Przejazdy rowerowe na czterech skrzyżowaniach

Przejazdy rowerowe na rondzie Dmowskiego będą dużym ułatwieniem dla cyklistów. Fot. Wit Hadło

Niedawno informowaliśmy o tym, że ratusz wybuduje przejazdy rowerowe na rondzie Dmowskiego. Dziś, nie ma tam żadnych ścieżek, w związku z czym rowerzyści muszą schodzić z roweru i prowadzić go obok siebie. To uciążliwe. Miasto zamierza ten problem rozwiązać. Co ciekawe, plan jest taki, aby przejazdy powstały nie tylko obok Galerii Rzeszów, ale łącznie na czterech tego typu skrzyżowaniach.

128 tys. zł – to kwota, która zapisana została w tegorocznym budżecie miasta na zadanie pt. „Budowa przejazdów dla rowerzystów na skrzyżowaniu al. Piłsudskiego – al. Cieplińskiego”. Chodzi o popularne rondo Dmowskiego obok Galerii Rzeszów, na którym obecnie rowerzyści poruszający się chodnikiem zawsze muszą zejść z roweru przed wjazdem na skrzyżowanie. To uciążliwość, która nie zachęca do korzystania z jednośladów. W przeszłości nie raz też zdarzało się, że przy skrzyżowaniu na cyklistów, którzy decydowali się jednak na przejazd przez przejście, czekali funkcjonariusze policji z mandatem za łamanie przepisów. Budowa przejazdów pozwoli więc usprawnić ruch rowerowy w kierunku z ul. Krakowskiej, Piłsudskiego, Cieplińskiego i Marszałkowskiej, a przy tym wyeliminować problem nielegalnego wjazdu na przejścia dla pieszych. Jak niedawno zapewniało miasto, zakres tego zadania obejmie: wykonanie dokumentacji projektowej, posadowienie masztów niskich dla sygnalizatorów rowerowych, wprowadzenie niezbędnych kabli elektrycznych, wykonanie oznakowania pionowego i poziomego oraz roboty budowlane związane z budową-
-przebudową przejazdów. – Jeszcze w maju ogłosimy przetarg w trybie zaprojektuj-wybuduj na realizację przejazdu rowerowego na rondzie Dmowskiego. Co istotne, postanowiliśmy nieco zwiększyć zakres zadania. Przejazdy powstaną dodatkowo na trzech innych newralgicznych skrzyżowaniach. Mowa m.in. o skrzyżowaniu Witosa – Wyspiańskiego oraz skrzyżowaniu Batalionów Chłopskich – Staroniwska. Ostatnie skrzyżowanie wytypujemy w najbliższych dniach – podkreśla Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.
Wydaje się, że jest to dobry kierunek działań, szczególnie że usprawni życie rowerzystom.  Jak słyszymy plan jest taki, aby wszystkie inwestycje zakończyły się jeszcze w tym roku.

Kamil Lech