Rachunki za prąd jak w I półroczu

Niektóre firmy i instytucje mogą uniknąć wysokich rachunków za prąd. Fot. Archiwum

KRAJ. Małe przedsiębiorstwa, szpitale, jednostki sektora finansów publicznych, w tym samorządy mają prawo korzystać z obniżonych cen prądu.

Małe firmy, szpitale oraz instytucje publiczne mają czas tylko do soboty, żeby złożyć oświadczenie uprawiające do płacenia w najbliższym półroczu takich rachunków za prąd jak w zeszłym roku. Jeśli tego nie zrobią, czeka ich znaczna podwyżka cen.

19 lipca minister energii podpisał rozporządzenie do ustawy o cenach prądu. Zawiera ono m.in. wzory i sposoby wyliczania zwrotów różnicy ceny energii elektrycznej. Głównym celem rozporządzenia jest określenie zasad rozliczania pomiędzy przedsiębiorstwami obrotu a Funduszem Wypłat Różnicy Ceny oraz sposobu wyznaczania obowiązujących 30 czerwca 2018 r. cen i stawek opłat za energię elektryczną dla odbiorców końcowych.

Największe spółki energetyczne niechętnie informują swoich klientów, że mimo widma  podwyżek ich stawki mogą pozostać na tym samym poziomie. Tylko nieliczni klienci dostali listem albo sms-em informację o tym, że mogą płacić mniej za prąd. Informacje, jak to zrobić najczęściej umieszczają na stronach internetowych.

„W przypadku innych firm i samorządów, które zawarły umowy po 30 czerwca 2018 r. i spełniają kryteria o których mowa w ustawie z dnia 28 grudnia 2018 r. o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ceny za I półrocze 2019 r. zostaną skorygowane do poziomu cen z 30 czerwca 2018 r. zgodnie z terminem wskazanym przez Ustawodawcę.” – czytamy na stronie PGE. I dalej: „Podmioty spełniające przesłanki z art. 5 ust. 1a pkt. 2-5 ustawy, tj. mikroprzedsiębiorstwa, małe przedsiębiorstwa, szpitale, jednostki sektora finansów publicznych, w tym samorządy mają prawo korzystać w II półroczu 2019 r. z obniżonych cen, jeśli w terminie 28 dni od dnia wejścia w życie znowelizowanej ustawy (…) złożą stosowne oświadczenie, (…) Przy czym istotna jest data złożenia dokumentu do sprzedawcy, a nie jego nadania.” Chodzi o oświadczenia potwierdzające status odbiorcy końcowego. Dokument można składać do 27 lipca 2019 r.- osobiście w Biurach Obsługi Klienta PGE Obrót, a także listownie.

wk

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
emigrant na stale
emigrant na stale
1 rok temu

Handel to nie jest panienka ktora se wybiera ze „temu dam a temu nie dam”.
Wszyscy klienci maja TAKIE SAMO PRAWO do zakupu towaru.
Za takie wybryki to sie placi krocie na zachodzie !

emeryt
emeryt
1 rok temu

Zaklady produkcyjne (male) itd itd maja placic za energie elektryczna po zanizonych cenach mimo ze maja dochod z produkcji.
Dlaczego my emeryci i rencisci mamy placic za NORMALNA CENE mimo ze nie mamy produkcji zarobkowej ani innych dochodow z tej energi elektrycznej ?