Podkarpacka ekipa w rządzie

Głośno było o nominacjach na wiceministrów: dla senatora prof. Aleksandra Bobko w ministerstwie nauki i dla Adama Hamryszczaka w ministerstwie rozwoju, ale z Podkarpaciem związanych jest jeszcze 3 innych członków rządu premier Beaty Szydło. Fot. Wit Hadło
Głośno było o nominacjach na wiceministrów: dla senatora prof. Aleksandra Bobko w ministerstwie nauki i dla Adama Hamryszczaka w ministerstwie rozwoju, ale z Podkarpaciem związanych jest jeszcze 3 innych członków rządu premier Beaty Szydło. Fot. Wit Hadło

Najsilniejszą reprezentację mamy w ministerstwie nauki oraz w „superministerstwie” rozwoju.

– Oczywiście apetyty zawsze są większe – mówi o podkarpackiej reprezentacji w rządzie premier Beaty Szydło poseł PiS Andrzej Szlachta. Najgłośniej do tej pory było o dwóch nominacjach na wiceministrów: dla senatora prof. Aleksandra Bobko w ministerstwie nauki i dla Adama Hamryszczaka w ministerstwie rozwoju, ale z Podkarpaciem związanych jest jeszcze 3 innych członków nowego rządu.

Nie wszyscy wiedzą, że Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wicepremier Jarosław Gowin pochodzi z Jasła, gdzie ukończył liceum. Później co prawda związał się na stałe z Krakowem, ale nigdy nie ukrywał swoich podkarpackich korzeni. To właśnie Gowin zaprosił do pracy w rządzie byłego już rektora Uniwersytetu Rzeszowkiego prof. Bobko, z którym znają się z działalności w środowisku Papieskiej Akademii Teologicznej oraz miesięcznika „Znak”.

Dwóch mocnych reprezentantów Podkarpacie ma również w Ministerstwie Rozwoju, które ze względu na duże kompetencje, zwłaszcza w zakresie polityki rozwoju regionalnego, nazywane bywa „superministerstwem”. Wiceministrami w tym resorcie zostali: pochodzący z Sandomierza Adam Hamryszczak (dotychczasowy dyrektor Departamentu Zarządzania RPO w Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim) oraz pochodzący ze Stalowej Woli Jerzy Kwieciński (wiceminister rozwoju regionalnego w latach 2005-2008). Ten drugi, w randze ministra, jest również członkiem Rady Ministrów.

Według naszych informacji, w ministerstwie rozwoju przygotowywany jest właśnie model finansowania rozwoju Polski Wschodniej, a jednym z priorytetów ma być budowa całej drogi ekspresowej S19, w tym podkarpackiego odcinka do granicy ze Słowacją.

Podkarpackie, a ściślej rzeszowskie, korzenie ma też Bartosz Marczuk – wiceminister w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W ostatnich latach był dziennikarzem zajmującym się tematyką ekonomii i polityki społecznej, m.in. we „Wprost”, „Rzeczpospolitej”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”. W ministerstwie będzie odpowiadał za program wsparcia rodziny.

– Proces formowania rządu nie jest jeszcze zakończony. Będzie on jeszcze uzupełniany o sekretarzy i podsekretarzy stanu. Myślę, że pojawią się kolejne nominacje z Podkarpacia – mówi poseł Szlachta.

Warto też wspomnieć, że politykowi z Podkarpacia przypadło też stanowisko marszałka Sejmu (Marek Kuchciński z Przemyśla), zaś w Rzeszowie coraz częściej słychać spekulacje, że bardzo ważną funkcję w Warszawie ma objąć obecny marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Mówi się, że miałby pokierować nową instytucją, powstałą z połączenia Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Kręgi zbliżone do marszałka twierdzą jednak, że jest to tylko plotka, i stanowczo zaprzeczają, jakoby marszałek miał objąć nowe stanowisko w Warszawie.

Arkadiusz Rogowski

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
piswyborca
piswyborca
6 lat temu

Wicepremier Gowin jakie on ma związki z Podkarpaciem, poza tym, że urodził się w Jaśle i jest przyjacielem Rektora WSIiZ w Rzeszowie ??? On jest z Krakowa i Małopolski !!!!

darem
darem
6 lat temu

Wicepremier Gowin był wiele tal Rektorem Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie, która należy do rzeszowskiego WSIiZ. Pan Gowin odwiedzał ta szkołę i jej Rektora Pomianka. Tylko czekać na kolejny wykład otwarty teraz pewnie o dobrej zmianie :-P

KASZTANKA
KASZTANKA
6 lat temu

Jak już sie dostali w pobliże żłobu mają podkarpacie w tylnych okolicach kręgosłupa. Jaki polityk z tąd coś kiedyś zrobił dla Rzeszowa? Oprócz elpresidente? ŻADEN