Przemyśl z największą liczbą samochodów w Polsce

Największy odsetek wszystkich pojazdów w Przemyślu stanowią samochody osobowe.
Fot. Archiwum

Które miejscowości w Polsce są najbardziej zmotoryzowane? Takie pytanie zadali sobie eksperci serwisu rankomat.pl, którzy wzięli pod lupę miasta na prawach powiatu. Co ciekawe, liderem w tym rankingu jest podkarpacki …Przemyśl. Na 1000 mieszkańców przypadają tam aż 954 pojazdy. Zdecydowanie największy odsetek stanowią samochody osobowe – 813.

Eksperci rankomat.pl, przygotowując zestawienie najbardziej zmotoryzowanych miast Polski wzięli pod uwagę samochody osobowe, ciężarowe i motocykle zarejestrowane w 66 miastach na prawach powiatu. W utworzeniu listy posłużono się danymi GUS opracowanymi dla każdego z trzech rodzajów pojazdów w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Miejsce na liście wynika z sumy tych pojazdów przypadających na każdy tysiąc mieszkańców danego miasta. Wyniki zaskakują.
Jakie miasto w Polsce jest najbardziej zmotoryzowane? Jest to Przemyśl, który osiągnął najwyższy wynik w kraju, a także w województwie. Na 1000 mieszkańców przypadają tam aż 954 samochody. To większe liczby niż chociażby w Poznaniu (937) czy w Warszawie (916). Na drugim miejscu na Podkarpaciu uplasował się Rzeszów, gdzie na 1000 mieszkańców przypadają 735 pojazdy. Najmniej samochodów w regionie zarejestrowanych jest Tarnobrzegu – 626,1. Co jednak ciekawe, w skali kraju – najmniej zmotoryzowany jest Wałbrzych (391,1).
Czy liczba samochodów w mieście wpływa na wysokość składek OC? Tutaj niekoniecznie mamy dobre wieści dla kierowców. – Teoretycznie poziom zmotoryzowania może wpływać na zwiększony ruch w danym mieście. Jednak bez analizy jakości i rodzaju dróg, liczby wypadków, a także danych kierowcy oraz jego pojazdu, precyzyjne wyliczenie składki jest niemożliwe. Dlatego pomimo mniejszego poziomu zmotoryzowania niż w np. Przemyślu, mieszkańcy Rzeszowa płacili za OC więcej – wyjaśnia Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju produktu rankomat.pl.

Kamil Lech

4.9 34 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
sledik
sledik
25 dni temu

To że te samochody są zarejestrowane w Przemyślu to wcale nie znaczy że jedżą po ulicach Przemyśla.

Jac
Jac
26 dni temu

No i co z tego że najwięcej jest mobili w kraju skoro infrastruktura drogowa pozostawia wiele do życzenia, mam na myśli brak szerokich arterii drogowych z bezkolizyjnymi skrzyżowaniami, dotyczy nie tylko Przemyśla ale i całego podkarpacia