Praca jest! Ale za granicą!

W Wielkiej Brytanii zbierając owoce można zarobić ok. 30 złotych brutto za godzinę pracy. Wymagana jest jednak znajomość angielskiego na poziomie zadowalającym. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Sprawdź, ile możesz zarobić, jadąc do sezonowej pracy w krajach europejskich.

Powoli spada bezrobocie na Podkarpaciu, a będzie jeszcze lepiej, bo ruszył sezon na pracę za granicą. Dla jednych to możliwość szybkiego zarobku, dla innych konieczność. W naszym województwie nadal 156 344 osoby maja status bezrobotnych, a oferty z innych państw europy kuszą wysokimi zarobkami.

W Wojewódzkim Urzędzie Pracy doradcy sieci Eures mają sporo ofert pracy za granicą. W Wielkiej Brytanii potrzebują około 350 pracowników do zbierania sezonowych owoców w okresie od maja do sierpnia i sezonowych prac rolniczych, przenoszenia i załadunku skrzynek od września do listopada. Za godzinę pracy można zarobić ok. 30 złotych brutto, trzeba jednak mieć na uwadze, że to praca na akord. Pracodawca nie pokrywa kosztów podróży, wyżywienia, a zakwaterowanie zapewnia na koszt pracownika. Istnieje też możliwość przedłużenia umowy na okres zimowy i pracy na halach produkcyjnych.

Dużo ofert pracy pochodzi z Niemiec. Pracodawcy szukają tam fryzjerów, kierowców C+E, pracowników budowlanych, spawaczy, ślusarzy, stolarzy, tapicerów i blacharzy samochodowych, elektryków, lekarzy, pielęgniarek, a także kelnerek.

Z zawodem zarobisz tysiące
Więcej mogą zarobić specjaliści w danym zawodzie. W Wielkiej Brytanii wykwalifikowana pielęgniarka/pielęgniarz za godzinę pracy dostaną brutto od 80 do 110 zł. W Niemczech pielęgniarka z wyższym wykształceniem i minimum 3-letnim stażem pracy może miesięcznie zarobić 8470 zł. Nie jest wymagana znajomość języka, bo pracodawca zapewnia kurs, który pracownik będzie odbywał już na miejscu w czasie pracy.

W Norwegii potrzebują do pracy 10 osób na stanowisku: brukarz – operator koparki i innych maszyn ciężkich. W tym przypadku pracodawca wymaga doświadczenia oraz dobrej znajomości języka zarówno w mowie, jak i piśmie. Mile widziana byłaby znajomość języka norweskiego lub/i szwedzkiego lub/i duńskiego u operatora koparki. Brutto za godzinę pracy pracodawca płaci 85 – 97 złotych w zależności od kwalifikacji. Dodatkowo istnieje możliwość zatrudnienia na czas nieokreślony.

Wszystkie oferty dostępne są na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy: wup-rzeszow.pl w zakładce EURES.

***
Patrząc na to, ile można zarobić za granicą aż żal nie wyjechać zwłaszcza, gdy dzieci już odchowanie i nic nie trzyma nas w kraju. Wielu pracodawców poszukuje ludzi nie na sezon, a na stałe. To prawdziwa okazja do tego, żeby zacząć żyć godnie w kraju, w którym system nie rzuca kłód pod nogi na każdym kroku.

Blanka Szlachcińska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ja
ja
8 lat temu

Blanka to co tu jeszcze robisz???