Prezydent Ferenc podzielił lokalne społeczności

- W wyniku chęci odłączenia od gminy Głogów Małopolski obszaru sołectwa Pogwizdów Nowy w spokojnej wsi doszło do wyraźnego podziału mieszkańców. To są skutki próby przyłączenia na siłę, po zbójecku. Takie działanie doprowadza tylko do konfliktów - mówi ze zdenerwowaniem Paweł Baj, burmistrz Głogowa Małopolskiego. Fot. Wit Hadło
– W wyniku chęci odłączenia od gminy Głogów Małopolski obszaru sołectwa Pogwizdów Nowy w spokojnej wsi doszło do wyraźnego podziału mieszkańców. To są skutki próby przyłączenia na siłę, po zbójecku. Takie działanie doprowadza tylko do konfliktów – mówi ze zdenerwowaniem Paweł Baj, burmistrz Głogowa Małopolskiego. Fot. Wit Hadło

KRASNE, GŁOGÓW MŁP. Mocna wymiana zdań pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami przyłączenia się do Rzeszowa.

Zapędy Tadeusza Ferenca dotyczące ciągłego poszerzania granic miasta dają się we znaki włodarzom okolicznych gmin. Kwestia poszerzenia granic Rzeszowa stała się przyczyną waśni pomiędzy mieszkańcami niektórych miejscowości.

W ubiegłym tygodniu zakończyły się zorganizowane przez władze gminy Krasne konsultacje społeczne dotyczące zmiany granic. Przeciwne przyłączeniu były 2852 osób, co stanowi ponad 85 proc. mieszkańców.

Wynikami konsultacji zaskoczeni są zwolennicy połączenia gmin, którzy domagają się referendum. 26 stycznia pisemnie powiadomili władze gminy o zebraniu wystarczającej do jego przeprowadzenia liczby głosów. Zgodnie z prawem, decyzję o zarządzeniu referendum, gmina Krasne musi podjąć w ciągu 50 dni od złożenia wniosku.

„Typowe nękanie”
Władzom gminy nie podoba się prowadzona przez prezydenta Tadeusza Ferenca polityka poszerzania granic miasta. Wójt Krasnego Wilhelm Woźniak na stronie internetowej gminy udostępnił pismo, wyjaśniające podjętą przez Radę Gminy Krasne uchwałę. „Władze miasta doskonale wiedzą, że nasi mieszkańcy uprzednio ośmiokrotnie opowiedzieli się negatywnie w sprawie zmian terytorialnych kosztem terytorium gminy Krasne. Jest rzeczą zupełnie niezrozumiałą, dlaczego wnioskodawcy tych zmian zmuszają obywateli naszej gminy do bezustannego angażowania się w procedurę konsultacyjną. Taka praktyka postrzegana jest jako typowe nękanie, dla realizacji jakiejś bliżej nieokreślonej utopijnej idei wielkiego Rzeszowa”.

Wójt opisuje również konsekwencje, jakie niesie z sobą uporczywe działanie prezydenta. „Niepokój, jaki wywołały wielokrotne działania władz miasta Rzeszowa oraz ich emisariuszy, zaczyna zagrażać żywotnym interesom naszej społeczności. Działania te zaczynają przybierać bardzo niebezpieczną formę destrukcji od zewnątrz i wewnątrz naszej mocnej jednostki samorządowej – zajmującej czołowe pozycje w rankingach krajowych i wojewódzkich w kategorii gmin wiejskich”.

Mieszkańcy są podzieleni
Kwestia włączenia do Rzeszowa obszaru sołectwa Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski przyczyniła się do utworzenia w tej miejscowości dwóch komitetów zrzeszających zwolenników i przeciwników przyłączenia.

Mieszkańcy nawzajem obrzucają się wyzwiskami. Burmistrz obawia się, że w najbliższym czasie może dojść do rękoczynów. Za kłótnie toczone pomiędzy mieszkańcami obarcza prezydenta Ferenca. – Jestem oburzony przyjętą przez prezydenta formą poszerzenia granic Rzeszowa. Pomiędzy mieszkańcami dochodzi do mocnych wymian zdań – wyjaśnia Paweł Baj, burmistrz Głogowa Małopolskiego.

Oba komitety zarzucają sobie nawzajem brak samodzielności i działanie na zlecenia rzeszowskiego bądź głogowskiego ratusza.

Burmistrz Głogowa Małopolskiego, podobnie jak wójt gminy Krasne, w najbliższym czasie opublikuje oficjalne pismo, w którym zaprezentuje swoje stanowisko w sprawie prowadzonej przez prezydenta Ferenca polityki poszerzenia granic miasta.

Agata Flak

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
33 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zuzia
zuzia
5 lat temu

Nie kocham wójta i pewnie usuną za to moj komentarz.na 100%

zuzia
zuzia
5 lat temu

A ja nie kocham!!!!

maniek
maniek
5 lat temu

Kocham wójta gminy krasne!;;;!;

olek
olek
5 lat temu

LUDZIE PRZESTANCIE ROBIC KRZYWDE PANU WOJTOWI I OBALCIE GO.NIE WIDZICIE JAK CHLOP SIE MECZY?CHCE DALEJ BRAC PIENIADZE ZA RZADY W MALEJ NASZEJ OJCZYZNIE TYLKO ZA BARDZO NIE MA PRZYGOTOWANIA I WIEDZY ZEBY TAKIE RZADY SPRAWOWAC.OT PROSTY WYROSNIETY CHLOP Z PAPIEROCHEM W USTACH W STARYM SWETRZE ZMECHACONYM SNUJE SIE PO GMINIE.JEGO MAKSYMA TO-NIE MA PIENIEDZY!!!!WSTYD MI ZA NIEGO CHOC MOJ SASIAD.MYSLI ZE JEST BARDZIEJ CWANY I SPRYTNY NIZ INNI.NAWET TEGO NIE UKRYWA.NO MUSI MIEC TEN STOLEK W GMINIE BO ZONKA I ALUSIA NIE PRZYWYKLY DO SKROMNIEJSZEGO STANDARDU ZYCIA PO PROSTU.NIEWAZNE ZE WY I WAM BEDZIE ZLE.WAZNE ZEBY PAN WOJT I PANI… Czytaj więcej »

irena
irena
5 lat temu

Ludzie tylko polaczenie nas wyzwoli.siedzi ta holota w gminie wielkie gow….no robią i oczy nam mydla.nie chca stracić posadek a dziadostwo jak bylo tak będzie.wazne ze wójtowi jest dobrze i ma prace.reszta niech zdycha.przestancie mamić podatkami ze wyższe.mieszkam od urodzenia tutaj i nic sie nie dzialo i nie dzieje.jak Ferenc nas teraz nie weźmie to to dziadostwo sie nie skończy.a to gminne referendum to ściema i oszustwo bo mój ojciec brak w tym udział na polecenie wójta gminy krasne.mieli szkolenie jak i co maja ludziom mówić i naklaniac do przeciwnych głosów.zenada i wstyd.wojt nie ma ani charyzmy ani wyglądu.wiecej mądrzejszych… Czytaj więcej »

irena
irena
5 lat temu

Ludzie otwórzcie oczy.

michał b
michał b
5 lat temu

Dlaczego nikt nie napisze że na 3 klasie gruntów w strazowie i innych wsiach nie można budować domu?

Mario
Mario
5 lat temu

Mieszkam w Krasnem od 15 lat .Na poczatku za 6ar dz z domem placilem 30zl teraz place prawie 400zl rocznie podatku.Jesli ktos twierdzi ze w Krasnem sa niskie podatki i oplaty to sie grubo myli a w zamian za to mamy duza fige.Co do niby konsultacji to jakas zenada bo chodzilo kilka osob po wybranych domach i sie pytalo czy jest sie za czy przeciw.Jesli bylo sie za przylaczeniem to nawet formularza nie dostales.Mowienie przez wojta o wielkim sprzeciwie za przylaczeniem do Rzeszowa to jest jedno wielkie klamstwo.Pozdrawiam wszystkich trzezwo myslacych tych co sa przeciwni polaczeniu tez tylko mowmy prawde… Czytaj więcej »

ziomal
ziomal
5 lat temu
Reply to  Mario

JESTEM MIESZKAŃCEM GMINY KRASNE OD 45LAT I TO CO NAZYWA SIĘ ROZWOJEM,NASI RADNI I WÓJT CIĄGLE OBIECUJĄ,MYDLĄ OCZY A JAK WYGLĄDA NASZ BYT,ZATRZYMANY W KADRZE,DLATEGO JESTEM ZA,NAJWYŻSZY CZAS ROZBIĆ UKŁADY I WYGODNE DOBRZE PŁATNE STOŁKI I NIE OSZUKUJCIE LUDZI PODATKAMI,BO WASZE BAJKI TRAFIAJĄ TYLKO DO LUDZI STARSZYCH,LUDZIE SĄ MĄDRZY I NIE DADZĄ SOBIE ZROBIĆ WODY W MÓZGU

resoviencis
resoviencis
5 lat temu

Wszystko pięknie i ładnie, ale może wreszcie któryś z forumowiczów poda konkretne kwoty podatków jakie płaci teraz, a jakie płacił zanim włączony został w granice miasta!!! ile za m2? ile za dom?, ile za budynek gospodarczy?, ile za śmieci?, ile za segregację? KONKRETY!!!!!

Wl
Wl
5 lat temu

Ja 55 lat temu mieszkałem na peryferiach Rzeszowa. Nigdy nie pomyślałem że doznaje tego czasu i zobaczę na tym terenie piękne osiedle,place zabaw itp.Tak to wszystko robi czas ale temu czasowo jest potrzeba pomocy,a ta POMOC udziela Pan Ferenc.Ludzie którzy chcieli spokoju,powietrza muszą zrozumieć że rozwój jest nie unikniemy i winni wybudować się daleko a daleko w Bieszczadach bo blisko to im to samo zagraża. DZIĘKUJEMY że opłacalność zesłał nam takiego Ferenc a, który podjął tak potężne wezwanie i z żydowskiego miasta pragnie zrobić metropolii. Może popełnia pewne błędy ale kto ich nie robi.Pozdrawiam.PopieramPana Ferenc a i czytam kciuki.To dla… Czytaj więcej »

obserwator
obserwator
5 lat temu

Prezydent chce się przypodobać mieszkańcom przyłączanych sołectw. Mami ich, że zostaną wyremontowane ulice i chodniki. A w Rzeszowie dla przykładu na ul. Miłej brak poboczy i chodników. Samochody aby nie zahaczyć o siebie musza zjeżdżać na maksa na pobocze. Przechodzień nie ma szans na bezpieczne poruszanie się. Brak zatoki autobusowej – jedyna została zaanektowana przez dewelopera na parking. Osiedle Zimowit nie może się doczekać remontu ulic – dziura na dziurze. Można tak wyliczać jak „włodarz” dba o dzielnice miasta Rzeszowa. Nie podają o ile wzrosną podatki po włączeniu sołectwa w granice Rzeszowa. Rozwój Rzeszowa nie polega tym aby co roku… Czytaj więcej »

Rafik
Rafik
5 lat temu
Reply to  obserwator

A czego oczekiwałeś że tereny przyłączone będą takie jak centrum w ciągu kilku lat, na to potrzeba czasu, Będąc w Rzeszowie inne inwestycje są wykonywane na tych terenach na wszystko przyjedzie czas. I tak w mieście macie lepiej w porównaniu do tego co było za czasów gminy . Przypomnij sobie jak drabinianka po włączeniu do miasta wyglądała i inne jego tereny.

jam
jam
5 lat temu

Mieszkam w Załężu. Przyłączyli nas do Rzeszowa w 2006 roku. I co ? Uważam że jest lepiej.
Wcześniej oświetlenie ulic do 23 i dość. Odśnieżanie ulic – zapomnij 1xdziennie . Ciągłe kłopoty z tym były. Wybudowano nową szkołę, chodniki, remonty ulic, Oczywiście zupełnie pięknie nie jest – są ciemne ulice , nie wszędzie jest kanalizacja, ale to ze względu na właścicieli ulic. A podatki – za 11arów z domem – 205 złotych na rok. Dużo? Może dla tych co mają hektary to i dużo.
Ja osobiście uważam ,że warto.

Jan
Jan
5 lat temu

Ja bym tak nie jechał po Prezydencie Ferencu tylko za to, że chce uczynić Rzeszów miastem wielkim i znaczącym. Przeciwnie, jeśli robi coś źle, to należy mu podpowiedzieć jak działać i co robić lepiej. To powinno być tematem ogólnospołecznej dyskusji, również w prasie.
Wszelkie próby opóźniania rozwoju Rzeszowa to błąd. Wszyscy, którzy wstawiają Ferencowi kij w szprychy, powinni to jeszcze raz przemyśleć. Cały region skorzysta, jak w województwie będzie prężny i liczący się ośrodek.

nowy wieśniak
nowy wieśniak
5 lat temu

Nie dajmy się zbałamucić niższymi czy też wyższymi podatkami. Wszelkie opłaty są porównywalne więc różnice kilkuzłotowe w skali roku nie maja znaczenia. Rozumiem, że wielu chce zostać tzw miastowymi, ale ja wręcz odwrotnie. Uciekłem z Rzeszowa do Krasnego dla wiejskiego spokoju, świeżego powietrza i prywatności. Takich zapewne jest już bardzo wielu, bo wioeski przyległe do rzeszowa już dawno nie sa prawdziwymi swojskimi wiochami, a sypialniami miasta. Zwolennicy połączenia popatrzcie na osiedle Drabinianka, Budziwój i te tereny od strony Malawy i Słociny. Brak prawdziwego planu zagospodarowania terenu powoduje, że domki jednorodzinne przeplatane są blokami mieszkalnymi. Totalny chaos. Czy aby na pewno… Czytaj więcej »

Konjo
Konjo
5 lat temu
Reply to  nowy wieśniak

A co będzie jak Krasne zostanie do Rzeszowa przyłączone ,stanie się nagle miastem ??? zacznie się wzmożony ruch samochodów ??
Na terenach przyłączonych powstają bloki niskiej zabudowy więc komponują się do terenów , a jeżeli chcesz mieć wokoło lasy i pastwiska to wyprowadź się w bieszczady.

Klaudia
Klaudia
5 lat temu
Reply to  nowy wieśniak

Nie ma miejskich ugorów są to tereny prywatne jak już coś .w jaki sposób wytłumacz powierzchnia miasta może być nadmuchiwana sztucznie ?? Wiesz wogóle co piszesz

mieszkaniec gminy Głogów
mieszkaniec gminy Głogów
5 lat temu

Burmistrz Baj obiecuje jak polityk, a nie gospodarz mieszkańcom utwardzenie dróg gminnych tłuczniem, bo o asfalcie można zapomnieć i nic w tym temacie się nie dzieje. Niespełnione obietnice od lat. Nie ma co się dziwić, że ludzie chcą do Rzeszowa.

pogwizdowianin
pogwizdowianin
5 lat temu

pogwizdownowy.pl jest to strona sołectwa Pogwizdów Nowy na tej stronie jest sonda i mieszkańcy głosują za czy przeciw, jak widać 90 procent jest za przyłączeniem więc jakie konflikty i kto jest podzielony? Baj nie chce zrobić tajnego referendum bo wie jaki będzie wynik

Max
Max
5 lat temu

I bardzo dobrze że Ferenc chce miasto rozwijać , większe miasto to większe możliwości ,dotacje. Pan burmistrz nie ma żadnych argumentów prócz tej samej śpiewki o wyższych podatkach aby mamić mieszkańców , ciepłego stołka dobrze płatnego ciężko się pozbyć ??

ABC
ABC
5 lat temu

Mieszkam w Słocinie. Kiedyś był tutaj spokój. A teraz syf i chamstwo. Podatki 2 razy większe, opłaty za śmiecie 3 razy wyższe niż w Malawie. Mam tam znajomych i nikt z nich do Rzeszowa nie chce. Jest grupka, którzy pracują w urzędach rzeszowskich to pewnie ich Ferenc zmusza do podejmowania „inicjatyw”. Jedna osoba tak przynajmniej stwierdziła. Bo miasto nie ma kasy i się powoli zwija.

olo
olo
5 lat temu
Reply to  ABC

Na słocinie powstało wiele inwestycji o których mogli pomarzyć mieszkać będą w poprzednich gminach, a ty brednie po co wypisujesz o jakimś chamstwie ?? napisz zatem jak większe podatki teraz płacisz a jakie wcześniej ,szybko można to zweryfikować.
Miasto nie ma kasy i się powoli zwija ??? może swoje wypociny rozwiniesz bo sam jestem ciekawy.

.....
.....
5 lat temu
Reply to  ABC

Ty nijaki ABC…..popisałeś się swoim chamstwem tylko …a twoje brednie to twoje urojenia…malowioku pi….ty

Rzeszow miasto imitacji
Rzeszow miasto imitacji
5 lat temu

PRYMITYWNA PROPAGANDA dawnego aparatczyka przynosi skutki.Ludzie łykaja obiecanki Ferenca jak pelikany.Gorzej będzie potem.Lokalne podatki w miescie w ciągu roku wzrosly o ponad 10%.O pdwyzkachMPK nie wspomnę.

Rafik
Rafik
5 lat temu

Propagandę i wodę z mózgu to dopiero mieszkańcom swoich terenów robią wójtowie i burmistrzowie, Bo jak sienie ma niczym zachęcić mieszkańców do pozostania w gminie to się schodzi do metod poniżej pasa. Wieczne biadolenie o wyższych podatkach a zero konkretów , konsultacje w Krasnym i Trzebownisku to były jakieś żarty, w trzebownisku podobno było przeciwko miastu 97% ludzi , takiej propagandy nawet na białorusi nie ma.

olo
olo
5 lat temu

lech – u ma rację.

mieszkaniec krasnego
mieszkaniec krasnego
5 lat temu

„Konsultacje społeczne dotyczące zmiany granic. Przeciwne przyłączeniu były 2852 osób, co stanowi ponad 85 proc. mieszkańców.” Tylko żę to urzędnik chodził i pokazywał jak trzeba głosować! i u mnie nie byli w ogóle jak i u moich sąsiadów!!!

Jeśli 85% przeciwko jak w takim razie udało sie u nas znaleść 1000 osób za referendum w sprawie przyłączenia. Przyłączenie to kwestia czasu. Urzędnicy pogódzcie sie z tym. I nie oszukujcie że 85% było przeciwko

Imię (wymagane)
Imię (wymagane)
5 lat temu

najbardziej skuteczny podzial spoleczenstwa wyszedl PiSowi. a szanowny burmistrz czego sie spodziewal? ze wszyscy beda chcieli zostac w rzeczonej gminie? wyjatkowo infantylne myslenie. mysle ze czas opuscic stolek.

lech
lech
5 lat temu

mam propozycję dla Pana Ferenca: niech autobus MPK Linia OA i OB będą bezpłatne dla mieszkańców Rzeszowa ( tylko i wyłącznie ) a wówczas przekonamy się jak diametralnie wzrośnie liczba zwolenników przyłączenia się do Rzeszowa

beton
beton
5 lat temu

A Pan, Panie Baj, co by zrobił na miejscu prezydenta Ferenca? Niech Pan podpowie, chętnie posłuchają wszyscy, szczególnie mieszkańcy Pana gminy. Miasto powinno się rozwijać i rosnąć, tylko gdzie, jak dookoła miasta siedzą na stołkach lokalni watażkowie, którzy w obronie swoich stołków i wpływów, straszą Rzeszowem swoich mieszkańców. A tak naprawdę to tylko o sobie myślą, a nie o mieszkańcach, bo jakoś Ci co zostali parę lat temu włączeni do Rzeszowa, to w większości nie narzekają. Mam tu na myśli Budziwój, Przybyszówkę, Zwięczycę, Białą. I co? Jakoś te czarne przewidywania ” jak to ponoć źle będzie w Rzeszowie” jakoś się… Czytaj więcej »

bib
bib
5 lat temu
Reply to  beton

posiadam nieruchomości na terenie przyłączonym do Rzeszowa przez Ferenca i powiem ci tyle WIELKIE GóWNO SIĘ TAM DZIEJE OPRÓCZ PODWYŻSZENIA PODATKÓW !!!! PRECZ Z FERENCEM !!!!

Maron
Maron
5 lat temu
Reply to  bib

Napisz coś więcej ,bo jak na razie swoim komentarzem niczego konkretnego do tematu nie wniosłeś, jeżeli dyskutujesz na dany temat to posługuj się dowodami ,liczbami a nie bzdurami nie mającymi nic wspólnego z rzeczywistością