Przemytnicy i paserzy w wydziałach… zwalczających przestępczość?

PRZEMYŚL, PODKARPACIE, KRAJ. Nasza publikacja załącznikiem do pisma działaczy Związku Zawodowego Celnicy.PL

Kilka tygodni temu dostaliśmy informację o tym, że w przemyska Izba Celna zatrudnia na kierowniczym stanowisku celnika, który ma na koncie „paserkę” ukraińskich papierosów. Funkcjonariusza zawieszono w obowiązkach i wszczęto postępowanie wyjaśniające. Jak zapewniła nas dyrekcja IC w Przemyślu, taka sytuacja zdarzyła się wyjątkowo, bo dane celnika z paserką przeszłością trafiły późno do systemu Zefir”.

Zdaniem związkowców z Celnicy.PL tego rodzaju „pomyłek” jest wiele w różnych Izbach Celnych. Wystosowano nawet pismo do minister Julii Pitery, w którym ZZ Celnicy.PL powołuje się na naszą publikację.

W dniu 29.10.2010r. w dzienniku Super Nowości ukazał się artykuł pt. „Jak przemytnik został celnikiem” wskazujący na (…) przykłady patologii – czytamy w piśmie do pani minister.- Ten przypadek nie jest niestety odosobniony. Do służby były przyjmowane także inne osoby karane mandatami karnymi lub dobrowolnie poddające się karze za przemyt czy paserstwo – zapewniają związkowcy z Celnicy.PL. W piśmie skierowanym do minister Pitery 16 listopada przewodniczący ZZ Celnicy.PL, Sławomir Siwy przypomina także: – Podczas posiedzenia Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka we wrześniu 2009 roku była poruszana sprawa przyjmowania do służby osób karanych za wykroczenia przemytnicze. Szef Służby Celnej mimo, iż przyznał przed posłami, że spotkał się z takim przypadkiem, do dzisiaj nie podjął stosownych kroków – zauważa przewodniczący związku.

Ruszyliśmy czubek góry lodowej?

– Nie podjęto również żadnych działań, aby wyeliminować ze służby funkcjonariuszy karanych za wykroczenia przemytnicze lub paserstwo. Dochodzi nawet do takich sytuacji, że byłym przemytnikom, bądź karanym za paserstwo, powierza się funkcje kierownicze w ważnych kontrolnych wydziałach zwalczających przestępczość – podaje wręcz sensacyjną wiadomość S. Siwy. – Liczymy, że pani minister coś z tym zrobi – powiedział przewodniczący Siwy w rozmowie z naszym dziennikarzem. – Nowym warunkiem postępowania kwalifikacyjnego przed przyjęciem do służby jest przeprowadzenie postępowania sprawdzającego określonego w przepisach o ochronie informacji niejawnych. Jest to warunek wpisany na uporczywe żądanie naszego związku i wbrew uporowi Szefa S.C. – podkreśla S. Siwy. – Niestety rozporządzenie wykonawcze nie przewiduje trybu takiego postępowania, ani nie rozstrzyga kto i na jakim etapie ma obowiązek go przeprowadzić – dodaje.
Choć nasza publikacja ukazała się dobrych kilka tygodni temu, temat nadal budzi zainteresowanie. Dostajemy liczne maile i telefony z sygnałami. Zapewniamy, że sprawdzamy każdą informację.

Monika Kamińska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments