Przetargi i terminy, czyli rozliczamy budżet obywatelski

„Street Workout Park” Bulwary Rzeszowskie to jedno z zadań wybranych przez mieszkańców w ramach pierwszej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Prace są na finiszu, a oficjalne otwarcie zaplanowane jest na wtorek. Fot. Wit Hadło
„Street Workout Park” Bulwary Rzeszowskie to jedno z zadań wybranych przez mieszkańców w ramach pierwszej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Prace są na finiszu, a oficjalne otwarcie zaplanowane jest na wtorek. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Sprawdzamy, czy miasto realizuje zadania wybrane przez mieszkańców w RBO.

Pod koniec stycznia poznaliśmy wyniki pierwszej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Spośród 102 zadań poddanych głosowaniu, rzeszowianie wybrali 10, których szacowany koszt nieznacznie przekroczył zaplanowaną kwotę 5 mln zł. Specjalnie dla Czytelników Super Nowości postanowiliśmy sprawdzić, na jakim etapie jest realizacja poszczególnych zdań.

Największą liczbę głosów w poprzednim RBO oddano m.in. na osiedlową scenę amfiteatralną na osiedlu Krakowska-Południe, park przy ul. Bł. Karoliny oraz urządzenie terenów rekreacyjnych wraz z placem zabaw pomiędzy ul. Odrzykońską, Biecką, Iwonicką i Nowosądecką.

Zarząd Zieleni Miejskiej już zlecił wykonanie podziału dokumentacji budowy sceny amfiteatralnej, która ma zostać przygotowana do połowy maja. – Po uzyskaniu pozwolenia na budowę ogłoszony będzie przetarg na realizację. Zakończenie realizacji planowane jest na listopad 2014 roku – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor ZZM.

Drugie z kolei zadanie – park przy skrzyżowaniu ul. Bł. Karoliny z ul. Strzyżowską zostanie zrealizowane w systemie zaprojektuj-wybuduj. Przetarg został rozstrzygnięty 24 kwietnia, a umowa podpisana pięć dni później. Park powstanie do 14 listopada i będzie kosztował nie jak szacowano 1 mln 800 tys. zł, ale 750 tys. zł mniej.

ZZM przygotował także dokumentację placu zabaw pomiędzy ulicami Odrzykońską i Nowosądecką, a przetarg ma zostać ogłoszony już 7 maja. Tereny rekreacyjne mają być gotowe do końca września.

Rekreacyjnie…
Zarząd Zieleni zajmuje się również realizacją trzech innych zadań wybranych w ramach RBO. Chodzi o “Steet Workout Park” na bulwarach, tereny rekreacyjne na osiedlu Biała oraz zagospodarowanie terenów przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 z przeznaczaniem na skwer do rekreacji.

W przypadku pierwszego, zamówienie obejmuje wykonanie na terenie Parku Kultury i Wypoczynku elementów urządzeń do treningu ulicznego. – Oferta została wybrana 1 kwietnia, a cena wynosi 32 tys. 472 zł – informuje Aleksandra Wąsowicz-Duch. Miasto umowę podpisało 14 kwietnia, prace zakończyły się pod koniec miesiąca. Oficjalne otwarcie zaplanowane jest na wtorek (6.05.).

Miejsce rekreacji na os. Biała będzie gotowe do 14 sierpnia. Cena oferty wybranej przez miasto to nieco ponad 459 tys. zł. Przetarg na wykonanie ostatniego zadania (przy ZSO nr 4) dopiero został ogłoszony, a prace mają potrwać do 22 sierpnia.

…i sportowo
Trzy kolejne zadania z RBO nadzoruje Wydział Inwestycji Urzędu Miasta Rzeszowa. Są to: zadaszenie pneumatyczne skate-parku, budowa nowego “trawiastego” boiska do piłki nożnej przy ul. Rymanowskiej oraz remont i modernizacja boisk przy ZSO nr 4. W przypadku dwóch ostatnich terminy realizacji wyznaczone zostały kolejno do: 31 października i 28 listopada.

Jeżeli chodzi o skate-park, to ma on być zadaszony do końca listopada. Dokumentację do początku przyszłego tygodnia ma przygotować pracownia Modus z Krakowa. Później miasto ogłosi przetarg w formie zaprojektuj-wybuduj. Dzięki temu z obiektu będzie można korzystać nie tylko w ciepłe i słoneczne dni, ale także w sezonie jesienno-zimowym.

Wśród 10 zadań RBO znajduje się jedno stricte drogowe – wykonanie nakładki asfaltowej wraz z regulacją poboczy i wykonaniem chodnika od al. Wyzwolenia do działki Nr 936/5’’. Nakładka ma być wykonana jeszcze w tym miesiącu, ale chodnik powstanie dopiero wtedy, gdy Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych przekaże miastu część innej działki.

Pamiętaj!
Propozycje zadań do RBO 2015 będą przyjmowane do 2 czerwca. Po ich weryfikacji zostanie sporządzona lista do głosowania (do 23 czerwca). Głosowanie potrwa do 14 lipca. Pula budżety tym razem wynosi 6 mln 500 tys. zł.

Ewelina Nawrot

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments