Ponad 350 mln zł na rzeszowskie inwestycje

Czy znajdą się fundusze,
aby na rzeszowski rynek powróciła wycięta akacja? Fot. Wit Hadło

Opublikowany został projekt budżetu Rzeszowa na 2022 r. Wydatki wyniosą ponad 1,76 mld złotych, z kolei kwota przeznaczona na inwestycje to 357,6 mln zł. Jak co roku, miasto zapisało olbrzymie środki na zadania drogowe. Ratusz chce skupić się ponadto na rozwiązaniach z zakresu ochrony i budowy terenów zielonych, rekreacji oraz sportu.

Aż 357,6 mln zł zarezerwowano na inwestycje w projekcie budżetu miasta na 2022 r. Wśród nich znalazło się mnóstwo zadań związanych z rekreacją, wypoczynkiem i sportem. Na co mogą liczyć rzeszowianie? Jednym z najważniejszych projektów jest przygotowanie Kopca Konfederatów Barskich na cele rekreacyjne. Aby było to możliwe, najpierw trzeba wykupić działki od prywatnych właścicieli. W projekcie na ten cel przeznaczono 1 mln zł. Trzy parki kieszonkowe zaplanowano w rejonie ul. Starzyńskiego i Brydaka oraz przy al. Sikorskiego i ul. Kurpiowskiej. Na pierwszy z nich zarezerwowano 300 tys. zł, na pozostałe po 500 tys. zł. Około 1,5 mln zł ma kosztować przedłużenie tartanowej ścieżki biegowej na bulwarach nad Wisłokiem i 59,6 mln zł pierwszy etap budowy Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki na stadionie Resovii.
Co więcej? Mówiąc o zieleni i rekreacji, w budżecie w kategorii wydatków majątkowych znalazły się pozycje: oświetlenie na terenie Olszynek (150 tys. zł), doposażenie przedszkoli w urządzenia rekreacyjne na place zabaw (1 mln zł), rewitalizacja Ogródka Jordanowskiego przy ul. Unii Lubelskiej (500 tys. zł), budowa zespołu torów rowerowych Pumptrack (rejon Stadionu Miejskiego), (972 tys. zł), budowa Domu Kultury na os. Nowe Miasto (500 tys. zł) czy budowa pływalni przy ul. Matuszczaka (12,5 mln zł).

Olbrzymie środki na drogi i komunikację

Miasto chce mocno zainwestować także w rozwiązania drogowe i komunikacyjne. W budżecie ujęto środki m.in. na: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne (28 mln zł), budowę przejazdów dla rowerzystów na skrzyżowaniu al. Piłsudskiego – al. Cieplińskiego (128 tys. zł), budowę wiaduktu nad torami od ul. Wyspiańskiego do ul. Pułaskiego lub Hoffmanowej (600 tys. zł), przebudowę skrzyżowania al. Wyzwolenia z al. Okulickiego (8,3 mln zł), przebudowę ul. Grunwaldzkiej (2,4 mln zł), budowę obwodnicy południowej (1,1 mln zł), rozbudowę ul. Warszawskiej (5,6 mln zł), budowę sygnalizacji świetlnej na ul. Lwowskiej i ul. Mieszka I (4 mln zł), rozbudowę układu komunikacyjnego ulic: Siemieńskiego, Kochanowskiego, Żółkiewskiego, Batorego, Styki (32 mln zł), rozbudowę ul. Miłosza (1,5 mln zł) czy rozbudowę ul. Kwiatkowskiego (650 tys. zł).

Zyska również oświata

Edukacja dzieci i młodzieży jest ważna i dobrze o tym wiedzą władze Rzeszowa. Dlatego też, ratusz zamierza zrealizować kilka ważnych inwestycji z zakresu oświaty. I tak, w budżecie ujęto środki na: budowę hali sportowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Skrajnej (3,5 mln zł), budowę Zespołu Oświatowego na os. Drabinianka (22 mln zł), budowę zespołu Szkolno-Przedszkolnego na os. Matysówka (3,7 mln zł) czy też budowę sali gimnastycznej przy ZS nr 1 wraz z zagospodarowaniem terenu (9,8 mln zł). Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, zapisane zostały środki na budowę budynku na potrzeby OSP Rzeszów-Słocina (4,9 mln zł). Projekt budżetu przyjmą radni miasta na grudniowej sesji.

Kamil Lech

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janek
Janek
1 dzień temu

A co z przebudową ronda Pobitno, czyli dalej codzienne tragedie.

Maria
Maria
5 dni temu

Miasto imitacji które przyjmuje spadochroniarzy z Gdańska albo Krakowa jakby w Rzeszowie ludzie brakowało po studiach.I czy nadal otwarte na islamskich emigrantów zarobkowych.Tylko jest jeden problem że oni nie chcą ani asymilować ani pracować.Czy włodarz młody lewak chce realizować też ta deklaracje jaką w Gdańsku razem z 9 innymi prezydentami były tow Tadeusz F.

ROMAN
ROMAN
6 dni temu

Co tam te miliony jak dalej o wielkim ringu dookoła miasta innowacji cisza .
A w takim Niemodlinie dziś otwarto obwodnicę i proszę takie miasteczko i ma bo wszyscy przez wiele dekad piali na tą samą nutę
nie to co u nas w tym mieście imitacji
: gdzie jedni od lasa drudzy od sasa innym zwisa, kolejni to mają w dupie.
No i mamy co mamy czyli imitacje co kawałek. : O!

ROMAN
ROMAN
6 dni temu

Chwila, chwila –
plan do korekty zabrakło jednej inwestycji bardzo ważnej :
Podniesienie wszystkich studzienek do poprawionej linii asfaltu na ciepłowniczej po naprawie jezdni
.
I i zaklajstrowania dziur po uprzednim podsycanie klińcem wjazdu z ciepłowniczej do punktu odbioru odpadów.
Bo tam dziury jak na poligonie –
Ratusz do roboty natychmiast.

stary
stary
5 dni temu
Reply to  ROMAN

Fijoł albo śpi albo na urlopie? Nie licz na jakikolwiek działanie.

ROMAN
ROMAN
5 dni temu
Reply to  stary

Wiem, wiem zawsze licz tylko na siebie

marek
marek
7 dni temu

No nareszcie będa wreszczie jakieś nagrody

radek
radek
7 dni temu

Budżet dobry i wart wsparcia.

Piotr
Piotr
8 dni temu

A co z procesami karnymi jasielskich inwestorów którzy przejmowali najatrakcyjniejsze działki i i obiekty wielkogabarytowe w gm miasta Rzeszów które były przerabiane na Centra Handlowe.Nigdy by to tych działań patologicznych w mieście nie doszło gdyby nie bezpośredni udział w tym procesie miejskich decydentów.Szczególnie zaangażowany w ten ,,układ zamkniety,był pradziadek tow. Tadeusza F.oraz jego posłuszni pracownicy i ,,żołnierze,, w klubu miejskiego.Ważna rolę odgrywał w tym procesie pełnili były dyrektor B.G.M. (obecnie pracownik miejskiego dewelopera) ale też dyrektor W.A UM oraz były przewodniczący Radny Miasta obecny włodarz miasta.Grupa ta razem i w porozumieniu z innymin radnymi RM z klubu naciskała na sesji… Czytaj więcej »

ROMAN
ROMAN
8 dni temu

To wszystko pięknie wygląda : plan wspaniały ,wykaz, analiza cenowa,
Prawie jak dawne plany pięcioletnie.
Ale co powstanie – ba co zostanie zrobione od początku do końca tego nie wie nawet wróż, którego jeszcze w ratuszu nie zatrudnili ; O!

hijena
hijena
6 dni temu
Reply to  ROMAN

Romciu jest wakat ,pisz podanie i życiorys,może przyjmą

ROMAN
ROMAN
6 dni temu
Reply to  hijena

No super ale napiszę tak :
Już się na pracowałem, ponadto od młodości byłem niepokorny, i tu byłby problem bo bym musiał pisać
wg. linii i zgodnie z bazą programową wydawcy a to mi nie pasuje.
Więc niestety dziękuję ; postoję :O!

dfdf
dfdf
8 dni temu

kamil cz. piotr cz. dalej na wolnosci 7 mln ukradli Zaczernie czeka

ROMAN
ROMAN
8 dni temu
Reply to  dfdf

No to jak to tak włoskich mafiosów łapią a Oni co ” fruwają” z kwiatka na kwiatek?