Przemyśl i Sanok zajęte przez Ukrainę!

W nowej ukraińskiej grze planszowej dla dzieci m.in. Przemyśl i Sanok należą, czy też powinny należeć, zdaniem ukraińskiego IPN, do Ukrainy. Fot. Archiwum
W nowej ukraińskiej grze planszowej dla dzieci m.in. Przemyśl i Sanok należą, czy też powinny należeć, zdaniem ukraińskiego IPN, do Ukrainy. Fot. Archiwum

PRZEMYŚL, UKRAINA. „Przesuwanie granic” w grze planszowej. Ukraińcy uczą dzieci, że m.in. Przemyśl, Chełm i Siedlce są ukraińskie.

Na Ukrainie powstała patriotyczna gra planszowa. Sporo Ukraińców uważa ją za bardzo ważną pomoc naukową. Stworzył ją i promuje ukraiński IPN. Co nas to obchodzi? Ano to, że granice Ukrainy sięgają w niej Przemyśla, Chełma, Sanoka i Żegiestowa.

Jak informuje portal „Dzieje się na Podkarpaciu” ukraiński IPN stworzył grę planszową, która „sprzedaje” informacje „historyczne” dla najmłodszego pokolenia Ukraińców. Jak się dowiadujemy, ma na celu budowanie patriotyzmu, zdobywanie wiedzy historycznej oraz wzbudzanie dumy z historii własnej ojczyzny. Brzmi całkiem rozsądnie i pozornie niewinnie, dopóki nie zobaczy się tej gry.

„Ukraina: rewolucja narodowa 1917-1921” jest rodzajem gry planszowej zbudowanej na zasadzie mapy. Tereny oznaczone na niej na żółto są opisane jako państwa ościenne, część oznaczona na czerwono to według twórców gry „tereny etnicznie ukraińskie”. W czerwonej części „planszówki” znalazły się tereny sięgające Przemyśla, Chełma, Sanoka i Żegiestowa oraz Siedlec.

Grę wygrywa ten, kto najszybciej przemieści się pionkiem po linii „ukraińskich granic”, czyli po linii odgradzającej część czerwoną od żółtej. Według niektórych Ukraińców, gra jest doskonałą lekcją historii i patriotyzmu dla ukraińskich dzieci!

Na razie „planszówka” fałszująca ordynarnie historię jest na Ukrainie w fazie testów. Już w niej znajduje gorliwych zwolenników. Jak informuje portal „Dzieje się na Podkarpaciu”, prezes ukraińskiego IPN-u, Wołodymyr Wiatrowycz, chciałby, by jak najszybciej weszła do masowej sprzedaży. A tymczasem polskie MSZ na razie nie reaguje na tę „edukację” najmłodszych Ukraińców.

Za to o komentarz pokusił się polski historyk od wielu lat zajmujący się relacjami polsko-ukraińskimi, dr hab. Andrzej Zapałowski z Przemyśla. – Zacząć należy od tego, że na Ukrainie określenie „tereny etnicznie ukraińskie” nie oznacza bynajmniej tych, na których Ukraińcy żyli i żyją, ale takie, które wedle tego określania powinny leżeć na terenie państwa ukraińskiego – wyjaśnia. – Warto też podkreślić, że terminem tym określane jest tam około 900 kilometrów kwadratowych ziemi należącej do państw ościennych, poza Polską, także do Białorusi, Rosji i Węgier. Jest to ponad jedna trzecia obszaru należącego do państwa ukraińskiego – podkreśla. Zdaniem Zapałowskiego, powstanie gry jest zwyczajnie skandalem: – I to skandalem tolerowanym przez nasze władze – zauważa historyk. – Doprawdy niepojęte jest, że nasze MSZ nie reaguje na to! Pamiętajmy, że idzie tu o inicjatywę instytucji państwa ukraińskiego, ukraiński IPN, a nie jakieś tam stowarzyszenie czy inną pozarządową organizację – tłumaczy Zapałowski.

No cóż, może nasz rząd zwyczajnie nie wie, że takowa gra powstała na Ukrainie. Może więc warto by się dowiedział i jakoś zareagował…

Monika Kamińska

Subscribe
Powiadom o
guest
39 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
przemyslak
przemyslak
8 miesięcy temu

A ty „Obywatelu” gdzie podziałeś swój honor jak przez twoje ukochane miasto, środkiem ul.Słowackiego na czele wielopokoleniowej sotni szło w mundurach UPA kilku dziarskich 100-letnich banderowców z czerwono-czarną flagą na ramieniu. Jak w tym czasie spełniałeś swój OBYWATELSKI obowiązek. Jaka to byla procesja religijna ty rezunie, ktory tam szles z flagami UPA i wolales „Jeszcze Polska nie zginela ale zginac musi „! Ty podle ukrainskie bydle my cie nastepnym razem w Polsce na takiej „procesji” wyrwiermy zza kordonu Policji i kolacji nie doczekasz jak nie daliscie doczekac mojemu bratu, siostrom i rodzicom ! Ty ukrainski rzezniku. Tato cie takich manier… Czytaj więcej »

Wołyniak
Wołyniak
9 miesięcy temu

Walczą ze sobą DŻUMA z CHOLERĄ !
Ruskie mordowali polaków strzałem w tył głowy i wywozili na Syberie mówiąc że – My was strielać ne budziemy, bo wy same wyzdychacie od roboty zimna i głodu.
A co zrobili z polakami Ukraińcy ? Mordowali widłami i siekierami wołając –Śmierć Lachiw !
I my polacy mamy tej bandzie jednej czy drugiej która nas mordowała pomagać ?
A niech się wytłuką pomiędzy sobą do ostaniego !

sledik
sledik
9 miesięcy temu

W Przemyślu w ukraińkim liceum nr 2 w dniu 14.10 świętuje się dzień UPA. Ukrainska młodzież w tym dniu czci pamięć banderowców na cmentarzu w Pikulicach!
SKANDAL !
CZY MEN WIE O TYM? CO NA TO PRZEMYŚLANIE ?

uchodźca z Wołynia
uchodźca z Wołynia
9 miesięcy temu

Ja nie jestem wcale zainteresowany pomocą dla Ukrainy. Jako dziecko dobrze pamiętam co widziałem poprzez krew która płynęła z mojej głowy. Obecni ukraińcy którzy jak ja byli wtedy dziećmi za mali byli aby rąbać siekierami i dźgać widłami. Oni tylko wtedy PILNOWALI gdzie są ukryci polacy i pokazywali palcami swoim ojcom gdzie są ukryci polacy aby żaden nie uszedł z życiem. Tatusiowie tych ukraińców byli bardzo radzi z tego że ich dzieci pomagają im mordować polaków.

sledik
sledik
9 miesięcy temu

Obecnie Ukraińcy mieszkający w Polsce głoszą że Ukraina się kończy tam gdzie mieszkają Ukraińcy.
Głoszą że ponieważ Ukraińcy mieszkają w Wałbrzychu, Goleniowie i Ornecie a więc do tych miejsc rozciąga się ZIEMIA UKRAIŃSKA !

Nah`tah ni
Nah`tah ni
4 lat temu

@Wasyl Гей! А , ти від твого Його Герцогська Високість України Ієремія Михайло Корибут Вишневецький герб Корчак з Вишневеца,він застряг на колу на тебе?

Ziak
Ziak
5 lat temu

Do połowy Słowacji Ukraińcy również mają roszczenia, Rumunia także zagrożona…

dr
dr
4 lat temu
Reply to  Ziak

100letnia ukrainska lewacka dzicz neobanderowska vs. 3000letnia wielka Polska Kraka,Mieszka,Zawiszy Czarnego,gen.Rozwadowski,Czochralski

student
student
8 miesięcy temu
Reply to  Ziak

Ukraina to kraina geograficzna jak Mazowsze czy Podlasie a nie nazwa narodu czy państwa.

Antykomuch
Antykomuch
5 lat temu

Jaką ukrainę? jaką. Przecież ukraina to sztuczny twór,nikt nigdy na świecie nie słyszał o jakimś tam państwie ukraińskim.Tam zawsze była POLSKA i częściowo Ruś Kijowska.Ten stwór wymyślił stalin i hitler dla własnych celów .A słowo ukraina to oznacza ,że żyli tam jacyś ludzie folkloru,jak to bywa ,że w każdym kraju a także i w Polsce.

J.23
J.23
5 lat temu

Dla rozładowania sytuacji, a może raczej dla podniesienia humoru podaje adres linku: https://wiadomosci.wp.pl/ukraincy-twierdza-ze-zalozyli-polske-6036134870016641a?ticaid=115bcd

Olo
Olo
5 lat temu

A co panowie z polskiego IPN. Dalej zadrą będą jakieś stare rozsypujące się pomniki z PRL-u?
Najpierw ustawa podpisana przez Ukraiński parlament w sprawie języka mniejszości w szkołach, teraz gra poprzednio parę innych przyjaznych gestów z ostrzelaniem naszej ambasady w Kijowie z granatnika. A ja się pytam gdzie polityka wzajemności!!! Czy naszych polityków nic nie nauczyło? To poco jest IPN, który powinien gwałtownie reagować na takie prowokacje i uświadamiać niebezpieczeństwo takich działań dla naszego kraju. Kropla drąży skały i kiedyś gorzko tego pożałujemy…

espero
espero
5 lat temu

Jesteśmy jednak narodem który ma niewytłumaczalne mniemanie o swojej wyższości. Wystarczy tylko poczytać niektóre wpisy pod tym materiałem. Przecież to typowy nacjonalizm, często w ordynarnym wydaniu. Nie rozumiem jak redakcja może godzić się na takie wpisy. Abstrahuję od meritum, ale czytając niektóre wpisy jest mi wstyd za Polaków. Tym bardziej, że niedawno odwiedziłem Lwów i jestem zaskoczony serdecznością Ukraińców do turysty z Polski.

goommmaaaa
goommmaaaa
5 lat temu
Reply to  espero

Na Wołyniu też rano byli przyjacielscy, a wieczorem przychodzili mordować.

quavk
quavk
5 lat temu
Reply to  espero

Wiec wedlug ciebie nacjonalizm ukrainski to rzecz poprawna,?

anton
anton
5 lat temu
Reply to  espero

A ta gra planszowa nie jest tępym dziełem zidiociałych neobanderowców ????? Tylko Polacy są źli ?

dr
dr
4 lat temu
Reply to  espero

naiwność, 1500letnia Polska zawsze byla zbyt tolerancyjna i naiwna politycznie

Oldres
Oldres
5 lat temu

w ramach współpracy z banderowską upainą tvp w Rzeszowie nadaje programy w j.upaińskim, czy tv Rzeszów to jedna z sotni ?

JaroS
JaroS
5 lat temu

Dziwię się, że te neobanderowskie kołki nie wyciągają wniosków z historii, ale za jedno dziękuję Putinowi! Za to mianowicie, że uwolnił Krym od tych neofaszystowskich klakierów, stawiających pomniki bandytom i hitlerowskim kolaborantom. Przy okazji pozdrowienia dla ukraińskiej SBU, bo wiem, że aktywnie studiują polską prasę…

Jan
Jan
5 lat temu

Dzisiejsza Ukraina, to faszyści w Ukraińskim wydaniu. Zamiast Hitlera mają Banderę, Gebelsa – Szuchewycza, a UE to toleruje.

Jarek
Jarek
5 lat temu

Jak na razie, to banderowcy plują nam Polakom w twarz, a my udajemy, że deszcz pada. Dlaczego mamy czuć sympatię do banderowców, których przodkowie zamordowali ok. 250 tys. naszych rodaków. Ci, co w bestialski sposób katowali Polaków, to w dzisiejszej Ukrainie zostali bohaterami, stawiają im pomniki. Co gorsza, to banderowcy pragną wymusić, aby podobne monumenty, nielegalnie postawione na naszej ziemi, były zalegalizowane. Już nie wspomnę o ustawie oświatowej, która zabrania nauczania w języku polskim. Oczywiście niektórzy mogą się zburzyć i powiedzieć, że to na ich ziemi, to mogą to robić. Oczywiście, że tak, ale powinna obowiązywać zasada wzajemności. Ukraińcy w… Czytaj więcej »

Galicjok
Galicjok
5 lat temu
Reply to  Jarek

Nie my Nie my !
Czlowieku opamietaj sie co piszesz, bo narod sie buntuje i ni zyczy sobie takich wybrykow.
TO PRZYWODCY PiS-u wspolpracuja z taka wlasnie Ukaraina ktora propaguje polityke zaboru ziem Polskich. Prezes jezdzil do nich na wiece i wolal ich jezykiem propagujac przeslania przywodcow UPA.
Idz do PREZESA i zadaj aby naprawil to co zepsul w stosunkach Polsko-Ukrainskich.

andrzej
5 lat temu

Wczoraj wielka Chorwacja dorżnęła mała ukrajinę. U naszych wielkich przyjaciół i posła Kuchcińskiego żałoba.

olo
olo
5 lat temu

Bracia Słowianie : Polacy i Rosjanie do broni do broni. i na Łupa.

Jarek
Jarek
5 lat temu

Panie Pośle, Marszałku Kuchciński, to też Pana obłuda i fałsz w stosunku do Polski i Polaków , doprowadziła do takiej skandalicznej sytuacji.

andrzej
andrzej
5 lat temu
Reply to  Jarek

Bardzo lubię Ukrainę…

Tomek
Tomek
5 lat temu
Reply to  andrzej

a ja ukrainki.. bo 50 paszczu i 150 w pipu

ROMAN
ROMAN
5 lat temu
Reply to  Tomek

Pamiętam jak w 1996 do znajomego przyjechał kuzyn z USA i wybrał się na spacer po Rzeszowie – przy ul.Armi Krajowej przy stacji benzynowej zaczepiły go dwie a że był ubrany po amerykańsku nie chciały sie odczepić w końcu padły propozycje : 20 w paszczu 50 w dupu – facet zdurniał No i prosze minęło 21 lat – co się u Nich zmieniło ? widać jak pisze Pan Tomek nic tylko stawka poszła do góry : i Oni mają czelność nas straszyć – no śmiech na sali za dułgo mieli smycz popuszczoną i zaczynają szczekać – a kiedy w końcu… Czytaj więcej »

Kasper
Kasper
5 lat temu
Reply to  ROMAN

„[…] a kiedy w końcu zdejmą te skrzynie z naszych lwów przy cmentarzu we Lwowie, co?” – Przypuszczam że sami będziemy musieli je zdjąć. Jeszcze parę lat takiego wku.wiania wszystkich sąsiadów przez Ukraińców (mapka „przyłącza” do Ukrainy nie tylko ziemie polskie ale wszystkich państw wokół) i trzeba będzie wspólnymi siłami zlikwidować ten bantustan. Obawiam się tylko, że jak każdy będzie odbierał swoje (Rosja już zaczęła), to nasi frajerzy (Waszczu albo inny cymbał, jaki wtedy będzie) poprą upaińców a Polska zostanie jako jedyna z pustymi rękami.

Zosia
Zosia
5 lat temu

Z mordercami, imperialistami nie wolno rozmawiać . Won z Polski!!!!!!

malwina
malwina
5 lat temu

Żadnych przyjaźni PL-UA. To ich „poszukiwanie pracy w PL” zaowocuje tym, że będziemy mieć niedługo 30% UA w Polsce (i żądania oddania Przemyśla, Sanoka czy Jarosławia). Myślcie ludzie!

Wasyli
Wasyli
5 lat temu

Tak tak niedłuho budieme was riezat polaczki

malwina
malwina
5 lat temu
Reply to  Wasyli

no zobaczymy sk…..ny

Pan Polak
Pan Polak
5 lat temu
Reply to  Wasyli

Jak na razie to żebraku tyrasz za grosze w moim kraju, twoja siostra czy żona sprząta u mnie za pare złotych, a gdy mam ochotę to ją dmucham za dwie stówy ekstra. I ty jeszcze grozisz? Jesteś żebrakiem i dziadem którego Każdy ruch… w cztery litery. Jesteście śmiesznym krajem który nigdy w historii nie potrafił niczego wygrać, zawsze na łasce innych i wystarczy że będziemy mieli ochotę to my odzyskamy nasze ziemie po Kijów, a resztę weźmie sobie Putin

andrzej
5 lat temu
Reply to  Wasyli

serdeczny przyjacielu Polaków Wasyli jeśli lekarz nie zdiagnozuje u ciebie choroby psychicznej to za ten wpis grozi ci od 3 miesięcy do 5 lat gnicia w polskim więzieniu ( kto nawołuje do zabójstwa … )

slawek
slawek
5 lat temu
Reply to  Wasyli

Twój „ukrainski ” jest udawany.Nie „budieme” a budemo i nie „riezat” a rizaty.Żałosne.

malwina
malwina
5 lat temu

Precz z nacjo.nalizmem UA. „Go home” wszyscy z UA

ROMAN
ROMAN
5 lat temu

Normalny cyrk : Co to jest Ukraina : to tereny zasiedlane przez: ludy : kimerów/ scytów/ sarmatów/ alanów/ nawet greków / słowian / – z kolei penetracja : szweckich waregów/ normanów/ potem Ruś Kijowska/ potem Złota Orda/ z kolei Wielkie Księstwo Litewskie/ i dalej : Chanat Krymski/ Wielkie Księstwo Moskiewskie/ i na konuec Królestwo Polskie a od 1667 w obrębie Rosji i Polski ( wzdłuż biegu Dniestru był podział ) Po rozbiorach : w obrębie cesarstwa rosyjskiego ( oprócz ) Rusi Czerwonej/ Zakarpacia/ Bukowiny -zabranej i włączonej do cesarstwa austro-węgier i mamy już XIX wiek No to gdzie ta ukraina… Czytaj więcej »

anton
anton
5 lat temu
Reply to  ROMAN

Zapomniałeś o Chazarach .