Pomogli pszczołom

Fot. Mat. prasowe
Fot. Mat. prasowe

PODKARPACIE. Trzy szkoły z regionu zostały wyróżnione w ogólnopolskim konkursie „Akademie Przyjaciół Pszczół na piątkę”!

Trzy szkoły z województwa podkarpackiego okazały się jednymi z najlepszych spośród 2 500 placówek z całej Polski. Szkoła Podstawowa w Przyłęku, Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej Curie w Nowej Sarzynie oraz Szkoła Podstawowa nr 17 w Rzeszowie zdobyły wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie organizowanym w ramach 5. edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”! Zadaniem konkursowym było kreatywne zagospodarowanie umownych 5m2 dla pszczół – m.in. posadzenie roślin miododajnych, stworzenie gazetki edukacyjnej o ochronie pszczół czy zbudowanie i umieszczenie domków dla zapylaczy. Uczniowie z wyróżnionych placówek otrzymają przybory szkolne i pomoce naukowe.

Niemal połowa z 470 gatunków dzikich zapylaczy żyjących w naszym kraju zagrożona jest wyginięciem. Wypalanie traw, stosowanie sztucznych nawozów, brak pożywienia, to tylko niektóre czynniki wpływające na ograniczenie liczebności tych pożytecznych owadów. Los zapylaczy nie jest jednak obojętny uczniom i nauczycielom ze Szkoły Podstawowej w Przyłęku. Placówka zaprosiła do udziału w projekcie pszczelarzy z pasieki „Maciejka” z Trzciany koło Mielca, którzy podzieli się z uczniami wiedzą o pracy pszczół. Dzieci w czasie zajęć miały możliwość pomalować prawdziwy ul. W prace zaangażowani byli również rodzice, którzy przygotowali przyszkolny ogródek, a uczniowie zasadzili w nim kwiaty przyjazne pszczołom.

Druga z nagrodzonych palcówek to Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej Curie w  Nowej Sarzynie. Uczniowie odwiedzili pasiekę, gdzie zebrali informacje na temat życia pszczół i leczniczych właściwych wytwarzanych przez nie produktów. Przyjaciele pszczół założyli ogródek, w którym wysiali kwiaty przyjazne pszczołom. Uczniowie wybrali się również na spacer, podczas którego rozdawali przechodniom ulotki informujące o roli pszczół w środowisku. Szkoła Podstawowa nr 17 w Rzeszowie w konkursie „Akademie Przyjaciół Pszczół na piątkę” wyróżniona została już po raz drugi. W tym roku uczniowie rozdawali ulotki z Zasadami Przyjaciół Pszczół wśród mieszkańców Rzeszowa, a także spotkali się z ekspertami, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat owadów zapylających i czyhających na nie zagrożeń. Podczas zajęć nauczyli się, jak pielęgnować rośliny bez użycia środków chemicznych, a także, jako prawdziwi przyjaciele pszczół, wydzielili półdzikie zakątki w swoich ogrodach. W działania szkoły zaangażował się Wojewódzki Związek Pszczelarzy.

– Tegoroczne zgłoszenia pokazały nam, jak wielu osobom bliski jest los pszczołowatych – mówi Małgorzata Strzelecka, członek jury konkursu „Akademii Przyjaciół Pszczół na piątkę”. – Wyróżnione prace odznaczyły się kreatywnością. Uczniowie i nauczyciele ujęli nas swoim zaangażowaniem na rzecz zapylaczy. Gratulujemy wyróżnionym i cieszymy się, że wśród młodych ludzi jest tak wielu przyjaciół pszczół.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments