Posłowie nie zajmą się związkami partnerskimi

Posłowie Ruchu Palikota: Wanda Nowicka i Janusz Palikot w czasie głosowania nad utrzymaniem w porządku obrad ustaw o związkach partnerskich. Fot. PAP

WARSZAWA. Projekty ustawy SPL i Ruchu Palikota są niekonstytucyjne?

Sejm przegłosował wczoraj, by nie wprowadzać do porządku obrad żadnego z projektów o związkach partnerskich. Wcześniej marszałek Sejmu Ewa Kopacz zapowiedziała, że będzie głosować za tym, by posłowie mogli pracować nad ustawami.

– Będę głosowała za tym, żeby dać szansę, choćby to były nawet trzy osoby w państwie, ale to są obywatele Polski – tłumaczyła Kopacz na briefingu w Sejmie.

– Jeśli nawet się z tym nie zgadzamy, dajmy szansę przedstawienia argumentów, które będą dla nas tarczą i wytłumaczeniem dla naszych decyzji. Bo nad całością ustawy będziemy głosować wtedy, kiedy przejdzie ona cały proces – dodała.

Projekty niekonstytucyjne?
Z kolei Paweł Olszewski, rzecznik klubu PO wyjaśnił, że klub podjął decyzję o niewprowadzaniu ustaw do porządku obrad ze względu na zarzuty niekonstytucyjności wysuwane pod adresem projektów ustaw autorstwa SLD i Ruchu Palikota.

– Platforma ma swój projekt ustawy o związkach partnerskich. Jeszcze w tym tygodniu będzie on przedyskutowany przez prezydium klubu – powiedział Olszewski.

Hetero- i homo-
Projekty SLD i RP o związkach partnerskich dają możliwość zawarcia związku zarówno osobom hetero-, jak i homoseksualnym. Przewidują, że związek taki zostanie zawarty, gdy dwie osoby jednocześnie złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego stosowane oświadczenia.

Projekt ustawy o związkach partnerskich przygotował również Artur Dunin (PO). On także dotyczy par hetero- i homoseksualnych. Związek zawierany byłby na podstawie umowy związku partnerskiego przed notariuszem albo kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Według projektu, partner będzie uznawany za „osobę najbliższą” w rozumieniu kodeksu cywilnego.

Źródło: TVN24/ps

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ROMAN
ROMAN
9 lat temu

a jak ktoś chce mieć związek partnerski ze swoim psem – czyli – on dba o psa/ jedzenie- spacery- weterynarz- opieka- szczepienia- czesanie/ a pies pilnuje majątku i opiekuna- -czy to też jest związek partnerski czy nie ? jeśli tak to też jest potrzebna debata nie ?

K. Bimbała
K. Bimbała
9 lat temu

Oj , a o matce i ojcu Madzi znów nic???????????????????????