Prezydent nie będzie mediatorem w MPK

Mimo protestu w związku z brakiem podwyżki płac w MPK, kierowcy będą wozić autobusami pasażerów. Fot. Wit Hadło

Związkowcy z MPK domagają się w imieniu kierowców od zarządu spółki komunikacyjnej podwyżki wynagrodzenia o 250 zł brutto. Jednak Marek Filip, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, stwierdził jednoznacznie, że nie ma takiej możliwości. Dlatego cztery zakładowe związki zawodowe wysłały list otwarty do Konrada Fijołka, prezydenta Rzeszowa, z prośbą o mediację z pracodawcą w sprawie kierowców autobusów miejskich. Minęły jednak dwa tygodnie i włodarz miasta nie odpowiedział, czy wystąpi w roli mediatora sporu zbiorowego dotyczącego podwyżek płac. Sam prezydent stwierdził, że to sprawa wewnętrzna spółki i nie może się włączać do tej sprawy.

Od 13 sierpnia br. trwa spór zbiorowy pomiędzy kierowcami autobusów miejskich oraz pracowników administracji i warsztatu a zarządem MPK. W rzeszowskim MPK zatrudnionych jest 646 osób, w tym około 460 kierowców. Średnie zarobki tych ostatnich to 5 tys. zł brutto (na rękę 3,4 tys. zł).
– Domagamy się podwyżki w wysokości 1,5 zł za każdą godzinę przepracowaną przez kierowcę – mówi Waldemar Ceglarz, kierowca autobusu i przedstawiciel Komisji Zakładowej NSZZ „S” przy MPK w Rzeszowie. – Obecnie najniższa stawka za godzinę wynosi 18,50 zł, a najwyższa 22 zł. Miesięcznie byłoby to 250 zł podwyżki.

Prezes MPK: – Podwyżki niemożliwe

W rozmowie z Super Nowościami Marek Filip, prezes MPK, wyjaśnił, że ustalone zostały stawki za wozokilometr i nie ma możliwości podwyżek płac dla kierowców. Taka informacja dotarła też do związkowców z Wolnego Związku Zawodowego Pracowników MPK, Związku Zawodowego Pracowników Administracyjnych MPK, Związku Zawodowego Kierowców Autobusów Komunikacji Miejskiej MPK oraz Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy MPK Rzeszów. Dlatego związkowcy wysłali dwa tygodnie temu list otwarty do prezydenta Rzeszowa. Czekali na odpowiedź do piątku i doszli do wniosku, że nie mają co liczyć na pomoc władz miasta w sprawie podwyżek płac.

Związkowcy rozczarowani brakiem zainteresowania

– Z głębokim rozczarowaniem przyjęliśmy brak zainteresowania z Pana strony tym, co dzieje się w jednej ze spółek, której właścicielem jest miasto – czytamy w liście otwartym przesłanym do ratusza. – Protest rozpoczął się 13 sierpnia i doszliśmy do etapu mediacji. Jako związki zawodowe nie mieliśmy wątpliwości, kto najlepiej sprawdzi się w roli mediatora. Dlatego też 27 sierpnia zwróciliśmy się do Pana Prezydenta o pełnienie tejże funkcji. Wierzyliśmy, że osoba ciesząca się powszechnym szacunkiem wśród mieszkańców Rzeszowa (wybory wygrane w I turze), długoletni radny, a także były wiceprzewodniczący Rady Miasta to idealny kandydat do zażegnania sporu.
Przedstawiciele związków zawodowych reprezentujących pracowników MPK stwierdzili w piśmie do prezydenta, że są zaskoczeni takim obrotem sprawy (czyli brakiem odpowiedzi), a jednocześnie nie rozumieją oni strategii postępowania. Tak „jakby nic się nie działo” albo „mnie to nie dotyczy”. „Dotyczy Panie Prezydencie” – taki dopisek można znaleźć w liście otwartym.
– MPK Rzeszów wywiązało się ze wszystkich zadań zleconych przez Zarząd Transportu Miejskiego będący pośrednikiem pomiędzy ratuszem a MPK – wyjaśnia Waldemar Ceglarz, przedstawiciel Komisji Zakładowej NSZZ „S” przy MPK w Rzeszowie. – Kierowcy nie zaprzestali pracy w czasie największego natężenia pandemii, narażając zdrowie swoje i zdrowie swoich bliskich. Nie było mowy o pracy zdalnej wzorem choćby urzędu miejskiego. Pomimo dwukrotnie większej zachorowalności niż w kraju (MPK 14 proc., kraj – 7,5 proc.), pomimo dodatkowych obowiązków, jakie nałożono na kierowców autobusów (przestrzeganie rygorów stanu napełnienia, czy noszenia maseczek przez pasażerów) do dzisiaj nikt nam nie podziękował.

Kierowcy czują się pokrzywdzeni

Związkowcy dodali, że od dyrektora ZTM usłyszeli, iz: „kierowcy MPK na zarobki nie powinni narzekać, bo zarabiają 5000 zł brutto. W porównaniu do innych jednostek organizacyjnych to nie są złe zarobki”. – Tak, to się zgadza, ale było to efektem godzin nadliczbowych wynikających z pandemii (chorobowe, kwarantanna) i wywiązaniem się w stu procentach z nałożonych na kierowców obowiązków. Dodatkowo średnią pensję podnoszą wynagrodzenia za niedziele, dni świąteczne, godziny nocne. Podsumowując, na 10 września 2021 r. MPK wykonuje przewozy zgodnie ze stawką z 2019 roku, która to ustalana była pod koniec roku 2018.
– Wszystko to sprawia, że czujemy się pokrzywdzeni, musząc walczyć o podwyżki będące realnym pokryciem dla galopującej inflacji – mówi Waldemar Ceglarz. – Głęboko wierzyliśmy, że to właśnie prezydent byłby najbardziej kompetentną osobą, aby pomóc pracownikom MPK zażegnać spór zbiorowy. Będziemy musieli poszukać innego państwowego mediatora, skoro nie możemy liczyć na prezydenta Rzeszowa.
Zarząd MPK brak możliwości wypłaty wyższej pensji uzasadnia brakiem pieniędzy. Związkowcy chcą, żeby podwyżki o 250 zł brutto obowiązywały od początku 2021 roku. Protestujący zapewniają, że autobusy miejskie będą wyjeżdżały na trasy mimo sporu zbiorowego. Rzeszowianie nie będą więc pozbawieni transportu po mieście.

Z ostatniej chwili

Wczoraj dla Super Nowości, w imieniu prezydenta Konrada Fijołka, na ten temat wypowiedział się Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.
– Prezydent nie może być mediatorem, bo to wewnętrzna sprawa w spółce – stwierdził. – Związkowcy powinni znaleźć mediatora spoza spółki i prezydent Konrad Fijołek liczy na to, że ten spór zbiorowy zostanie załatwiony w sposób obiektywny.

Mariusz Andres

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
19 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
SAMBAYS
2 dni temu

Google Emini S&P Trading Secret,it’s about trading Emini S&P, you won’t regret it, these guys are doing it right by me.

Piątek
Piątek
5 dni temu

Ile osób w MPK głosowało na Fijołka?

emigrant
emigrant
5 dni temu

Chcecie wiecej zarabiac to pogoncie zwiazkowych NIEROBOW do pracy.
Na zachodzie Union Men pracuje w zakladzie jak normalny pracownik i placi skladki zwiazkowe.
On tylko REPREZENTUJE pracownikow w rozmowach z pracodawca. To jest tytol HONOROWY !
Jak pracodawca nie bedzie musial utrzymywac nierobow zwiazkowych to te pieniadze przeznaczy na zarobki dla pracownikow i bedziecie miec wieksze zarobki.

orwas
5 dni temu

Whoever it was on here that prescribed the site Emini S&P Trading Secret I need to say much appreciated.

hijena
hijena
6 dni temu

wiem skąd wziąć pieniądze na podwyżki szoferakom. Wystarczy rozwiązać wzorem innych gospodarnych miast dzialalność tego bękarta jakim jest całkowicie zbyteczny ZTM, ktorego dzialalnośc ogranicza się do rozklejania rozkladów jazdy , różnistych plakatow i karania gapowiczow. Kiedyś tą działalność prowadziło ze swietnym skutkiem MPK.Teraz MPK przeflancowano do obskurnego baraku ,a rozdmuchany ZTM do granic absurdu rozlokowano w trzypiętrowym biurowcu

Jola
Jola
5 dni temu
Reply to  hijena

Na dodatek zasiada w tym tworze nadal zasiada stara komunistka nauczycielka j. rosyjskiego z Dynowa której przydzielono funkcje bez konkursu. Jest już emerytką i czas wywalić to BMW na na emeryturę.

bloger
bloger
5 dni temu
Reply to  Jola

podpisuję się dwoma rękoma a nawet nogą. Przystapie do tej akcji ,posiadam jeszcze gustowne taczki

bloger
bloger
4 dni temu
Reply to  Jola

obsadzenie tak strategicznego etatu jakim jest dyrektor ZTM przez prowincjonaną osobę spoza środowiska i kompletnego laika,to czysta przewałka i zasługa tego zdziecinniałego starca,ktorego na szczęcie pozbyto się z Ratusza. Jak mogly się zgodzić na to organizacje związkowe strzegące społecznie praworządności!!!

Jan Pakosławic Rzeszowski

Prezydent ***** *** (* *******) nie może się mieszać do spraw spółki prawa handlowego której jest jednoosobowym walnym zgromadzeniem, organem założycielskim i organem sprawującym nadzór właścicielski w imieniu miasta nad tą spółką poprzez radę nadzorczą do której desygnuje swoich przedstawicieli. Ale mu – socjologowi – nikt z Kancelaryi, którą w swym zadęciu był stworzył, o tym wszystkim nie powiedział, więc skąd on ma wiedzieć o tym. Poza tym ten „chłopak z Rzeszowa” ma teraz dużo ważniejsze sprawy na głowie niż Rzeszów : mieszanie Makłowiczowi w garnku z pierogami i solenne publiczne przyrzeczenia, że on jako prezydent i „Rzeszów zrobi wszystko… Czytaj więcej »

Last edited 7 dni temu by Jan Pakosławic Rzeszowski
ROMAN
ROMAN
6 dni temu

A jakie będą te pierogi?
Ruskie, z mięsem, z kapustą kiszoną, na słodko ze serem,
A farsz już zrobiony ba kto lepi bo samo mieszanie to pikuś choć – no właśnie oby nie przedobrzył i nie zrobił pamuły 😆

ciotka z Ropczyc
ciotka z Ropczyc
8 dni temu

Prezes Kaczyński chce dobra dla narodu ale mu te KOMUCHY nie dajo. On nam daje bo sie nam należy.

żeby jednemu dać to drugiemu trzeba zabrać.
żeby jednemu dać to drugiemu trzeba zabrać.
8 dni temu

Oj Ty głupia babo, to że jesteś z Ropczyc to nie dziwota bo tam same mohery ale to że nam KACZYŃSKI daje to jakieś żarty a skąd on ma pieniądze przecież jeszcze się prawdziwą pracą nie hańbił. Zrozum babo żeby Ci dać to najpierw muszą nam zabrać.Państwo ma pieniądze te co zabierze nam z podatków i ze wszystkich drożyzn jakie wprowadza a później takim nierobom jak Ty co tylko na to czekają daje.

bloger
bloger
7 dni temu

Zapomniales dodać o marnowanych przez polskie państwo ogromnych pieniądzach wypłacanych na całkiem zbyteczny Fundusz Kościelny.Polska jest państwem laickim ,zapewnia to Konstytucja,dlatego utrzymywanie kleru -największej grupy darmozjadów jest najzwyklejszą przewałką

dr Alina
dr Alina
5 dni temu

Teraz wszyscy może maja profity ale nie po równo. Nie ma chociaż biedy jaka była za czasów rządów SLD i PO-PSL.Bo wtedy nachapali sie koledzy z podwórka ,,rudego,mściwego z Sopotu,,,Bowiem w czasch 80 i 90 przejmowali za bezcen zakłady produkcyjne bo były w centrum miasta ludzie z S.B,T.W , oraz ,,psy,, notowane w zbiorach IPN.Ale co ciekawe do dziś nawet ,,szeryf,, mimo że ma nadzór nad spółkami siłowymi nie rozliczył oszustów,złodziei tzw biznesmenów bo jak wynika wchodzi z kolegami z S.P w ,,deale. Tak sie pomieszało że teraz jak mówią koledzy nawet były prokurator stanu wojennego z Odrzykonia podobno wspiera… Czytaj więcej »

złodziej złodziejowi krzywdy nie zrobi
złodziej złodziejowi krzywdy nie zrobi
4 dni temu
Reply to  dr Alina

Czy kiedyś kto widział żeby złodziej zamkną złodzieja? bo ja nie. Jedni kradli i drudzy kradną tylko w inny sposób i w większości w majestacie prawa.

Leon
Leon
3 dni temu

Ortografia się kłania

hijena
hijena
2 dni temu
Reply to  Leon

a co powiesz do powiedzenia na temat żądań kierowców?

ciotka z Ropczyc
ciotka z Ropczyc
1 dzień temu
Reply to  hijena

Prezes Kaczyński chce dobra dla narodu ale mu te KOMUCHY nie dajo. On nam daje bo sie nam należy.

hijena
hijena
7 godzin temu

na pohybel tym KOMUCHOM !