Polska to chory kraj

W naszym kraju liczą się interesy wielkiego biznesu i polityków, a nie obywateli, którzy płacą podatki i głosują na partie.

Afera z ujawnionym zapisem rozmowy między szefem kółek rolniczych Władysławem Serafinem a byłym szefem Agencji Rynku Rolnego Władysławem Łukasikiem ujawniła czubek góry lodowej powiązań biznesowo-rodzinnych ludowców. Podajemy tylko nieliczne.

Zbigniew Komorowski to dobry znajomy obecnego wicepremiera Waldemara Pawlaka. W roku 2002 był głównym udziałowcem Warszawskiej Giełdy Towarowej, czyli w czasach, kiedy funkcję prezesa tej instytucji sprawował właśnie Pawlak. Z majątkiem szacowanym na 1100 mln zł, zajął w 2011 r. 23. miejsce na liście najbogatszych Polaków w rankingu tygodnika „Wprost”.

Elewarr i córki spółki
Kiedy w 2007 r. PSL doszedł do władzy, prezesem spółki Elewarr został inny polityk związany z ludowcami, Andrzej Śmietanko. Nominacja Śmietanki, przeprowadzona bez wymaganego postępowania konkursowego, była jedną z pierwszych decyzji ministra rolnictwa Marka Sawickiego. Dopiero po interwencji ówczesnego ministra skarbu państwa, Aleksandra Grada, Agencja Rynku Rolnego ogłosiła konkurs. Wygrał go … Śmietanko. Jedną z jego pierwszych decyzji było wprowadzenie obowiązku sprzedawania rezerw zbóż na Warszawskiej Giełdzie Towarowej, gdzie rolę głównego akcjonariusza odgrywał wspomniany Zbigniew Komorowski.

Jedną ze spółek córek Elewarru stanowią Zamojskie Zakłady Zbożowe. Na stanowisku głównego specjalisty ds. rozwoju zatrudniono tam niejakiego Adama Kalinowskiego, brata byłego prezesa PSL, niegdysiejszego wicepremiera i ministra rolnictwa, a obecnie europosła, Jarosława Kalinowskiego. Jego pensja to równowartość trzech średnich krajowych, a więc ok. 10 tys. zł.

W jednym z oddziałów Elewarru znalazł pracę Andrzej Kłopotek, brat innego prominentnego polityka PSL, Eugeniusza Kłopotka. Pełni on funkcję specjalisty ds. kontraktacji w magazynie grupy Elewarr w Wąbrzeźnie. Posiada podstawowe wykształcenie. Zarabia 7 600 zł.

Z kolei w centrali Elewarru w Warszawie na stanowisku doradcy pracuje Dariusz Żelichowski. Jest on synem byłego ministra ochrony środowiska, szefa klubu PSL w Sejmie VI kadencji, Stanisława Żelichowskiego. Pensja doradcy w spółce Elewarr wynosi 2,8 średniej krajowej.

Po dojściu ludowców do władzy, funkcję prezesa Agencji Rynku Rolnego objął Bogdan Twarowski. Pełniąc funkcję prezesa Agencji, jednocześnie zasiadał bezprawnie w trzech radach nadzorczych powiązanych z grupą Elewarr.

Grunt to rodzinka
Wiesława Sawicka, wiceprezes prywatnej spółki Sawimed, a prywatnie żona byłego już ministra rolnictwa, we wrześniu 2008 r. w imieniu swojej firmy kupiła po atrakcyjnej, wielokrotnie niższej od rynkowej cenie grunt w gminie Repki, gdzie w latach 1990–1996 wójtem był jej mąż. Chodziło o 2,15 ha wraz z budynkami dawnej szkoły i przedszkola, za które zapłacono 150 tys. zł. Aferę ujawniła „Gazeta Polska”.

W 2009 r. CBA badała przetargi na roboty budowlano-remontowe w warszawskim szpitalu dziecięcym, w którym Sawicka była wicedyrektorem. Część z nich wygrała firma Velder mająca ten sam adres i numer telefonu co Sawimed.

Minister Marek Sawicki wspierał również przedsięwzięcie swojej córki Katarzyny, która zajmuje się probiotykami. Firma Bio-World, w której władzach zasiada córka ministra, jest jednym z potentatów handlujących preparatami probiotycznymi – ujawniła „GP”. Sawicki obejmował patronatem ministra rolnictwa konferencje organizowane przy współudziale Bio-World, na których promowano probiotyki.

Interesy Jana Burego
Jan Bury, wiceminister skarbu, odpowiada za energetykę i telekomunikację. Jak się okazało, łączył funkcję w resorcie z prowadzeniem prywatnego interesu – miał 50 proc. udziałów w rzeszowskiej spółce So-Res zajmującej się handlem energią elektryczną, a więc dziedziną, za którą odpowiadał. Złamał tym samym ustawę antykorupcyjną.

***
Takich afer jak ta dotycząca spółki Elewarr w skali kraju musi być więcej, gdyż wszystkie partie, nie tylko PSL, gdy dochodzą do władzy, traktują spółki Skarbu Państwa jako wyborcze łupy. A liczba tych spółek idzie w setki.  Nagranie dokonane w warszawskiej siedzibie kółek rolniczych pochodzi ze stycznia br.  Zastanawia, że dopiero teraz zostało ujawnione, gdy po Sejmie już dawno krążyły plotki o taśmach. Czyżby chodziło o medialne przykrycie o wiele poważniejszej afery? Tylko jakiej i z czyim udziałem?

Jedno jest pewne. Na ujawnieniu podsłuchu najlepiej wychodzi Platforma Obywatelska i premier Tusk. Największa partia odnosi dwie korzyści.  Po pierwsze, wzmacnia ją  obnażenie słabości koalicjanta , po drugie,  zamyka usta opozycji, szczególnie PiS, pokazując, że nie jest bezczynna w walce z korupcją.

 Oprac. ps

DRODZY CZYTELNICY,  jeśli macie wiedzę na temat zależności i powiązań lokalnych (nie tylko) polityków, kto gdzie jest  zatrudniony i z jakiego nadania – kontaktujcie się z redakcją Super Nowości.

Mail: kkuchta@pressmedia.com.pl

Telefon: 17 747 08 50

I komentujcie na naszym forum internetowym: www.supernowosci24.pl/forum2

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
TOMASZ MĄKOSA
TOMASZ MĄKOSA
8 lat temu

janusz palikot je***y pajac debil prostak skoczny dran kował kanarji
wywalić z polityki na zbity ryj nie litować nad chamem ZDRADZIŁ PIS

czes
czes
9 lat temu

Głosujcie dalej na aferałów, a będziecie myć kible na zachodzie do końca świata

czes
czes
9 lat temu

Głosujcie dalej na aferałów

janutek
janutek
9 lat temu

POLSKA TO FAKTYCZNIE CHORY KRAJ, W KTORYM URZEDNICZA I BUDZETOWA MAFIA MA SIE DOBRZE, A RESZTA TYRA W POCIE CZOLA NA TO DZIADOSTWO!
PS. JUTRO WYJEZDZAM NA STALE DO USA.

K. Bimbała
K. Bimbała
9 lat temu

źródło : GPC Miękkie lądowanie Śmietanki „Prawie 200 tys. złotych dostanie Andrzej Śmietanko z tytułu wypowiedzenia umowy o pracę. Bohater afery taśmowej w kręgach PSL nie będzie pełnił funkcji dyrektora Elewarru. Prezes spółki powiedział, że otrzyma on wypowiedzenie jednak dopiero po powrocie z urlopu. – Dla niego ten dzień oznacza zakończenie pełnej przygód bytności w spółce Elewarr, ale jednocześnie na osłodę dostanie półroczne upsosażenie, czyli sześć razy osiem średnich krajowych. To prawie 200 tys. złotych – specjalnie dla niezalezna.pl komentuje poseł PiS Przemysław Wipler, który korzystając z poselskich uprawnień zapoznał się z dokumentami spółki Elewarr. – Śmietanko był jedynym pracownikiem… Czytaj więcej »

ROMAN
ROMAN
9 lat temu

no nie to nie choroba tu już mamy do czynienia z totalną gangreną i po prostu chore członki i zgniliznę należy od razu odcinać a nie jej się przyglądać – pozostaje tylko zasadnicze pytanie czy na stanowisko głownego lekarza do tej operacji mamy konkretnego doktora czy dopiero musimy go zmutować ?

K. Bimbała
K. Bimbała
9 lat temu

ps. W odpowiedzi na apel p.Kuchty podaję dwa adresy : odwiedzać kolejne agencje modernizacji rolnictwa, drugi adres pewny : poseł A.Macierewicz przew.poselskiego zespołu do wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej.

K. Bimbała
K. Bimbała
9 lat temu

Jak pisze Marek Suski w GPC i wie co pisze zapadła decyzja na PSL . Ile główek zielonych poleci zależy teraz od premiera . Obecnie na rynku dziennikarskim trwa walka o źródła informacji!. A więc naszym lokalnym dziennikarzom radzę zacząć radzę w prosty sposób odgrzać schowany niedawno ciekawy kąsek związany z Janem Burem , jego prywatnej spółce i nadzorowanym wówczas przez niego sektorem energetycznym. Dlaczego niby POdkarpacie nie ma mieć szans w czołówkach mediów (przynajmniej w sezonie ogórkowym,a może i dłużej)?. Ja osobiście jestem za równym traktowaniem koalicji i nie zapominaniu o głównych adresatach wszystkich nieszczęść Polski związanych z Partią… Czytaj więcej »