Przedstawiono założenia budżetu Rzeszowa na 2022 rok

We wtorek prezydent Rzeszowa przedstawił radnym założenia budżetu Rzeszowa na 2022 r. Fot. Wit Hadło

W trakcie wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa przedstawione zostały założenia budżetu miasta na 2022 r. Prezydent Konrad Fijołek tłumaczył, że najważniejsze w kontekście przyszłorocznych finansów „będzie bilansowanie budżetu.” Sporo mówiono o pozyskiwaniu środków, oszczędzaniu i inwestycjach, które mają być realizowane w sposób „dynamiczny”.

Kilka dni temu władze Rzeszowa udostępniły projekt budżetu miasta na 2022 r. Dokument znajduje się m.in. na stronie internetowej UM Rzeszowa. We wtorek, w trakcie sesji radnych, przedstawiono jego założenia oraz plan inwestycji. Co zakłada budżet? Wydatki miasta zaplanowano na ponad 1,76 mld złotych i aż 357,6 mln zł zarezerwowano na inwestycje.
Spośród wydatków bieżących na zadania własne najwięcej, bo aż 570,8 mln zł miasto zamierza przeznaczyć na oświatę i wychowanie, gospodarkę komunalną i ochronę środowiska (125,2 mln zł) oraz transport i łączność (122,6 mln zł). Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podkreślał, że kluczowe w kontekście budżetu będzie jego bilansowanie i szukanie partnerstwa. – Nowych źródeł finansowania będziemy szukać wszędzie, gdzie się tylko da. Druga kwestia to oszczędzanie, które w 2022 r. będzie niezwykle ważne – mówił prezydent Fijołek. Jak tłumaczył Jacek Mróz, skarbnik Rzeszowa, „czasy są ciężkie, ale sytuacja miasta stabilna”.

Ratusz chce zrealizować wiele inwestycji

Włodarz miasta mówił także o zadaniach. I tak, wśród wydatków majątkowych, z których finansuje się inwestycje, aż 167,8 mln zł pochłonie transport i łączność, 80,2 mln zł kultura fizyczna, a 49,8 mln zł oświata i wychowanie. – Ten budżet zawiera działania, programy i zadania, które realizowane będą na każdym miejskim osiedlu – podkreślał prezydent Fijołek. Przypomniał o najważniejszych rozwiązaniach z różnych obszarów funkcjonowania miasta. Mówił o zapisanych środkach na: realizację Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, zakup taboru ZTM, modernizację ul. Grunwaldzkiej i Warszawskiej czy też projektowanie przebudowy skrzyżowania ul. Kwiatkowskiego z Powstańców Warszawy oraz przejazdu nad torami w ciągu ul. Wyspiańskiego.
– W gospodarce mieszkaniowej i gruntami pojawią się środki na wykup terenów zielonych m.in. na Kopcu Konfederatów Barskich oraz na Zalesiu (…). W kategorii jakości powietrza, kontynuowany będzie projekt wymiany źródeł ciepła i przystąpienie do projektu programu „Stop Smog” – tłumaczył prezydent. Padły także słowa o rozpoczęciu działań ku budowie „mitycznego aquaparku” czy budowie Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki.
Ideą tego punktu obrad była prezentacja założeń budżetu, więc radni nie dyskutowali o jego zapisach.

Kamil Lech

Subscribe
Powiadom o
guest
49 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
hijena
hijena
11 miesięcy temu

plany ambitne na miarę miasta innowacji.Tylko nie można się doczytać ,czy pasażerowie będą nadal czekac po pół godziny na autobus MPK,zgodnie z opracowanymi rozkladami przez ZTM

ROMAN
ROMAN
11 miesięcy temu
Reply to  hijena

Po nowym roku będzie zapewne nowa wersja biletu a te ” Takty” autobusowe no to będą korygowane sukcesywnie do wakacji ; O!

Adam
Adam
1 rok temu

Król cyganów

ROMAN
ROMAN
11 miesięcy temu
Reply to  Adam

No a ten pierścień złoty na palcu ma czy tylko ten łańcuch?

Jarosław
Jarosław
1 rok temu

W programie wieloletnim UM prawie wszystkie ważne dla mieszkańców inwestycje drogowe zostały przesunięte na lata 2016-2022.Tak wygląda programi propaganda ratuszowych działaczy którzy dali podwyżke włodarzowi maksymalna nie wiadomo za co.Może warto było poczekac ąz sie wykaże swoja dziłalności a nie tylko spacerami po mieście czy blokowaniem ul.Joselewicz czy Mickiewicza.

ROMAN
ROMAN
11 miesięcy temu
Reply to  Jarosław

No to widocznie A’konto na posądzenie akacji ; O!

janek
janek
1 rok temu

No nareście pracownicy od kontroli pieców i gówna dostaniemy zasłużone podwyżki,nie dawać tym co siedzą za biurkiem tylko nam Miejskim Wachmanom

ROMAN
ROMAN
11 miesięcy temu
Reply to  janek

Tak racja Wam się należy jak owies koniowi a ponadto zakupcie se :
Halabardy, i lampy naftowe bo jak te prądy wyłączą no jak to będziecie patrolować teren dookoła wieży farnej i ratusza no nie po omacku chyba.

janek
janek
11 miesięcy temu
Reply to  ROMAN

Wożnice mamy już bo zawsze mówi wio bierz go i to sam WISZ

Zygmunt
Zygmunt
1 rok temu

Nie mam nic przeciwko światełkom świątecznym, ale powinny być jedynie na skrzyżowaniach, lub w Rynku… Resztę np: co drugą latarnię i wystarczyło by na np;Dąbrowskiego, Hetmańską,Rejtana czy Okulickiego…To też Rzeszów i podatnicy.

rechotnik
rechotnik
1 rok temu

Podwyżki rozdane i w kasie miasta – PINIENDZY NI MA I NIE BYNDZIE !

Jarosław
Jarosław
1 rok temu

Jedyny jego indywidualny udziałem sukces, to postawienie donic na ul.Mickiewicza i Joselewicza oraz Jagielońskiej.Jest to suksces na miarę miasta imitacji,przypomina się film ,,MIS.I tak ,, Łubu dubu,łubu dubu,, niech żyje nam prezes naszego klubu i jego sekretarka Alina z SM.Były i będą tylko debaty ,spotkania z doradcami,,i i zatrudnianie w UM bez konkursu ,,spadochroniarzy z Gdańska czy Krakowa,którzy nawet nie znają ulic miasta.Ale nie ma co sie dziwić,ten facet zawsze był gońcem i posłusznym radnym podobnie jak Niewczas która nie ważne za czym zawsze głosowała jak chciał prezes SM co jest w nagraniach z sesji RM,,bo ona nigdy prezesowi nie… Czytaj więcej »

ROMAN
ROMAN
1 rok temu
Reply to  Jarosław

Czyli co dalej?
A może ten no płot postawić dookoła ratusza to kolejny desant spadochroniarzy nie wejdzie.

Szymek
Szymek
1 rok temu

Panie Fiołek ! Wywalasz człowieczku 1,5 miliona na badziewne świąteczne oświetlenie Mojrzeszowa jakby to była jakaś zabawa ! Jest kryzys a ty bach 1.5 bani na lampki i pierdoły! Zakłamanie polityków i ich obłuda nie zna granic !!! Za 1,5 można połatać kilka dziur w Mojrzeszowskich ulicach, ale po uj skoro można części „wiejskiej” społeczności z napływu oświetlić ulice bo często w nocy zapominają że są w mieście a nie u siebie na wsi i nie włączają świateł w swoich nowobogackich furach !

ROMAN
ROMAN
1 rok temu
Reply to  Szymek

No tak racja klajstrówać ulice
a ile tego no CO 2 – będzie wyemitowane na skutek świecenia przez te lampiony co?
I nikt nie kwiczy żeby nie świecić ba jest nadzieja że jak ten prąd wyłączą to i tak będzie ciemno jak w tej no czarnej d… ie
Ale co z kasiorką co poszła na te lampeczki ktoś odliczy koza czas gdy lampki nie świeciły co?
Jest klauzula w kontrakcie czy ktoś nie dopisał co?

ROMAN
ROMAN
1 rok temu
Reply to  ROMAN

Koszty

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  Szymek

Nie czepiaj się świątecznych oświetleń, bo one umilają szarzyznę jesiennych dni. Ponadto znacznej części mieszkańców się podobają. Ludzie chcą mieć miasto oświetlone tak jak inne miasta na świecie. Jeśli bywasz w świecie i w Polsce to przypomnij sobie czy spotkałeś miasto, które w okresie świąt Bożego Narodzenia byłoby nieoświetlone. Jeśli spotkałeś, to była to dziura zabita dechami.

Szymek
Szymek
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

Kiepska argumentacja ! Płytka i bez sensu.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  Szymek

Czep się wiochy w której mieszkasz.
Bez obrazy dla pozostałych jej mieszkańców.

Last edited 1 rok temu by Mieszkaniec
Rzeszowiak
Rzeszowiak
1 rok temu

Chodzi o łańcuch na szyi Fijołka (dla nie kumatych).

ROMAN
ROMAN
1 rok temu
Reply to  Rzeszowiak

No ładne to homonto a ile tego no waży?

Rzeszowiak
Rzeszowiak
1 rok temu

Od kiedy Polska zmieniła Godło. Przecież to nie jest Orzeł (Godło Polski). To orzeł jakiegoś cesarstwa albo hitlerowskich Niemiec.

ROMAN
ROMAN
1 rok temu
Reply to  Rzeszowiak

A to dobre fakt czy to ten no cysorz bez Cesarstwa :
Bo w tej no piosence to było że Cysorz to ma klawe życie i jajecznicę mu podają i tą no Cesarzową na śniadanie.

amelka
amelka
1 rok temu

Najgorszy prezydent jakiego to miasto miało.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu

Jakoś nie widać inwestycji przedstawionych na tablicach informacyjnych przed wyborami.
Czyżby tablice zaginęły?

katolik z Fary
katolik z Fary
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

Mojżesz też rozbił tablice jak wrócił z Synaju !

emeryt
emeryt
1 rok temu
Reply to  katolik z Fary

Jednego dnia fikołek oznajmił że miasto nie ma pieniędzy i trzeba zaciskać pasa po czym dostał podwyżkę i będzie zarabiał 2x tyle co zarabiał :)

Ktoś dalej chce na to to głosować za 2 lata?

ROMAN
ROMAN
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

Nie zginęły a zostały przeniesione
do podziemi ratuszowych będą jak znalazł po renowacji
na kolejne wybory, zmieni się tylko kolorystyka tła ; O!

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  ROMAN

Kolorystyka nie może, bo to oficjalne tablice, których kolor i układ wynika z przepisów budowlanych.

ROMAN
ROMAN
11 miesięcy temu
Reply to  Mieszkaniec

Kochany
przepisy przepisami ale jak je obchodzą od 1945 to nie widzisz
ba : masz bielmo na oku czy jaskrę, czy ślepotę na obu i ” Chodzisz” po omacku?

Mieszkaniec
Mieszkaniec
11 miesięcy temu
Reply to  ROMAN

Mam „ślepotę”, ale jestem „jasnowidzem” 😜

rzeszowiak
rzeszowiak
1 rok temu

Najważniejsze uchwały to ZNACZĄCA PODWYŻKA WYNAGRODZEŃ po około 100% dla pracowników Urzędu Miasta. Poza tym to już nie ma co uchwalać BO KASA SIĘ SKOŃCZYŁA !

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  rzeszowiak

Podwyżek bym się nie czepiał. Większość pracowników UM zarabia najniższą krajową, więc te podwyżki po 200, 300 zeta będą tylko na pokrycie tego co pracownikom i tak od nowego roku się należy.
Wynagrodzenie Prezydenta, to odrębna sprawa.

ROMAN
ROMAN
1 rok temu
Reply to  rzeszowiak

Czyli co ani szelest banknotów nie dochodzi ani brzęk bilonu no to faktycznie jest bida no bida z nędzą ale kto kasiorkę złapał to złapał ; O!

radek
radek
1 rok temu

Budżet miasta jest optymalny do istniejących warunków i nie powinno być problemów z jego przyjęciem. Pan Fijołek trafnie wyczuwa potrzeby miasta i oczekiwania mieszkańców.

ROMAN
ROMAN
1 rok temu
Reply to  radek

A jak to wyczuwa co bierze na węch spacerując po metropolii i szukając miejsca dla budek dla jeży czy gdzie badyle posadzić co?

bloger
bloger
1 rok temu
Reply to  ROMAN

Romciu ,nie wysilaj się ,bo popuścisz.

ROMAN
ROMAN
11 miesięcy temu
Reply to  bloger

No właśnie pofolgowałem bo sraczy mało w mieście imitacji .

Marcin
Marcin
1 rok temu

Jeszcze nie uaktywnili sie stali bywalcy, wróżący krach i upadek Rzeszowa pod rządami Fijołka? No już…. pisać jak to PIS nie da grosza a decyzje, które zapadły za Ferenca i tak obciążają Fijołka. Panowie do roboty!!!!

ROMAN
ROMAN
1 rok temu
Reply to  Marcin

No wezwanie do tablicy Panie „profesorze” – no ok.

Ale to dopiero pierwsze podrygi nowego Naczelnika w ratuszu fakt cuś to idzie powoli :
budki zimowe dla jerzy, spacery, zamykanie ulic, balustrady dla rowerzystów, lampki świąteczne no wszystko cacy ale to dla prawie 200.000 miasta innowacji to pikuś no zapomniałem jeszcze kolejna wizja parkingu się pojawiła.

Dla tego ja osobiście czekam na
” Grube tematy ” nie załatwione w naszym mieście ba czy się doczekam kto to wie.
Bo nawet akacji nie ma komu posadzić pod ratuszem to też widocznie ” Gruby temat” ; O!

Tadek
Tadek
1 rok temu
Reply to  ROMAN

Jak się ma przedłużenie ulicy Dworaka bo nic nie słychać o tym w tym budżecie…

Marcin
Marcin
1 rok temu
Reply to  ROMAN

Podaj przykład tych „grubych spraw” które można było załatwić do tej pory. A na przykładzie akacji widać, że nie masz pojęcia o realiach prawno finansowych działania w jednostkach samorządu. Nie mozna sobie ot tak wyjąć z kieszeni kasy i opłacić rolnika, który wykopie w lesie akację i zakopie ją na rynku. Był ogłoszony przetarg, zgłoszone oferty były za wysokie w stosunku do zagwarantowanych środków i na tym koniec. Mozna było podjąć decyzję o zwiekszeniu środków. Ale wtedy podkłada sie pod kontrolny zarzut niedotrzymania dyscypliny finansowej oraz pod hejt podobnych tobie, że rozrzutność, marnotrawstwo itp. I uprzedzając …. nie mam nic… Czytaj więcej »

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  Marcin

Gruby temat? Proszę bardzo:
Połączenie Krzyżanowskiego z Wieniawskiego, który Fijołek utrącił.
Wisłokostrada – jakoś cisza.
Budowa stoku narciarskiego – j.w.
„Tunel” Pobitno – tak samo.
Itp. itd.

Last edited 1 rok temu by Mieszkaniec
zaszczepiony
zaszczepiony
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

Łysa Sofia Loren to porażka przez duże PO

ROMAN
ROMAN
1 rok temu
Reply to  Marcin

Co ty mi tu jakieś bzdury opisujesz ;

Grube sprawy masz:
Duży ring dookoła miasta, mały pełny ring, trasa południowa, skrzyżowania wielopoziomowe, rozbudowa hali na Podpromiu, parkingi rozbudowa
( Podpromie i koło basenów), centrum komunikacyjne,
kolejne ;
Aquapark, ZOO, motylarnia, kolejka na lotnisko , lodowisko.
Co do akacji to pikuś: – już pisałem nie potrzebny żaden przetarg
Dwóch magików staje i kopie dół.
Następnie jadą na ul. Leszka czarnego gdzie rośnie akacja, którą wykonują i przewożą pod ratusz czy to takie straszne aj – waj?
No nie ośmieszaj się!

tercjarka spod Fary
tercjarka spod Fary
11 miesięcy temu
Reply to  ROMAN

Romciu ,trzeba się cieszyć ,że w Rzeszowie będą jerze.

bloger
bloger
1 rok temu
Reply to  Marcin

nic nie pisze o oddłużaniu miasta

Marcin
Marcin
1 rok temu
Reply to  bloger

A dlaczego Rzeszów miałby sie oddłużać? Miasto ma dług na poziomie 45 % dochodów. Większość miast w Polsce ma o wiele wiekszy. Niektóre ponad 100%.dokąd są dotacje z UE oddłużanie byłoby głupotą. Do każdej złotówki w programach unijnych UE dokłada 4-5 zł. Więc nie oddłuzanie a sensowne wydawanie pozyczonych środków na inwestycje z dopłatami UE.

bloger
bloger
1 rok temu
Reply to  Marcin

idąc twoim tokiem myslenia proponuję żebyś się zadłużył w jakimś szemranym banku i wyjechał na wczasy z całą familia na Seszele.Podejrzewam ,że nie zarabiasz nawet średniej wojewódzkiej