Premier zignorował, prezes PiS pomoże?

Mieszkańcy Bykowiec pojawili się na ostatniej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego w Sanoku. Chcieli porozmawiać z premierem, ale szef polskiego rządu nie znalazł dla nich czasu. Fot. esanok.pl

Mieszkańcy Bykowiec i Zabłociec, dwóch wiosek z gminy Sanok, które mają zostać włączone w granice administracyjne Sanoka, szukają wsparcia u prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego. – Premier nas zignorował, może prezes pomoże? – mówią.

Mieszkańcy obu tych miejscowości napisali list do prezesa Kaczyńskiego, w którym opisują okoliczności, w jaki sposób prowadzona jest procedura przyłączenia ich wiosek do Sanoka. – Miasto Sanok, będąc odrębną gminą miejską, boryka się z poważnymi problemami finansowymi, które są rezultatem prowadzonej od kilku lat nieprawidłowej polityki miejskiej. Obecne władze Sanoka, dążąc do włączenia Bykowiec do miasta, chcą w ten sposób pozyskać dodatkowe tereny z planem ich komercjalizacji, a uzyskane środki finansowe przeznaczyć na ratowanie budżetu. Miasto ma ponadto otrzymać nowe nakłady z objęcia naszej miejscowości podatkami – piszą w liście mieszkańcy Bykowiec.
Autorzy listu działanie władz miasta nazywają absurdalnym. Oceniają, że mają one wydźwięk polityczny, mający służyć naprawie budżetu miasta i przetrwaniu do kolejnych wyborów samorządowych. Dług Sanoka szacuje się na około sto milionów złotych. – Sprzeciwiam się dyskryminacji wsi i obciążaniu ich konsekwencjami niegospodarności miast. Taka polityka jest formą gwałtu dokonywanego na samorządności wiejskiej – piszą mieszkańcy.
Mieszkańcy Bykowiec podkreślili także, że władze Sanoka, nadając tok procedurze przyłączenia sąsiednich miejscowości, działały wbrew ich woli, czemu dali wyraz m.in. podczas licznych protestów oraz w konsultacjach społecznych, w których 99 procent mieszkańców opowiedziało się przeciwko włączeniu do miasta. Negatywną uchwałę w tej sprawie podjęła także rada gminy Sanok, w granicach administracyjnych leżą Bykowce.
Mieszkańcy uważają, że na przyłączeniu do miasta poniosła straty. Obawiają się wyższych podatków, cen za wodę i odbiór śmieci. Podkreślają, że zdecydowana większość społeczności to osoby w wieku senioralnym, których nie stać na wyższe opłaty, bo doprowadzi to do ich zubożenia. – Ubolewamy, że wielokrotnie wyrażany sprzeciw społeczny mieszkańców Bykowiec jest ignorowany przez władze Sanoka, w dużej części reprezentujące Prawo i Sprawiedliwość. Jesteśmy państwa wyborcami, niestety obecnie ignorowanymi i dyskryminowanymi – napisali w liście do prezesa PiS. Działania burmistrza Sanoka i wojewody podkarpackiej Ewy Leniart, która pozytywnie zaopiniowała przyłączenie wiosek do Sanoka, nazwali „jawnym łamaniem podstawowych praw demokracji”.
Na koniec apelują do prezesa o „pilną interwencję”, „kontrolę działalności członków PiS” oraz „niezwłoczne wsparcie” w sprawie zablokowania działań władz miasta zmierzających do włączenia Bykowiec do granic administracyjnych Sanoka.

Martyna Sokołowska

4.7 25 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wanimet
2 dni temu

Emini S&P Trading Secret method is the best! And love I love it. Google Emini S&P Trading Secret to learn more if you want to earn money by trading.

jan
jan
2 dni temu

Pani Wojewoda uzasadniając swoją decyzję dotyczącą niewłączenia Kielanówki do Rzeszowa powiedziała, że mieszkańcy nie chcieli włączenia. W takim razie te 98 % z Bykowiec jest niczym- zerem. No bo jak to inaczej rozumieć? Tak działa PiS – robi co chce i ma ludzi w d… .

McFly
McFly
3 dni temu

Rozwoju nie zatrzymają tak jak nie zatrzymali kładzenia torów i rozwoju kolei na dzikim zachodzie 3 wieki temu nazad w USi A.

Jak to mówił Washington do Jeffersona lepiej działać wspólnie niż samemu w kącie walić prą…

Byłe WSI
Byłe WSI
3 dni temu

Co za bzdury. Niech CBA poszuka za czasów budowania lodowiska w Sanoku i bedzie bardzo dobrze widać dlaczego miasto ma długi

LBO TEAM
LBO TEAM
3 dni temu

Rasizm?
Ale Ci ten Makumba doj.bał! 
Szkoda tylko, że to nie ja!
Tylko widły w ręce nieuku i wyrzucać gnój z chlewu!!! Ty jesteś prostak, cham bez honoru i zero absolutne (0K=-273,15°C) jakich tu wielu na tym forum!
https://supernowosci24.pl/przemysl-mogl-stracic-10-mln-euro/#comment-169011

Last edited 3 dni temu by LBO TEAM
LBO TEAM
LBO TEAM
3 dni temu

Zbieramy datki na głodnych murzynów w Afryce,jak się murzyn się naje to idzie robić następnych głodnych murzynów.

Maria
Maria
3 dni temu

Ciekwe? Wydawało się ze obecny gospodarza miasta nie należał do żadnej partii mowiono nawet ze kampania byla tak ustawiona ze mialo sie wspierac kandydata a gosowalo sie na konkurenta? Czy to prawda? Ostatnie wydazenia chyba to potwierdzają? Jedna jest partyjny??