Przedsiębiorcy będą płacić większe składki do ZUS?

W nowym systemie składki przedsiębiorców do ZUS byłby obliczane jako procent od ich rzeczywistych dochodów. Fot. Wit Hadło

KRAJ, PODKARPACIE. Rząd pracuje nad całkowitą zmianą sposobu obliczania składek ZUS płaconych przez przedsiębiorców. Chce uzyskać od nich 4 mld zł więcej!

Nawet 3 tys. zł miesięcznie składki ZUS będą musieli zapłacić niektórzy przedsiębiorcy, jeśli wejdą w życie planowane przez rząd zmiany ich obliczania. Składki miałyby zależeć od rzeczywistych dochodów przedsiębiorcy i chociaż brzmi to dość rozsądnie, to jednak w ostatecznym rozrachunku zyskać ma na tym… rząd.

Obecnie stawka ZUS dla przedsiębiorcy wynosi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, czyli 678 zł (wraz ze składką na ubezpieczenie zdrowotne około 930 zł). Istnieje co prawda możliwość płacenia stawki preferencyjnej (450 zł), ale dostępna jest ona praktycznie tylko przez pierwsze dwa lata prowadzenia pierwszej działalności gospodarczej. Co ważne, składki płacone są niezależnie od tego, czy przedsiębiorca w ogóle uzyskuje dochód.

Zmiana polegałaby na tym, że składki byłby obliczane jako procent od rzeczywistych dochodów, tak jak są liczone w przypadku pracowników etatowych. W nowym systemie łączne składki ZUS, dla osoby nie osiągającej żadnego dochodu, wynosiłyby 481 zł, czyli o 29% mniej niż obecnie. Z kolei przedsiębiorcy osiągający wyższe dochody, zapłaciliby prawie 5 razy więcej niż obecnie! Celem rządu, wg PKPP Lewiatan, jest uzyskanie w ten sposób dodatkowych 4 mld zł przychodów do kasy ZUS.

***
Zasada “składka zależna od dochodu” dotyczyłaby tylko tych, którzy zarabiają więcej, natomiast osoby osiągające straty lub niskie dochody niepozwalające nawet na pokrycie ZUS-u, i tak musiałyby zapłacić minimalną kwotę składek. Jeśli te zmiany wejdą w życie, to z pewnością wyhamują rozwój prywatnej przedsiębiorczości w Polsce, i co za tym idzie zwiększą liczbę bezrobotnych.

Arkadiusz Rogowski

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Przedsiębiorczy( stop podwyżce Zus dla przedsiebiorców)
Przedsiębiorczy( stop podwyżce Zus dla przedsiebiorców)
9 lat temu

Przedstawiamy konkretne argumenty przedsiębiorców pokazujące jak szkodliwa jest propozycja płacenia Zusu od dochodów przedsiębiorców (podobnie jak etatowcy).Sposób takiego opłacania składek przez przedsiębiorców to nie przywilej tylko inne traktowanie związane ze specyfiką prowadzenia działalności gospodarczej. Oto nasze konkretne argumenty : 1) )Zus firma płaci nawet jak ma stratę. Etatowiec nie może mieć straty . Jak nic nie zarobi nie płaci składki na Zus. Zatem jeśli przedsiębiorca osiągnął straty jeśli ma być traktowany jak etatowiec powinien być zwolniony z płacenia Zusu a wręcz ZUS powinien wtedy płacić jakieś kwoty przedsiębiorcy . 2) Zysk przedsiębiorcy tylko na papierze- wystawiona faktura nie oznacza realnych… Czytaj więcej »

adam
adam
9 lat temu

niech placa bo oszczedzaja cale lata a potem placza jakie to niskie emerytury dostaja