Powolne rozbieranie Res-Drobu

Nadzór Budowlany nakazał rozebrać podczyszczalnię ścieków Res-Drob, która jest jednym z powodów smrodu wydobywającego się z zakładu. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Powiatowy Nadzór Budowlany wydał decyzję o konieczności likwidacji zakładowej podczyszczalni ścieków.

Mieszkańcy osiedla 1000-lecie liczą na to, że po rozebraniu podczyszczalni ścieków przy Res-Drobie nie będzie już odczuwalny odór. Decyzję o likwidacji tej instalacji wydał Powiatowy Nadzór Budowlany. Taką konieczność argumentował brakiem pozwolenia na postawienie podczyszczalni oraz wadliwym jej działaniem, co przyczyniało się do rozprzestrzenianiem przykrych zapachów.

Powiatowy Nadzór Budowlany 3 czerwca wydał Res-Drobowi nakaz rozbiórki nielegalnie wybudowanej podczyszczalni. Ta decyzja nie jest jednak prawomocna i Rzeszowskie Zakłady Drobiarskie mogą się od niej odwołać do Podkarpackiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Ma być rozebrana ścianka żelbetowa, która dzieli dwie komory zbiorników oraz rurociągu odprowadzającego ścieki. Usunięte mają być urządzenia do podczyszczania ścieków oraz wymontowana instalacja elektryczna do zasilania pomp i tzw. biofiltrów na przewodach wentylacyjnych.

– Nadzór budowlany potwierdził, że zakład nie przygotował oceny oddziaływania na środowisko – powiadomiło Stowarzyszenie „Nasz Czysty i Zdrowy Rzeszów”. – To jest konieczne w przypadku rozbudowy instalacji do uboju drobiu.

Jak informuje Damian Pawłowski, rzecznik prasowy Res-Drobu, firma nie otrzymała oficjalnego pisma, które zobowiązywałoby do nakazu rozbiórki podczyszczalni ścieków.

Okazuje się, że Res-Drob będzie odwoływał się nie tylko od decyzji o rozbiórce podczyszczalni ścieków. Jeszcze w lutym władze Rzeszowa wycofały pozwolenie zintegrowane i zakład ma wstrzymać produkcję. Jednak w tej sprawie zarząd drobiarskich zakładów również złożył odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Jeśli SKO podtrzyma decyzję ratusza, to trzeba będzie zawiesić ubój kurczaków.

Mieszkańcy osiedla 1000-lecia i Króla Augusta od lat narzekają na smród i hałas wydobywający się z Res-Drobu. Co do odoru, to pochodzi on nie tylko z podczyszczalni ścieków, ale i samochodów dowożących drób do zakładu. Ostatnio rzecznik tej firmy informował, że planowana jest likwidacja zakładu i nie będzie go już w centrum Rzeszowa. Ma być przeniesiony poza granice miasta. Na to też liczą mieszkańcy.

Mariusz Andres

Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
chf
chf
3 lat temu

Teraz to już dosłownie wszyscy jak harpie rzucili się na drobiowego badziewiarza :) i nie wiadomo nawet czy forsa mu pomoże, będzie siedział, powinien, wszystko na dobrej drodze. Myślę że za poprzednie biznesy z których wyszedł bez szwanku, jak chociażby z Jedynki w więzieniu się nim odpowiednio zaopiekują :)

Robert
Robert
3 lat temu

Współczuję mieszkańcom. Pracowałem jakiś czas w tej okolicy, na ul. Reja. Latem często smród był taki, że ciężko było wyjść na zewnątrz. I trudno ten „aromat” porównywać z gnojówką czy podobnym naturalnym zapachem. To po prostu smród padliny z dodatkiem chemii.

Operacyjny
Operacyjny
3 lat temu

firma zainwestowała w nowy asfalt i wszystko co piszą jest tylko dla uspokojenia w mediach firma nadal będzie pracować i produkować nie planujemy przenosin a to co piszecie w gazecie to bzdury
dalej będziemy smrodzić teraz dziennie przyjedzą 30 samochodów z kurami będzie nawet do 35 :) wszystko jest opłacone

ASIA kierownik
ASIA kierownik
3 lat temu

wszystko jest załatwione z miastem, zakład bedzie funkcjonował jeszcze przez 2 lata / kierowca z firmy co wozi drub :)

hijena
hijena
3 lat temu

problemami dawnej jajczarni powinni przypatrzec się dziennikarze śledczy miejscowych mediow .Wiele lat jajczarnia żyla w przyjazni i symbiozie z mieszkancami pobliskiego osiedla.Jako zwolennik teorii spiskowych uwazam ,że jakiś byznesman* zbliżony do miejskich szemranych kręgow ostrzy sobie zęby na tą atrakcyjną dzialke w centrum miasta

Rzeszów
Rzeszów
3 lat temu

Ludzie, czy wy rozumiecie, że kiedyś tak nie śmierdziało?! Dacie wiarę?! I właśnie o to chodzi. Przykre jest to, że czepiacie się ludzi, że tam mieszkają. Skoro ktoś kupił mieszkanie 10 lay temu i smrodu nie było to skąd miał wiedzieć, że teraz smród będzie go zabijał?
Ten smród jest od pewnego czasu.

hijena
hijena
3 lat temu
Reply to  Rzeszów

ale gnój u starego na podworku nie przeszkadza ci

Operacyjny
Operacyjny
3 lat temu
Reply to  Rzeszów

dawniej było 10 samochodów na dzień a teraz jest nawet 35 kursów

Mieszczanin
Mieszczanin
3 lat temu

Ukarać to można tylko trolla któremu płaci ten cwaniak, ciekawe czy ma faktury ;)

mieszkaniec z Kmity
mieszkaniec z Kmity
3 lat temu

Kto wydal zezwolenie na budowe osiedla a wiec domow mieszkalnych w najblizszym sasiedztwie drobiarni ?
Przeciez ten zaklad istnial ZANIM powstalo osiedle.
Czy w dokumentach nie mozna znalezc KTO wydal zezwolenie i jesli to mozliwe UKARAC PRZYKLADNIE ?

fetor
fetor
3 lat temu

Tabaka jest do nosa czy nos jest do tabaki ? Na cudzej d…. to by kosę poklepał , a nie swoimi rękami w ognisku grzebał „mądralo” . W mieście najważniejsi są mieszkańcy i ich interes ! Tego typu zakłady „z definicji” powinny być usuwane z miast !

mieszkaniec z Kmity
mieszkaniec z Kmity
3 lat temu
Reply to  fetor

Nawet wtedy gdy domy i osiedla sa wybudowane WBREW PRZEPISOM ktore zabraniaja budowania domow w strefach zakazujacych budowania lokali mieszlanych w poblizu zakladow skazacych srodowisko naturalne ?
To najlepiej wyrzucmy WSZYSTKIE fabryki z Polski bo kazda zatruwa srodowisko naturalne.

fetor
fetor
3 lat temu

Pierdolenie trzy po trzy jak się nie ma rzeczowych argumentów