Pomnik ppłk. Łukasza Cieplińskiego odsłonięty (ZDJĘCIA)

Fot. Wit Hadło
Pomnik ppłk. Cieplińskiego stanął przy głównej arterii miasta – al. Cieplińskiego. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW.  Przed nami stoi testament pokolenia Polski Walczącej.

63 lata od zakończenia haniebnego procesu ppłk. Łukasza Cieplińskiego ps. Pług i jego sześciu podwładnych w IV Zarządzie Głównym Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (wszyscy podczas wojny służyli w rzeszowskiej AK) oraz 62 lata od ich śmierci z rąk komunistycznych katów w niedzielę, 17 listopada, w stolicy województwa odsłonięto pomnik bohaterów.

Wojciech Buczak, prezes społecznego komitetu budowy pomnika, podziękował wszystkim fundatorom za finansowy wkład w powstanie pomnika. Podkreślił jednomyślność lokalnych władz, w tym radnych Rzeszowa, co do budowy pomnika. – Łukasz Ciepliński i jego współtowarzysze należeli do elity pokolenia wychowanego w II RP. To byli mądrzy i roztropni ludzie. Powodowani troską o prawdzie dobro Ojczyzny, poświęcali jej życie i byli jej wytrwałymi obrońcami. Metodami pokojowymi, politycznymi chcieli doprowadzić do wolnej Polski. I dlatego przez władze komunistyczne zostali potraktowani jak najgorsi zbrodniarze – podkreślił Wojciech Buczak.

Wśród mówców był też prezes IPN dr Łukasz Kamiński. – Wraz z odsłonięciem pomnika nie kończą się jednak nasze zobowiązania. Nie możemy pogodzić się z tym, że wciąż tysiące żołnierzy Polski Podziemnej nie mają swoich grobów. W imieniu Instytutu Pamięci Narodowej (…) zapewniam, że uczynimy wszystko, aby szczątki naszych bohaterów zostały wydobyte z bezimiennych dołów śmierci, zidentyfikowane i godnie pochowane. Pozostaje przed nami wykonanie testamentu pokolenia Polski Walczącej. Odczytujemy go z kart programowych Polskiego Państwa Podziemnego, Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, ze stron podziemnych gazetek i ulotek, a przede wszystkim ze świadectwa życia i śmierci naszych bohaterów. Testament ten nie został wypełniony wraz odzyskaniem niepodległości – mówił prezes IPN.

Uroczystość miała wiele wzruszających momentów. Jednym z nich był ten, gdy z głośnika nadano oryginalne nagranie Polskiego Radia z procesu Cieplińskiego. Wielu zebranych gości mogło po raz pierwszy usłyszeć inteligentny i spokojny głos podpułkownika i agresywny ton komunistycznych sędziów.

Ceremonii odsłonięcia dokonali: stuletni ks. infułat Józef Sondej, były kapelan AK, rówieśnik Cieplińskiego – odsłonił pomnik podpułkownika, bliscy krewni pomordowanych  i przedstawiciele fundatorów odsłonili pozostałych sześć popiersi.

Piotr Samolewicz

[print_gllr id=99912]

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Patriota
Patriota
8 lat temu

A kiedy postawią pomnik Józefowi Piłsudskiemu na al.Piłsudskiego, wszak to chyba postać ważniejsza jak Ciepliński?