Podkarpacki cennik wody i ścieków

Szklanka wody za 100 zł? Biorąc pod uwagę wzrost cen za wodę, nie wykluczone, że dożyjemy takich czasów. Tylko czy będzie nas na nią stać?

PODKARPACIE. Sprawdziliśmy ceny wody i ścieków w ponad 200 gminach w całej Polsce. Zobacz, czy płacisz mniej czy więcej niż inni.

Ceny wody i ścieków w różnych miastach Polski różnią się nawet o 400 procent procent! Sprawdziliśmy jakie ceny obowiązują na Podkarpaciu i jak mają się one do cen obowiązujących w innych miastach w kraju.
Czteroosobowa rodzina, która prowadzi tradycyjne gospodarstwo domowe, czyli w domu gotuje, kąpie się i pierze zużywa co miesiąc średnio około 12 metrów wody. Oszczędni, których nie stać na codziennie kąpiele i mycie naczyń pod bieżącą wodą zużywają około 6 metrów wody przez cztery tygodnie. Ile tych metrów by nie było, trzeba je przemnożyć przez obowiązujące u dostarczyciela wody taryfy, dodać opłaty stałe i wyjdzie nam miesięczny koszt usług, które świadczą dla nas przedsiębiorstwa wodno – ściekowe.

Jaką część domowego budżetu pochłaniają nam te opłaty? Minimalne koszty wody i ścieków to kilkaset złotych, górna granica to 2, a nawet 3 tysiące złotych rocznie. Dla wielu to wysokość miesięcznej pensji! Gdzie najdłużej trzeba pracować na to, żeby zapłacić za wodę?

W zestawieniu ponad 200 miast, które przedstawiły taryfy obowiązujące w obsługujących je przedsiębiorstwach wodno – kanalizacyjnych wynika, że najwięcej za wodę i ścieki płacą w Polsce mieszkańcy gminy Podgórzyn (dolnośląskie) – w sumie 23,49 zł netto za metr wody i ścieków. Drugie miejsce na tej niechlubnej liście zajmuje podkrośnieńska gmina Jedlicze, gdzie za wodę i ścieki trzeba zapłacić aż 15,68 zł netto. Najtaniej jest w Lęborku (pomorskie) – 4,84 zł netto, Radziejowie (zachodniopomorskie) i Łukowie (lubelskie) – 5 zł netto. W największych podkarpackich miastach, najwyższe opłaty ponoszą mieszkańcy Tarnobrzega, najniższe mieszkańcy Jasła.

Małgorzata Rokoszewska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments