Ratownicy: – Mamy umowy grozy!

„Karetka bez ratownika to tylko samochód” – przekonywali ratownicy 30 czerwca pod Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie, gdzie zebrało się blisko 200 ratowników medycznych z regionu. Postulowali o nowelizację ustawy o ratownictwie medycznym, stworzenie samorządu ratowników oraz wzrost wynagrodzenia zasadniczego o kwotę dodatku, czyli 1200 zł brutto. Fot. Wit Hadło

Ogólnopolski protest ratowników medycznych sprzed bram Ministerstwa Zdrowia i urzędów wojewódzkich przeniósł się do przestrzeni internetowej. Teraz ratownicy publikują fragmenty umów, zgodnie z którymi przysługujące im stawki za godzinę wynoszą nawet 21 zł brutto bez względu na to, czy to praca w dzień powszechny czy świąteczny, góra 36 zł brutto. Żeby móc utrzymać rodzinę muszą pracować po 300 – 400 godzin. Jak długo jeszcze? – pytają ratownicy.

We fragmentach umów opublikowanych przez Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych widnieją stawki godzinowe brutto ratowników medycznych z placówek w Warszawie i Sanoku: 21 zł-przy wyjazdach zarówno w dni powszednie, jak i soboty, niedziele oraz święta; 22 zł-ratownik medyczny w zespole S i P (specjalistycznym z lekarzem i podstawowym); 22 zł – ratownik medyczny – kierowca pojazdu uprzywilejowanego w zespole S i P; a także stawki godzinowe brutto przysługujące m.in. ratownikom medycznym z placówki w Katowicach nie wyższe niż: 25 zł; 30 zł; 32 zł; 36 zł-ratownik medyczny/pielęgniarka/pielęgniarz systemu w dziale transportu; 26 zł – ratownik po kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy w dziale transportu.

Możliwa renegocjacja stawek, umowy na czas określony

„Zamawiający zastrzega sobie możliwość renegocjacji stawek i/lub ilości godzin w trakcie trwania umowy” – czytamy w treści jednego z zamieszczonych fragmentów umów, przy czym tym razem umowa dotyczy pielęgniarek. Jest sporządzona na czas określony – do 1 kwietnia 2026 r., a zawarte w niej stawki godzinowe brutto zależne od doświadczenia zawodowego to: 26 zł – powyżej 10 lat; 25 zł – powyżej 5 lat i poniżej 10 lat; 24 zł – powyżej 2 lat i poniżej 5 lat; 22 zł – poniżej 2 lat.
Nie śmieszne, ale tragiczne i żałosne – to słowa, jakimi w swoim facebookowym wpisie Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych podsumował godzinowe stawki brutto przysługujące ratownikom z Katowic. Przeliczają kwoty na „2 kalafiory i 2 kg ziemniaków”. Dodając, że to wynagrodzenie człowieka, od którego niejednokrotnie zależy czyjeś zdrowie, a nawet życie, „największa wartość wydzierana ze szponów śmierci w pocie, deszczu, upale i mrozie, w kombinezonie, masce, 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Dalej ratownicy zwracają uwagę, że ratownikowi, który ukończył kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, przysługuje wyższa stawka godzinowa, niż ratownikowi medycznemu. Wskazują na brak szacunku wobec ich zawodu i – za resortem zdrowia – przestrzegają przed czwartą falą koronawirusa. „Mamy wrażenie, że 4. fala zapowiadana przez MZ rozpoczęła się od personelu medycznego… I to medyków na razie najbardziej dotyka… Tym razem TORUŃ! Takie oto wiadomości dostaliśmy od kolegów: „Hej. Od wczoraj staje powoli praca w SOR Toruń, ratownicy są przemęczeni brakiem pełnych obsad dyżurowych oraz duża ilością pacjentów zgłaszających/przewożonych do SOR. (…). Z powodu braku medyków kierownictwo zatrudnia do pracy w SOR ratowników KPP (sanitariuszy). I traktuje ich jako pełnowartościowych medyków !!! Prośba do ludzi z Naszej branży ( Ratowników Medycznych i Pielęgniarek) o pomoc w akcji związanej z ratowaniem własnego zdrowia … ZADBAJ O SWOJE ZDROWIE! O nie branie dyżurów w SOR. W tej chwili przenoszą na SOR ratowników z innych podlegających pod WSZZ szpitali oraz innych oddziałów. A to nie jednostkowy szpital w którym zaczyna brakować fachowej obsady. Wspominają: Stargard, Wrocław, Katowice, Łódź, Legnicę…

Anna Moraniec

5 34 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
robol z fabryki
robol z fabryki
10 dni temu

http://supernowosci24.pl/wp-content/uploads/bannery/awo2.png
Tu ni ma na co czekac bo praca jest i na was czeka.

rzeszowiak
10 dni temu

kulawy wie co robi nie dając podwyżek

kalkulator
kalkulator
5 dni temu
Reply to  rzeszowiak

Jak by rodal ludziom ktorzy pracuja to co by ukradli PiS-owcy i ich kumotry ?

Tomek
Tomek
10 dni temu

Czyżby covidowe się skończyło?

jak trwoga to do boga
jak trwoga to do boga
10 dni temu
Reply to  Tomek

czy by się skończyło, co to ma do znaczenia módl się żebyś nie miał wypadku albo nie zachorował a pogotowie do CIEBIE nie przyjedzie bo ratownicy odejdą od pracy. Ciekawy jestem za ile Ty pracujesz?.