Premier z Podkarpacia?

Robert Biedroń, lider Wiosny, na scenie podczas konwentu. Fot. Facebook partii Wiosna

KRAJ, PODKARPACIE. Urodzony w Rymanowie i wychowany w Krośnie Robert Biedroń, popularny polityk i były prezydent Słupska, założył partię Wiosna.

– Nie chcemy wojny polsko-polskiej Ostatnie lata były zimne i ponure. Zamiast rozmów słuchaliśmy kłótni, zamiast dobra wspólnego mieliśmy interesy partyjne. Potrzebujemy wiosny, która odnowi ten ponury krajobraz – mówił Robert Biedroń podczas konwencji założycielskiej swojej partii. Wśród obietnic wyborczych znalazły się m.in. zamknięcie kopalń węglowych do roku 2035, limit oczekiwania na lekarza specjalistę, emerytura minimalna  i opodatkowanie kościelnej tacy. Czy Biedroń ma szanse na przewietrzenie sceny politycznej w kraju i zostanie premierem?

W niedzielę na warszawskim Torwarze Biedroń przedstawił program swojej partii Wiosna. Na liście postulatów możemy przeczytać na przykład, że „Polki i Polacy zasługują na sprawną opiekę zdrowotną. Dziś na wizytę lub badanie u specjalisty czekamy nawet kilka lat. Żeby cokolwiek przyspieszyć, musimy wydawać na leczenie coraz więcej pieniędzy. Jeśli Polki i Polacy mają cieszyć się zdrowiem, służba zdrowia nie może tak działać. Dlatego zagwarantujemy dostęp do lekarza specjalisty w ciągu jednego miesiąca. Wzrost finansowania w opiece zdrowotnej przełoży się na większą dostępność dla pacjentów. Wprowadzimy limit czasu oczekiwania na świadczenia w danych oddziale NFZ. Po jego upłynięciu pacjenci będą mieli prawo do wyboru miejsca leczenia w sektorze prywatnym. Za wizytę zapłaci NFZ zgodnie z ogólnopolskim cennikiem”.
Biedroń proponuje równą płacę dla kobiet i mężczyzn, równość małżeńską (niezależnie od płci) i walkę z przestępstwami z nienawiści. Zamierza zagwarantować emeryturę minimalną w wysokości 1600 złotych dla każdej obywatelki i każdego obywatela. Pragnie ponadto 500+ dla wszystkich dzieci i dodatkowych miejsc w żłobkach.

Po dojściu do władzy przez Biedronia miałyby zniknąć: fundusz kościelny i religia ze szkół. Oznaczałoby to rozdział państwa od kościoła. Kobiety mogłyby legalnie przerywać ciążę do 12 tygodnia, przy porodzie zaś miałyby dostęp do znieczulenia.

Z pełnym programem można się zapoznać na stronie internetowej partii Wiosna. Sam Robert Biedroń wyliczył, że realizacja jego obietnic wyborczych będzie kosztować 35 miliardów złotych. Na razie nie wiadomo, skąd lider Wiosny miałby wziąć te pieniądze. Mówi się, że część z nich mogłaby wpłynąć do budżetu dzięki opodatkowaniu kościoła. – Na gorąco po konwencie zakładam, że propozycje uderzające w kościół nie zyskają wielkiego poparcia społeczeństwa – przekonuje dr Magdalena Cyrek, ekonomistka Uniwersytetu Rzeszowskiego – Zgromadzenie więc tak dużej sumy, która miałyby pokryć obietnice wyborcze, jest mało realne.

Czy zatem polska scena polityczna się zmieni? – Na tę chwilę trudno powiedzieć, co może osiągnąć Wiosna. Jej program jest radykalny. A jeżeli ktoś w Polsce zamierza zalegalizować związki partnerskie, to jest skazany na porażkę. Polacy są konserwami – mówi dr Dominik Szczepański, politolog Uniwersytetu Rzeszowskiego – Biedroń na pewno nie zagrozi partii rządzącej. Jego kosztem stracą Razem, SLD i Kukiz. Myślę, że Nowoczesna może próbować koalicji z Biedroniem, ponieważ jest na skraju upadku. – przypuszcza – A czy Wiosna osłabi Platformę Obywatelską? Ona walczy o przejęcie władzy. Dziennikarze sprzyjający największej partii opozycyjnej już działają na szkodę Biedronia, Tomasz Lis na przykład. Ale PO ma swój twardy elektorat, a Ci dziennikarze poza tym elektoratem nie są żadnym autorytetem – podkreśla – Biedroń jest pewny siebie, ale przy tym: kulturalny i stonowany. Nie podzieli losu Palikota czy Kukiza. Jest w bezpiecznej strefie, która zawsze znajdzie poparcie – zapewnia – Kukiz miał zerwać z układem, i co? Nikt już o tym nie mówi. A Biedroń od lat trwa przy swoim. Dzięki temu może przetrwać. Wszystko zależy od tego, jak on rozegra tę polityczną grę, jaką strategię obierze – tłumaczy – Jestem przekonany, że części obietnic wyborczych Biedroń nie zrealizuje. To po prostu niemożliwe. Weźmy tę tacę kościelną – przecież jej opodatkowanie jest nie do zrobienia. Po pierwsze trzeba by zmienić konstytucję, a tego nawet PiS nie może teraz zrobić, pomimo większości. Po drugie: wyobrażają sobie Państwo, że kościelny będzie chodzić między wiernymi z terminalem? – żartuje – Każda partia jest bardziej lub mniej populistyczna. Ten konwent założycielski partii Biedronia był bardzo nowoczesny, był wielkim, wyreżyserowanym spektaklem, ze świetnym aktorem w roli głównej. No ale tak musi być. – podsumowuje.

Po konwencji założycielskiej Wiosny posłanka PiS Krystyna Pawłowicz napisała na Twitterze, że Biedroń „wywróci Polskę do góry nogami”, i że wprowadzi do niej „lewacki terror”. Odmiennego zdania są jednak specjaliści. – Myślę, że Polacy są na Biedronia gotowi. Zwłaszcza Ci młodzi, z wielkomiejskich ośrodków – mówi dr Hubert Kotarski, socjolog Uniwersytetu Rzeszowskiego – Rzecz jasna, on nie dotrze do wszystkich. Dla niektórych problemem będzie jego orientacja seksualna – podkreśla – Ale skoro przez słupczan był lubiany, to i w kraju sobie poradzi.

Marcin Czarnik

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wiosna
2 lat temu

mamy nadzieję, że gdy dojdzie do władzy, przywróci wizy dla amerykanów i rozliczy pisowców !

anna
anna
2 lat temu

„ulubieniec rowerowy” – ale jaja

marek
marek
2 lat temu

A niedawno krytykował że ksiądz bierze dzieci na kolanka a tu prosze pederasta przytula publicznie jakiegoś bachora i nikt tego nie widzi halo prokuratura

Rychu
Rychu
2 lat temu
Reply to  marek

Nie bachora tylko dziecko….katoliku…

marek
marek
2 lat temu

Że też jeszce takie coś istnieje .

jan
jan
2 lat temu

Jego wystąpienie idealne do kabaretu