Pomagają przedsiębiorcom, inwestują w infrastrukturę

W Stobiernej wybudowano Gród Słowiański. Fot. Archiwum

DĘBICA. Samorząd nie zapomina o promowaniu historii gminy.

Połączenia kolejowe i drogowe sprawiają, że gmina Dębica spełnia ważną rolę zarówno w krajowym, jak i międzynarodowym systemie komunikacyjnym. Położona jest bowiem przy magistrali kolejowej Zgorzelec-Medyka oraz przy drodze wojewódzkiej Dębica-Mielec i drodze krajowej E40. W przyszłości przez Gminę Dębica przebiegać będzie aktualnie budowana autostrada A4 z węzłem w Pustyni.

W gminie Dębica swoją działalność gospodarczą prowadzi ponad 1100 firm. Wiele z nich to przedsiębiorstwa znane nie tylko w Polsce, ale i za granicą, jak choćby FFiL Śnieżka, JaboMarmi czy Olimp, Arkus, Lerg, Kronospan. Samorząd przedsiębiorcom, którzy chcą inwestować na terenie gminy oferuje uzbrojone tereny i pomaga w uruchomieniu szybkiej ścieżki inwestycyjnej oraz łagodną politykę podatkową.

Dzięki dobrej współpracy samorządu z Firmą Kronospan, 8 ha terenu  zostało objęte specjalną strefą ekonomiczną. Kolejne tereny, to ponad 1,35 ha w Pustkowie należące do istniejącego przedsiębiorstwa LERG, kolejne grunty to 64 ha w Zawadzie i 20 ha w Pustkowie-Strachowie. Powstanie tam specjalna strefa ekonomiczna Euro Park Mielec.

Duże doświadczenie w pozyskiwaniu zewnętrznych środków finansowych również wspomaga szybki rozwój infrastruktury budowlanej, drogowej i sieci kanalizacyjnej oraz wodociągowej. Na ten cel samorząd od kilku lat przeznacza od 30 do 35 mln zł.

Obóz pracy Waffen SS i Gród Słowiański
W gminie powstaje Ekspozycja Historyczno-Dydaktyczna przy Europejskim Centrum Pamięci i Pojednania, przybliżająca historię i działanie obozów pracy oraz poligonu Waffen – SS w kontekście dziejów całego powiatu dębickiego oraz jego mieszkańców w okresie II wojny światowej.

Kolejną inwestycją jest Gród Słowiański w Stobiernej. Kiedyś w tej wsi były grodziska wczesnosłowiańskie m. in. Głodomak i Zamczysko. Będzie tam promowana  kultura słowiańska, turnieje rycerskie, a także ukazane zostanie życie codzienne w ówczesnym grodzisku. Można będzie zobaczyć jak powstawały wyroby garncarskie, kowalskie i tkackie.

and

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments