PZU zamierza sprzedać pusty budynek

Plomba przy ul. Zygmuntowskiej 2a w ogóle nie powinna była powstać. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Niszczejąca nieruchomość w środku miasta.

Stojąca przy ulicy Zygmuntowskiej 2a, na tyłach kina Zorza, pusta nieruchomość, szpeci tę część miasta. Zamknięta na cztery spusty niszczeje. Jej właściciel, czyli PZU, zapowiada sprzedaż budynku.

– Nieruchomość  jest planowana do sprzedaży. Operację z tym związaną rozpoczniemy już w tym roku – poinformowała nas lakonicznie rzecznik prasowy PZU SA Agnieszka Rosa. W warszawskiej centrali PZU nie dowiedzieliśmy się, ile  firma, żyjąca  ze składek milionów Polaków, włożyła w utrzymanie tego budynku.

Plomba przy ul. Zygmuntowskiej 2a powstała  pod koniec radosnych lat 70. ub. wieku, jako siedziba studenckiej spółdzielni pracy Rzech. Potem budynek kupił rzeszowski oddział PZU.  Przez kilka lat mieściło się w nim PZU Życie. Następnie oddział wynajmował pomieszczenia przy pl. Kilińskiego, aż wreszcie przeniósł się na ul. Zygmuntowską 14, gdzie działa do dziś.

Kilka lat temu w budynku doszło do awarii. Ponieważ nie był ocieplany, pękła rura doprowadzająca wodę. Woda zalała archiwum PZU, przeszła też do piwnicy sąsiadującej z nią prywatnej kamienicy. Od czasu tamtej awarii PZU rozmontowało w budynku wszystko, co się dało. I zamknęło nieruchomość na cztery spusty.

Plomba budowlana w tym miejscu w ogóle nie powinna była powstać.  Na jej potrzeby wykopano głębokie fundamenty, co spowodowało, że popękała sąsiadująca z nią kamienica z przełomu XIX i XX w. Rysy na fasadzie zabytkowej kamienicy do dziś są widoczne. Kamienicę zaprojektował dla siebie znany rzeszowski architekt Piotr Emilewicz.

ps

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janek
Janek
9 lat temu

Czy miasto nie mogłoby kupić budynku i zaadaptować go dla celów mieszkalnych? Został wybudowany ze składek obywateli, niechaj więc służy obywatelom!