Politechnika ma najmłodszego profesora w Polsce

Prof. Paweł Chmielarz. Fot. PRz/ Beata Motyka

Prezydent Andrzej Duda nadał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych dr. hab. inż. Pawłowi Chmielarzowi, kierownikowi Katedry Chemii Fizycznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej. Profesor znalazł się w gronie najmłodszych profesorów tytularnych w Polsce – najmłodszego w naukach inżynieryjno-technicznych, a drugiego pod względem wieku ogółem.

Prof. dr hab. inż. Paweł Chmielarz ukończył w 2013 r. międzynarodowe studia doktoranckie w Instytucie Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN w Krakowie i w tym samym roku uzyskał na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej stopień naukowy doktora nauk chemicznych w dyscyplinie – technologia chemiczna, specjalność technologia polimerów. Od 2014 r. jest zatrudniony w Katedrze Chemii Fizycznej na tym Wydziale. Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk chemicznych, w dyscyplinie technologia chemiczna w 2017 r. prof. Chmielarz uzyskał na tym samym wydziale. Od 2021 roku pełni funkcję Kierownika Katedry Chemii Fizycznej.
Prof. Paweł Chmielarz jest specjalistą w dziedzinie nauk chemicznych i inżynierii chemicznej, ze szczególnym uwzględnieniem charakterystyki i optymalizacji metod polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu (ATRP), ukierunkowanych na otrzymywanie polimerów o zróżnicowanej strukturze i architekturze. Jego dorobek naukowy obejmuje 70 publikacji w czasopismach międzynarodowych z Listy Filadelfijskiej, dwa patenty w US Patent Office oraz dwa rozdziały w zagranicznych publikacjach monograficznych.
Formą uznania pozycji prof. Chmielarza w świecie naukowym jest zaproszenie go do wygłoszenia cyklu wykładów naukowych na zagranicznych uczelniach.
Dorobek dydaktyczny naukowca w zakresie działalności obejmuje opiekę promotora nad czterema doktorantami oraz licznymi pracami inżynierskimi i magisterskimi (81 prac dyplomowych). Profesor jest także inicjatorem i opiekunem naukowym utworzonego w 2019 r. na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej Studenckiego i Doktoranckiego Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Farmaceutycznej „IPSUM”. Od 2019 r. pełni funkcję Przewodniczącego Oddziału Rzeszowskiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego, którego celem jest popieranie rozwoju nauk chemicznych i inżynieryjno-technicznych.
W 2016 r. otrzymał nagrodę Fundacji Kościuszkowskiej, w 2018 r. stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców, a w 2019 r. Brązowy Krzyż Zasługi za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki a w latach 2016 – 2018, nagrody rektora Politechniki Rzeszowskiej I stopnia.
Prof. Chmielarz jest edytorem w czasopismach z Listy Filadelfijskiej i recenzentem wielu publikacji w czasopismach międzynarodowych.
Od 2019 r. znajduje się na prestiżowej liście 2 proc. najczęściej cytowanych uczonych i wpływowych naukowców z całego świata.
Profesor Paweł Chmielarz ma 37 lat.
Oprac. wk

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Budowlańcy
Budowlańcy
3 miesięcy temu

Gratulacje Panie Profesorze

kolo
kolo
3 miesięcy temu

Pisowska popierdółka, Andrzej „in dick” Duda, tylko do tego się nadaje :D

stary
stary
3 miesięcy temu
Reply to  kolo

Prezydent Duda popiera młodych uzdolnionych a kogo popiera Trzaskowski?
Wulgarną Leniart i aborcję na dzieciach. Kolo czy umiesz rozróżnić dobro od zła?

radek
radek
3 miesięcy temu

Takich ludzi należy promować i stawiać za wzór do naśladowania,oni przynoszą chlubę Podkarpaciu,nauce i krajowi. Gratulacje i życzenia dalszych sukcesów zawodowych i osobistych w dobrym zdrowiu,panie profesorze.

brzeszczotuńcio
brzeszczotuńcio
3 miesięcy temu
Reply to  radek

Właśnie. Takich naukowców należy popierać i promować, a nie ekologistów, klimatystów czy genderystów i innych pseudonaukowców z mniemanologii stosowanej, „speców od węglowego śladu” wywodzących się z okrągłostołowo-styropianowej przestępczej organizacji, która ma w nazwie ten sam wyraz co „milicja”.

Stefan
Stefan
3 miesięcy temu

Gratulacje!