Prezydent Ferenc wymigiwał się od odpowiedzi

W najbliższym czasie na wniosek zwolenników przyłączenia Krasnego do Rzeszowa zostanie przeprowadzone referendum. Podczas spotkania z prezydentem, inicjatorzy referendum nie uczestniczyli. - Chciałbym się zapytać, dlaczego Benedykt Czajkowski, który wywołał to całe zamieszanie, jest dziś nieobecny? - pytał zdenerwowany Stanisław Lisek, mieszkaniec Malawy. Fot. Wit Hadło
W najbliższym czasie na wniosek zwolenników przyłączenia Krasnego do Rzeszowa zostanie przeprowadzone referendum. Podczas spotkania z prezydentem, inicjatorzy referendum nie uczestniczyli. – Chciałbym się zapytać, dlaczego Benedykt Czajkowski, który wywołał to całe zamieszanie, jest dziś nieobecny? – pytał zdenerwowany Stanisław Lisek, mieszkaniec Malawy. Fot. Wit Hadło

MALAWA, RZESZÓW. Przeciwnicy kontra zwolennicy poszerzenia granic Rzeszowa.

Najwięcej wątpliwości wśród mieszkańców Malawy budzi wirtualna kwota 100 mln zł, jaką miasto zadeklarowało się przeznaczyć po włączeniu do Rzeszowa gminy Krasne. Niepokojący dla nich jest również fakt rosnącego zadłużenia miasta. Te oraz wiele innych wątpliwości, a także pytań padło podczas sobotniego spotkania prezydenta miasta, Tadeusza Ferenca z mieszkańcami Malawy.

Na spotkanie licznie przybyli zwolennicy, jak i przeciwnicy poszerzenia granic Rzeszowa. Tego dnia w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Malawie zgromadziło się ponad 150 osób. Zebranie miało związek z referendum, jakie w najbliższym czasie zostanie przeprowadzone na terenie gminy.

Konsultacje w Rzeszowie, jak i w gminie Krasne już się zakończyły. Rzeszowianie opowiedzieli się za poszerzeniem granic miasta. Odmienne zdanie w tej kwestii mieli jednak mieszkańcy gminy Krasne. Ponad 85 proc. było przeciwnych połączeniu gminy z Rzeszowem.

Wynikami konsultacji zdziwieni byli zwolennicy połączenia gmin. Opinię w sprawie zmiany granic chcą wyrazić w formie referendum. Aby do niego doszło, musieli zebrać podpisy nieco ponad 800 osób. Jak się okazało, wniosek podpisało tysiąc osób.

Inicjatorzy referendum nie przybyli jednak na sobotnie spotkanie. – Chciałbym się zapytać, dlaczego Benedykt Czajkowski, który wywołał całe to zamieszanie, jest dziś nieobecny? – pytał Stanisław Lisek, mieszkaniec Malawy. Zaraz po jego wypowiedzi zebrani mieszkańcy zaczęli klaskać.

Same korzyści
Spotkanie rozpoczęto od zaprezentowania zmian, jakie zaszły na przyłączonych do Rzeszowa terenach. Zaraz po tym mieszkańcy Malawy zaczęli dyskusję. – Ja tu słyszę o samych korzyściach. Dlaczego prezydent nie chce uszanować woli mieszkańców. Rzeszów przecież nie musi być tak duży, jak Chicago – tłumaczył Kazimierz Terczyński. W odpowiedzi na zarzuty, prezydent wyjaśniał, że Rzeszów wcale nie jest dużym miastem. Kolejnym argumentem była likwidacja województw. – Chcę, żeby ten teren się rozwijał, żeby nie było zagrożenia likwidacji województwa. Są między nami osoby, które pracują w urzędach wojewódzkich. Jak nie będzie województwa, nie będzie urzędów – wyjaśniał Tadeusz Ferenc.

Kwota 100 mln zł w dalszym ciągu nie przemówiła do zgromadzonych mieszkańców. Nie wszyscy ufają, że po przyłączeniu pieniądze faktycznie zostaną przeznaczone na inwestycje w gminie.

Wątpliwości co do przyłączenia wśród mieszkańców wzbudza również rosnące z roku na rok zadłużenie miasta. – Na jaką kwotę zadłużone jest miasto? – pytał mieszkaniec. W odpowiedzi prezydent nie padał konkretnej kwoty. Wymigując się od odpowiedzi, informował, że sytuacja jest stabilna. Na tym skończył.

Komunikacja publiczna od zaraz
Mieszkańcy Malawy byli zainteresowani także sprawami komunikacji publicznej. – Czy nie można zwiększyć częstotliwości kursów autobusów rzeszowskiego MPK? – pytano prezydenta. Obecnie sprawami komunikacyjnymi zajmuje się gmina. To ona ponosi koszty transportu publicznego. Prezydent obiecywał, że po przyłączeniu dodatkowe kursy zostałyby uruchomione.

Nie wszyscy wierzyli jego słowom. Mówili, że są zmęczeni ciągłymi konsultacjami organizowanymi w ich gminie każdego roku. – Cały czas realizowana jest szopka. Co roku prezydent chce nas przymusić, bo miasto musi być metropolią – mówił zbulwersowany mieszkaniec. – Metropolią jesteśmy my i nie można nas do niczego zmuszać – tłumaczył.

Agata Flak 

[print_gllr id=173065]

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
30 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ryba psuj
ryba psuj
5 lat temu

Jak malawa będzie w Rzeszowie to będą działki droższe

www
www
5 lat temu

UWAGA, najbardziej zadłużone miasta według Newsweeka na koniec 2014 r.
10. Kraków
9. Szczecin
8.Kielce.
7. Rzeszów
6. Poznan
5. Lublin
4. Wrocław.
3. Bydgoszcz
2. Łódź.
1. Toruń.

To jeden z wielu rankngów. Warto poczytac, posprawdzać……
Czy 7 miejsce to tak źle ?7 miejsce zadłużenia ale inwestycje sa widoczne !!! Tak chcecie do Krakowa albo Lublina – prosze bardzo – tam zadłużenie jest wieksze a inwestycji brak! :)

Mieszkaniec
Mieszkaniec
5 lat temu

Obietnice sładane przez obie strony jakby spełnienie snu-marzeń,ale bardziej realne zrealizowania obietnic będzie Rzeszów,bo co może biedniutka gmina z malutkim budzetem,chyba że poczekamy 20-lat,ale i to nie jest pewne ponieważ wybory samorządowe za 2,5 roku a co potem,czyżby skansen gminy Krasne ,,dlatego nie prześpijmy szansy która dzięki funduszom unijnym może nam zapewnić bardziej konfortowe życie.Referendum-TAK

janles62
janles62
5 lat temu

Super Nowosci same przyczyniają się do lansowania małego zapyziałego Rzeszowa bez poszerzania,na złość Ferencowi-idealny to może nie jest nasz prezydent ale przynajmniej się stara

Generał
Generał
5 lat temu

Ale to już było!propaganda.co roku! Wioski zagarnąć a miasto się wyludnia bo pracy nie ma.tysiące ludzi wyjechało.Rzeszowie nie powiedzieli tak.!co za kłamstwo!wśród urzędników po naciskach.rozdawanie deklaracji po wydziałach UM.zero fabryk,inwestorów,pomysły nie w te stronę.

Kajtek
Kajtek
5 lat temu
Reply to  Generał

Miasto się wyludnia ?? Dowody na to proszę, Ostatni raz Rzeszów wchłoną Budziwuj i cześć Miłocina w 2010 roku mając 185 tys mieszkańców przez 5 lat zyskał 2 tys nie włączając żadnych miejscowości , więc gdzie widziałeś że miasto się wyludnia !!!!
NAJGORSZE JEST TO ŻE WYPOWIADAJĄ SIĘ CI KTÓRZY NIE MAJĄ ŻADNEJ WIEDZY

symplicjusz
symplicjusz
5 lat temu
Reply to  Kajtek

Jest jeszcze lepiej: w 2010 roku po ostatnim jak dotąd przyłączeniu Rzeszów miał 177 279 mieszkańców na dzień 1 stycznia 2010.
Na dzień 31. grudnia 2014 (nowszych danych na razie nie ma) – bez przyłączeń w międzyczasie Rzeszów liczył 185 123 osoby.
Czyli miastu mimo braku przyłączeń w ciągu 5 lat przybyło 7 tys.mieszkańców.
Źródło danych: Bank Danych Lokalnych na stronach GUS
http://www.stat.gov.pl

malena
malena
5 lat temu
Reply to  Generał

Dokładnie tak samo myślę. Prezydenta szanuję, bo dzięki niemu Rzeszów jest piękny, ale brak na drugim miejscu po braku pracy (to najważniejsze) – brak atrakcji typu lodowisko z prawdziwego zdarzenie, aquaparku i jeszcze paru atrakcji dla mieszkańców, aby mogli z dziećmi spędzać czas na miejscu, w Rzeszowie.

żeszuf stolica imitacji
żeszuf stolica imitacji
5 lat temu

Na dziesięciu rudych jedenastu jest fałszywych…

hijena
hijena
5 lat temu

w zalozeniu organizatorow spotkanie miało przypominac z przeszłości zebraniegminnej ggzekutywy z zaproszonymi gośćmi .Spotkanie jak bylo do przewidzenia nie było po myśli Pana Ferenca,bo pytania ze sali byly niewygodne.Mamy jednak demokrację i niech mieszkancy okolicznych miejscowości wypowiedzą się za lub przeciw przylączeniu się do Rzeszowa.Natomiast mieszkńcy rzeszowa niech pilnuja swoich interesów i zorganizują się w uwolnieniu miasta od tego pozoranta ,tandeciarza i aroganta.

Dobiel
Dobiel
5 lat temu
Reply to  hijena

Byłeś na spotkaniu że głupoty trolu piszesz, Ferenc nie musiał unikać pytać bo wystarczy zobaczyć jak Rzeszów wygląda za jego kadencji. Władze gminy to dopiero są mistrzami w manipulacji obiecywali złote góry nie mają pokrycia w rzeczywistości.
Dzięki Panu Ferencowi Rzeszów ładnie się rozwija,

hijena
hijena
5 lat temu
Reply to  Dobiel

Dobiel w jakich dziedzinach miasto się rozwija?Jezeli budynki wymalowane w sraczkowate kolorki, kwiatki ,rabatki ,szmateksy i skupy zlomu to rozwój miasta to nie dziwie się twojemu cielęcemu zachwytowi nad miastem-

beton
beton
5 lat temu
Reply to  hijena

hijena, a o dziedzinie zwanej edukacją nie słyszał? Ha? (ponad 40 tys.studentów) A o Dolinie lotniczej nie słyszał? Ha? A o infrastrukturze drogowej nie słyszał? Ha? A jak Ci się nie podobają zadbane budynki, czyste skwery, zielone i schludne parki i pomysłowa zieleń miejska, to pojedź do nie tak odległego Lublina i możesz podziwiać roślinę „Chrzan”, rosnącą na jednym z głównych rond w tym mieście. Jest się czym zachwycać, dzika niczym nieokiełznana przyroda, gdzie indziej nie do zobaczenia w wyniku działalności człowieka ;-))))) Wyjaśnię, gdybyś nie dostrzegł ironi, że aby taki chrzan mógł urosnąć do takich rozmiarów jak widziałem ,… Czytaj więcej »

beton
beton
5 lat temu
Reply to  hijena

Ci mieszkańcy Rzeszowa, o których piszesz, organizują się co cztery lata aby uwolnić miasto od tego „pozoranta”, jednak zdecydowana większość mieszkańców widzi trochę więcej niż Ty jesteś w stanie dostrzec, i dlatego od 12 lat „ten pozorant” sprawuje urząd Prezydenta Miasta

jadzia
jadzia
5 lat temu

I naród głupi nie jest, widzi jak „prawdziwy ” gospodarz z 700 milionowym długiem szuka rozpaczliwie idiotów którzy będą spłacać przez pokolenia jego długi. Fakt ! piękne miasto uczynił tylko czy na pewno takim kosztem?? czy nie należało pierwsze zadbać o rozwój gospodarczy a później wizerunkowy. Nie było by teraz potrzeby anektować sąsiadów, zwaśnić społeczności które całkiem dobrze mogły by ze sobą współpracować ku zadowoleniu wszystkich. Ale chyba za długo nasz prezydent w PZPR spędził i przyzwyczaił się do jedynych i słusznych metod.

Kajtek
Kajtek
5 lat temu
Reply to  jadzia

napisz W JAKI SPOSÓB DŁUGI MIASTA BĘDZIESZ SPŁACAŁ !!!! Czy TY JESTEŚ NORMALNY ?? Rzeszów będzie tobie połowę z wypłaty zabierał napisz , jeżeli masz problem to wyjeżdżasz z miasta i po kłopocie.

Rafik
Rafik
5 lat temu
Reply to  jadzia

A inne miasta nie są zadłużone, zobacz na lublin . Jak kraj polska jest zadłużony i jak na tobie te zadłużenie się odbija ??Chodzisz przygnębiona, rozbita, z bólem głowy ??? hahahah

Szkoda
Szkoda
5 lat temu

Ehhh…Szkoda, ludzie którzy cokolwiek myśla boja sie armii starszych ludzi, boja sie byc obrazeni, zadeptani i wykluczeni z wioski… Ciemnota. Nadzieja w młodych z Krasnego. NIE DAJMY SIE :) Właczamy sie do Rzeszowa. :)

Dobiel
Dobiel
5 lat temu

100mln to jest faktyczna kwota którą za włączenie całej gminy otrzyma od państwa Rzeszów. To jest nie widzimisię prezydenta tylko odgórna ustawa.

Omea
Omea
5 lat temu

Wystarczy było być i zobaczyć jak sala wygląda obskurny parkiet , tak ciężko było go wyremontować ,Ludzie widza że w malawie nic sienie dzieje, wiatr hula , a wójt nie chce ciepłego stołka stracić i dlatego tak bardzo chce straszyć Rzeszowem mieszkańców.

tłuste bubu
tłuste bubu
5 lat temu

mieszkańcy malawy chcieli większej liczby autobusów jeżdzących u nich i do Rzeszowa. Pytanie nie do tego co potrzeba. Mają swoje władze którym powinno sie zadawać takie pytania. Nic dziwnego że nasz mówił wprost że po połączeniu nie będzie problemu ale teraz nie ten adres. Coś ten artykuł wprowadza w błąd.

kristof
kristof
5 lat temu

Prezydent prawie zawsze nie odpowiada na zadawane pytanie, tylko mówi na inny temat. Teraz nie zdałby matury ;-/

józek
józek
5 lat temu

mieszkańcy Malawy powinni dostać zatrudnienie w gminie Krasne a w Rzeszowie dopiero w drugiej kolejności i po sprawie , płacą podatki do gminy to ta niech ich zatrudnia .

A
A
5 lat temu
Reply to  józek

z szacunkiem Panie Jozefie,ale idac Pana tokiem myslenia,ze pracujemy tam gdzie mieszkamy,powinnismy mieszkancom Rzeszowa poradzic siew zborza,sadzenie ziemniakow,drzewek owocowych itd bo kupowanie ich od pobliskich rolnikow to tez dawanie im pracy, po za tym jak zaczniemy przylaczac mniejsze miejscowosci pod wladze wiekszych tylko dlatego,ze ludzie znajduja w nim zatrudnienie to czy nie powinnismy Rzeszowa przylaczyc do New York’u czy tez Londynu,a moze Berlina,Dublin’a? osobiscie znam wielu Rzeszowiakow,ktorzy tam pracuja:)
Pozdrawiam

Dobiel
Dobiel
5 lat temu
Reply to  A

A ska rolnicy biorą pieniądza za zakup nawozów i cały sprzęt ,jak nie od ludzi z miasta . Miasto mogło by zagospodarować tereny na którym mieli by warzywa i owoce dla swoich mieszkańców. Ale gorzej byłoby z tymi ze wsi

kula
kula
5 lat temu

ferenc zwykle wymiguje się od odpowiedzi..jak zwykle przedstawias woją wizje i tylko swoją…zwykła propaganda jak zwykle…

Matti
Matti
5 lat temu
Reply to  kula

Ferenc się w niczym nie musi wymigiwać wystarczy zobaczyć jak miasto wygląda i porównać do tego co rządził poprzednio. Niech nie piszą ci że miasto jest zadłużone bo każde które inwestuje ma zadłużenie, ważne jest to że roczny budżet również się zwiększa .
Co biedna gmina może mieszkańcom zaoferować która ma na inwestycje rocznie ponad 2 mln zł.

lysy.z.baldachówki
lysy.z.baldachówki
5 lat temu
Reply to  Matti

Miasto wygląda jak kiczowata wiocha i będzie tak zawsze. Ferenc niczego konkretnego nie zrobił i nie zrobi. Ilu inwestorów przywiózł z wycieczek do Dubaju Chin i USA? Nasadzi krzaków, kwiatów pozawiesza światełek, ponakleja folii na śmietnikach i płaci za nagrody. Kiedy miasto odzyska pomnik od Bernardynów? Tadeusz jest bardziej klerykalny niż PIS

look
look
5 lat temu

tys prowda i amen.

Mateusz
Mateusz
5 lat temu

To przeprowadź się do innego skoro ci przeszkadza. Jeżeli nie widzisz różnicy zmiany miasta na lepsze po tym co zostawił poprzednik a po tym co teraz jest ,to musisz udać się do okulisty. A kim jest ferenc powiatowy urząd pracy że ma ściągać inwestorów , jak ktoś jest lewy i pracy nie potrafi znalźć to nikt mu nie będzie w stanie pomóc. Napisz w którym mieście prezydent prace tworzy dla mieszkańców.