Pogromcy burz docenieni

Gorzyccy pogromcy burz w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Fot. Agata Steifer/CNK

W Centrum Nauki Kopernik w Warszawie na uroczystej gali odebrali nagrody uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gorzycach. Wręczył je Dyrektor Naczelny Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer i Justyna Orłowska, pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. transformacji cyfrowej i pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.

Sukces gorzyckich uczniów to pokłosie startu w ogólnopolskim konkursie „Nauka dla Ciebie”. A „Pogromcy burz” to tytuł gorzyckiego projektu. Instalacja przedstawiająca miasteczko wyładowań atmosferycznych pozwala zobaczyć, jak silne wyładowania elektrostatyczne towarzyszące burzom (pioruny) oddziałują na napotkane przedmioty, takie jak: drzewa, domy, słupy elektryczne czy samochody. Dodatkowo zaznajamia odbiorców z zasadami ochrony przed nimi.
Praca gorzyckich uczniów została uznana za jedną z najlepszych w konkursie, w którym udział wzięło 60 drużyn z całej Polski. Gala wręczenia nagród odbyła się w Centrum Nauki Kopernik. Wzięli w niej udział członkowie zwycięskiej drużyny: Anna Makieła, Dominika Czernecka, Bartek Ramian, Amelia Kucharczyk i Mateusz Wójcik oraz wspierające ich nauczycielki Małgorzata Kołeczek i Katarzyna Kieliszek. Wszyscy otrzymali cenne nagrody. Dodatkowo szkoła, którą reprezentowali uczniowie, otrzymała czek na 6 tys. złotych. Drużyna dostała również dość nietypowy, ale niezwykle przydatny puchar
– jest nim chemiczny barometr. Dzieci zaprezentowały także swój eksponat na wystawach Kopernika, co było ogromnym przeżyciem dla młodych naukowców. Ich pracę zobaczyły bowiem setki rówieśników.
Kolejna edycja konkursu „Nauka dla Ciebie” odbędzie się w przyszłym roku szkolnym. Program „Nauka dla Ciebie” to wspólny program Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja nauki przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży, którzy z racji miejsca zamieszkania mają utrudniony dostęp do centrów nauki. Zwłaszcza, wzmocnienie ich kompetencji badawczych poprzez kształtowanie umiejętności zadawania pytań, konstruowania i przeprowadzania doświadczeń. Tegoroczna edycja konkursu „Nauka dla Ciebie” była już piątą w historii przedsięwzięcia.
mrok