Przybywa pijanych kierowców

Wg policyjnych statystyk od 2011 r. ponad 5-krotnie wzrosła liczba kierujących pod wpływem środków odurzających. Fot. Wit Hadło

Po polskich drogach jeździ coraz więcej pijanych kierowców. Takie wnioski płynął z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Niestety, wpływa to także na bezpieczeństwo. – Polska wciąż przoduje na unijnej liście państw, gdzie najłatwiej stracić życie na drodze. Alkohol to u nas kolejna istotna przyczyna wypadku i kolizji drogowej – alarmuje NIK.

O tym, że w Polsce jeździ wielu kierowców pod wpływem alkoholu, niestety, wiadomo od dawna. Nie zawsze pomagają kampanie społeczne, mandaty czy akcje policyjne. Jest kiepsko, a to finalnie wpływa na poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym. To nie opinie, a fakty, które potwierdza najnowszy raport NIK-u. Jak informuje Izba, Polska wciąż przoduje na unijnej liście państw, gdzie najłatwiej stracić życie na drodze. – Alkohol to u nas kolejna istotna przyczyna wypadku i kolizji drogowej – po nadmiernej prędkości, przy czym obie przyczyny często idą w parze – wskazuje NIK.
Od 2017 r. rośnie udział kierowców znajdujących się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem alkoholu podczas drogowych kontroli trzeźwości. W 2017 r. nietrzeźwa była jedna na 160 skontrolowanych osób prowadzących pojazdy, trzy lata później – już jedna na 70. Zastanawia także inna kwestia. Chodzi o olbrzymi odsetek zatrzymanych pijanych osób za kółkiem.
W 2020 r. kierujący będący pod działaniem alkoholu spowodowali 1656 wypadków, w których zginęło 216 osób, a rannych zostało 1847. Niestety, od 2011 r. ponad 5-krotnie wzrosła liczba kierujących pod wpływem środków odurzających. Taki obraz to olbrzymie dramaty ludzkie, czyli koszty społeczne, a także koszty ekonomiczne wypadków i kolizji drogowych w Polsce – 56,6 mld zł rocznie, czyli 2,7 proc. polskiego PKB (dane na koniec 2018 r.).

Gigantyczny problem

Jak sytuacja z nietrzeźwymi kierowcami wygląda w naszym regionie? Poprosiliśmy o dane Podkarpacką Policję. – W 2020 r. na drogach naszego województwa ujawniono 3507 nietrzeźwych kierowców, w 2019 r. – 3860. W 2020 r. nietrzeźwi kierujący byli sprawcami 91 wypadków, w których zginęło 13 osób, a 88 osób zostało rannych – informuje Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie. Jak wskazuje NIK, instrumenty, które mogłyby służyć wyeliminowaniu pijanych kierowców z ruchu drogowego, pozostają nieskuteczne lub wręcz nie są stosowane, a działania odpowiednich organów – niewystarczające. Minister ds. transportu miał nie diagnozować przyczyn stałego wzrostu liczby wypadków drogowych po alkoholu i nie proponował działań zaradczych. – Kontrole NIK wykazały też niską ściągalność należności dla Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej
– informuje NIK.

Kamil Lech

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
bloger
bloger
2 dni temu

nie będę wnikał w rozmaite niuanse prawnicze, ale dla mnie zabicie (zranienie) czlowieka za pomocą samochodu ,jest tym samym bandyckim wyczynem jak za pomocą noża ,gwera ,czy orczyka na wieczorku taneczno -bokserskim w remizie strażackiej. Spowodowanie wypadku po alkoholu powinno podwyższać uciążliwośc kary. A bezwzględna konfiskata samochodu powinna być rzeczą oczywista. Proces sądowy powinien być uproszczony : raport z policji,zapytanie jurora czy oskarżony przyznaje się do winy i prawomocne orzeczenie wydane w ciagu godziny.
Szybko,tanio i skutecznie.

ofiary policji
3 dni temu

przybywa ofiar policji „Zatrzymani byli w wyrafinowany sposób bici, duszeni, straszeni bronią, wielokrotnie zmuszani bez powodu do poddania się rewizji osobistej, połączonej ze zdjęciem bielizny do kostek i rozchyleniem kolan, ściskano im jądra i wykręcano genitalia” – czytamy w poruszającym dokumencie Rzecznika Praw Obywatelskich na temat przypadków stosowania tortur przez policję w Polsce.

Boletz
Boletz
3 dni temu

Według danych GUS w 2020 roku, na drogach zginęło w wypadkach 2491 osób. Użytkownicy dróg (kierujący, piesi oraz pasażerowie) będący pod wpływem alkoholu uczestniczyli w 2 540 wypadkach drogowych, w których śmierć poniosło 327 osób.
Wniosek z tego jest prosty. 2164 osoby zginęły w wypadkach spowodowanych przez trzeźwych.
To kto jest bardziej niebezpieczny?

ROMAN
ROMAN
3 dni temu
Reply to  Boletz

I ci i ci ; O!

Zeed
Zeed
3 dni temu

Chciało pis zabierać auta pijakom to jak myślicie kto głosował przeciwko? Oczywiście targowica z PO

comment image

Polak
Polak
3 dni temu
Reply to  Zeed

Jednego nie rozumiesz. Czym gorzej w Polsce tym się PO bardziej cieszy. Dlatego każde głosowanie mogące cokolwiek poprawić w Polsce w tej partii będzie oprotestowywane.

Polska ma być biedna i nie stanowic konkurencji dla Niemiec… Po pandemii gospodarka sobie radzi to Merkel nakazała Tuskowi powrót. Wrócił i podjudza i skłóca. Miejcie to z tyłu głowy komu służy PO!

https://www.tvp.info/55582958/platforma-obywatelska-znow-wspiera-sie-finansowa-pomoca-z-niemiec-tak-donald-tusk-odbuduje-sile-po

Last edited 3 dni temu by Polak
yuin
yuin
3 dni temu
Reply to  Polak

A to dlatego Schetyna mówi że Polsce nie należą się reparacje od Niemiec. Spłacają dług?

ROMAN
ROMAN
3 dni temu
Reply to  yuin

Bo to widocznie nie Polak tylko osoba polsko języczna

ROMAN
ROMAN
3 dni temu
Reply to  Polak

No bo to trwa nieustannie od czasu bitwy pod Cedynią od 972
Czyli 1049 lat – tylko się aktorzy zmieniają

ROMAN
ROMAN
3 dni temu

Do kamieniołomu da się?