Ratownicy umierają, zamiast ratować życie (ZDJĘCIA)

Przedstawiciele ratowników medycznych czekali na ministra zdrowia, by przypomnieć mu o swoich postulatach i wręczyć klepsydrę informującą o śmierci ich zawodu. Fot. Paweł Dubiel
Przedstawiciele ratowników medycznych czekali na ministra zdrowia, by przypomnieć mu o swoich postulatach i wręczyć klepsydrę informującą o śmierci ich zawodu. Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW. Ratownicy medyczni zastąpili drogę ministrowi zdrowia, żeby przypomnieć mu o swoich postulatach.

– Nikogo już nie dziwi, że 30-letni ratownicy medyczni umierają na zawał czy udar. Życie w ciągłym stresie, przemęczenie po 300 – 400 godzinach pracy miesięcznie, zarobki poniżej godności – to wystarczająco dużo jak na jedną grupę zawodową – mówili ratownicy medyczni w sile 25 osób zastępując drogę ministrowi zdrowia, Konstantemu Radziwiłłowi, podczas gdy szedł do Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie na spotkanie z działaczami PiS.

Reprezentacja ratowników czekała na szefa resortu około pół godziny. Przyjechali oni przed WDK, bo chcieli wykorzystać okazję jego pobytu w stolicy Podkarpacia, by kolejny raz przypomnieć mu o swoich postulatach. Mieli z sobą transparenty i flagi informujące o trwającym od 24 maja proteście oraz przygotowaną klepsydrę informującą o śmierci ich zawodu. Zawodu, który umiera z powodu fatalnej sytuacji nie tylko finansowej, czyli totalnego niedofinansowania ratownictwa medycznego, alei i złej organizacji zatrudniania na kontrakty czy karetek w rękach prywatnych. Przez chwilę wyglądało na to, że minister nie znajdzie dla nich czasu, uczynił nawet ręką znak odżegnujący się od rozmów, ale przekonany widokiem kamer i rzeczowością emisariuszy ratowników jednak się zatrzymał i po wysłuchaniu litanii żalów (o zarobkach po 1700 zł na rękę za ratowanie życia przez 365 dni w roku, przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, w narażeniu na stres ryzyko infekcji, przemoc słowną i fizyczną) powiedział, że zrobi wszystko, by zrealizować ich postulaty. Sam kilka lat jeździłem w karetce, wiem więc o czym panowie mówicie. I za cały ten trud wam dziękuję – mówił minister. Dodał również, że ma już zagwarantowane pieniądze na podwyżki 400 zł od lipca tego roku.

Nie wierzą w obietnice
Ratownicy twardo domagają się 1600 zł podwyżki. Chodzi im o wyrównanie wysokości podwyżek do poziomu, jaki uzyskały pielęgniarki (4 razy po 400 zł brutto). Propozycja Ministerstwa Zdrowia, by ich pensje wzrosły o 800 zł brutto, w dwóch transzach po 400 zł od 1 lipca br. i od lipca 2018 r., ich nie satysfakcjonuje. Walczą też o upaństwowienie ratownictwa medycznego (Słyszał ktoś o prywatnej policji czy straży pożarnej lub organizowaniu konkursów na łapanie przestępców czy gaszenie pożarów? – pytają) i celowość finansowania ratownictwa medycznego. Teraz pieniądze przekazywane do placówek służby zdrowia są dowolnie dysponowane przez dyrektorów i często trafiają na łatanie dziur w deficytowych oddziałach, a nie faktycznie na ratownictwo medyczne.

Rząd zaproponował ratownikom 400 zł podwyżki od 1 lipca i kolejne 400 od nowego roku. Okazuje się, że skorzystałaby z nich tylko część ratowników. Pieniądze otrzymaliby tylko ratownicy pracujący w dyspozytorniach lub jeżdżący w karetce, pozostała grupa ratowników pracujących na SOR-ach czy w hospicjach nie mogłaby liczyć na dodatkowe pieniądze. Na Podkarpaciu pracuje ich około 800. Pielęgniarek – ponad 20 tys.

Anna Moraniec

[print_gllr id=214360]

Subscribe
Powiadom o
guest
26 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
rzeszowiak
rzeszowiak
5 lat temu

Jestem z Wami drodzy ratownicy. Miałem okazje korzystać z Waszych usług. Wasza praca, praca lekarzy i pielęgniarek jest nie do ocenienia i nie można porównać zadnego zawodu do waszego bo co może być bardziej odpowiedzialne niż odpowiadać za ludzkie życie? Oby Ci wszyscy ludzie którzy tutaj mieszają Was z błotem nie musieli nigdy korzystać z Waszej pomocy. A jeśli już będą musieli to życzę im żeby na własnym przykładzie zobaczyli czym jest ratowanie ludzkiego życia. Może dopiero wtedy zmienią do Was podejście. Powinniście zarabiać dużo więcej niż jakaś tam pani w urzędzie, jakiś tam dyrektor banku… Za odpowiednią pracę i… Czytaj więcej »

Łapie się za głowę jak to czytam
Łapie się za głowę jak to czytam
5 lat temu

Liczba godzin wynika z typu umowy – kontrakt, etaty są niewygodne bo trzeba pilnować czadu pracy a i tak jest problem z obstawie niem dyżurów. Także to nie są dodatkowe fuchy. Są pracodawcy proponujący ratownikom prace na etacie za 1850zl brutto to dużo mniej niż w markecie, a żeby zostać ratownikiem trzeba ukończyć 3 letnie studia i non stop się doszkalać, za co też trzeba płacić. 90% z nas jest na tyle załamanych sytuacją, że jeśli nie czakają nas zmiany to faktycznie zmienimy robotę. Zastanówcie się tylko co będzie z Wami. Jesteście tak zaslepieni nienawiścią ze nie widzicie ze to… Czytaj więcej »

wolwgan
wolwgan
5 lat temu

Musicie się bardziej wykazywać a nie bić pacjęntów Policja morduje a Wy bijecie ludzie wam to pamiętają

Jeszcze rat. med.
Jeszcze rat. med.
5 lat temu

To odpowiedź na zarzut, że to co mówią ratownicy to brednie: http://epoznan.pl/news-news-77417-Ratownik_medyczny_w_ciezkim_stanie_trafil_do_szpitala Oczywiście artykuł trochę „podkoloryzowany”, ale 30+ 40+ nikogo nie dziwi. L4 z powodu dolegliwości ze strony układu kostno-szkieletowego to standard, twardy to my mamy tylko kręgosłup moralny. Do tych wszystkich, którzy mówią „źle zarabiasz – zmień pracę”, otóż TAK!!! Zmienimy prace!!! Przymusu pracy nie ma ;) Większość kolegów zostaje w zawodzie, bo czuje jakąś dziwną odpowiedzialność, że za chwilę pomocy może potrzebować ktoś z naszych bliskich…. nikt jak my nie wie, jak szybko sielanka zmienia się w dramat…. TAK pójdziemy pracować gdzieś indziej i po miesięcznym przeszkoleniu zarobimy… Czytaj więcej »

żona
żona
5 lat temu

Zarobki po 1700 to nie fikcja, a norma. Komentarze spod artykułu widzę od osób bez pojęcia… Tylko skoro pielęgniarka na SORze ma niemal identyczny zakres obowiązków, co ratownicy (pisałam pracę lic. na ten temat), to dlaczego one dostawały kilkukrotnie podwyżki (zwykle razem z lekarzami), a ratowników jakoś zawsze to omijało? Ratownik musi skończyć studia w tym kierunku, to nie jest zawód, który ot, tak się zmienia; dziś rozwożę bułki, jutro porozwożę ludzi po szpitalach. Wręcz przeciwnie – kiedy ci ludzie pełni chęci pomagania innym, empatii, cierpliwości i końskiego zdrowia (zwłaszcza psychicznego) i wiedzy idą do pracy, muszą się zmierzyć z… Czytaj więcej »

Aldona z pigalaka
Aldona z pigalaka
5 lat temu

Panowie ratownicy. Nie tylko wy umieracie. Umierają wszyscy, bez względu na to jaki zawód wykonują. Umierają ludzie starsi, w średnim wieku, zupełnie młodzi oraz dzieci i wy dobrze o tym wiecie.
Jak już używacie takiej argumentacji, że umieracie to już się zezwierzęciliście, upadliście na dno.
W tym kraju są ludzie, którym przychodzi żyć za 651,50 PLN, gdyż tyle wynosi najniższa renta.
Nie macie wstydu, za grosz honoru i ambicji. Jak wam nie odpowiada praca do na zmywak do Londunu wypieprzać i tam będziecie bez steru zarabiać 10 tysięcy, bez stresu, bez narażania się na zejście śmiertelne przed trzydziestką.

Adam
Adam
5 lat temu

Do Londynu „wypije.. .” Już pielęgniarki. Jak wyjadą ratownicy, to problem rencistów rozwiąże się sam. Może argumentacja nie najlepsza, ale zapraszam Aldona na jeden dzień na karetkę. Nie wiesz to nie pieprz głupot.

ziomek
ziomek
5 lat temu

Hahahhaa, uwielbiam stare pielęgniary !!!! :D
Pani to powinna mieć czepek z sierpem i młotem ! ;)

Aldona z pigalaka
Aldona z pigalaka
5 lat temu
Reply to  ziomek

Chłopczyku!!! A gdzie ty widziałeś pielęgniarkę w czepku??? Kiedyś czepki nosiły wszystkie pielęgniarki, nawet w wiejskich przychodniach. DZISIAJ pielęgniarski czepek jest nie jest używany, jest tylko nadużywany i zakładany na głowę tylko i wyłącznie w czasie akcji protestacyjnych.
Nie powołuj się więc na ten symbol pielęgniarstwa, nie nadużywaj go i nie wycieraj nim sobie gęby w walce o pieniądze bo Florence Nightingale się w grobie przewraca.

St.str.Lukasz
St.str.Lukasz
5 lat temu

Tak jak raownicy wyjadą to kto w razie wypadku będzie ciebie ratował no oczywiście straż pożarnej bo mamy KPP
A jak coś więcej to w takim przypadku do taxi i jazda do szpitala kij tam że w drodze pewnie nastąpi zgon, ale pisałaś
Znajdzie pracę za granicą a my zostaniemy sami sobie umierając w wypadku czy innych.
Ratowniczy w straży pożarnej też nie wesoło
No poszkole jeszcze dobry $$$
Ale dla osoby z ulicy z stopień st.str też ciężko
A też mocno narażeni jesteśmy

RATOWNIK(po 10 latach zmieniam pracę dzieki takim jak Pani)
RATOWNIK(po 10 latach zmieniam pracę dzieki takim jak Pani)
5 lat temu

No tak tylko czy na rencie odpowiadasz za życie setki osób? Pracujesz po nocach i świętach? Janse zę każdy umiera..tylko dlaczego przez taką prace ? Tak,wszyscy pójdziemy pracowac gdzieś indziej..ciekaw co wtedy bedzie jak takie dno jak my tak zrobimy.No ale tak..skoro renta najniższa jest takka mała to gdy ratownicy chcą zarabiac normalnie to są bez wstydu,ambicji i honoru…Żal mi Pani toku myslenia…albo raczej jego braku.

Aldona z pigalaka
Aldona z pigalaka
5 lat temu

A czy ktoś na rencie ma inny żołądek niż ty, niż twoja żona i twoje dzieci? Czy ktoś będąc na rencie, oo oznacza, że jest chory nie musi kupować leków? Jako ratownik wiesz ile one kosztują. Czy ktoś na rencie ma żyć w niedostatku, wręcz w ubóstwie a ty masz chodzić najedzony? Nie podkreślajcie za każdym razem waszej odpowiedzialności za ludzkie życie. Nie tylko wy bierzecie odpowiedzialność za nie. Mój tok myślenia jest prawidłowy. TROCHĘ SOLIDARNOŚCI SPOŁECZNEJ, TROCHĘ ZROZUMIENIA DLA INNYCH LUDZI, ZAWALCZCIE NIE TYLKO O SIEBIE ALE RÓWNIEŻ O INNYCH I DOSTANIECIE SZEROKO IDĄCE POPARCIE SPOŁECZNE. CAŁA POLSKA STANIE… Czytaj więcej »

Marko
Marko
5 lat temu

Czytam te twoje wypociny Aldona i nasuwa mi się jedno albo miałaś skandaliczne warunki wychowawcze albo bierzesz Jakieś prochy zmień tok myślenia bo inaczej pierdolniesz .

Aldona z pigalaka
Aldona z pigalaka
5 lat temu
Reply to  Marko

Ty inteligencie piszesz tutaj za to z takim namaszczeniem, że z otwartymi gębami wszyscy to czytają.
Jak ci żal to też sobie pociągnij ze dwie lufy i zaczniesz racjonalnie myśleć.

Marcin z Pobitna
Marcin z Pobitna
5 lat temu

hmm idąc do pracy a może wybierając zawód wiemy na co sie wybieramy i za ile. umierają bo chcą tyle zapierniczać.. nie wieże, że umowa o prace opieqa na setki godzin bo sprawa nadaje się do PIPu. Podejrzewam, że biorą fuchy i stądf jest taka wysoka godz. przepracowanych. Ja zarabiam 3000 brutto z tego mam opłacić ZUS, podatek. To mi zostaje niewiele. Ja też chę płacić zus 600zł żeby mieś 1700zł… i co mam zrobić!?

wolwgan
wolwgan
5 lat temu

Zmiencie sobie prace jak za mało zarabiacie albo poproście lekarzy takich jak Bazanowski 80 tys miesięcznie Widenka 50 tysiaków byle jaki ortopedA NA 2 30tysiaków tam są pieniądze

henek
henek
5 lat temu
Reply to  wolwgan

a ty baranie ile zarabiasz skoro tak doskonale wiesz ile inni zarabiają? Szczyt chamstwa!!! Obyś nie trafił do tych lekarzy

wolwgan
wolwgan
5 lat temu
Reply to  henek

Odpowiednio abym wiedział ile zarabiają inni, Już byłem u nich i więcej się tam nie wybieram mam prawo wyboru znachora

Adam
Adam
5 lat temu
Reply to  wolwgan

Najprostsza odpowiedź: zmień pracę. Pytanie tylko kto będzie Was ratować jak wszyscy zmienimy pracę?

Aldona z pigalaka
Aldona z pigalaka
5 lat temu
Reply to  Adam

Łachy nie robisz

St.str.Lukasz
St.str.Lukasz
5 lat temu
Reply to  Adam

Otóż to Adamie
Kto będzie ja mam tylko uprawnienia KPP to zostałem nauczony w Szkoła Podoficerska w Bydgoszczy
No dobra osba poszkodowana wycięta i udzielona KPP i co dalej jak nie będzie ratowników karetka z kierowcą tylko to wtedy będzie 50/50% na przeżycie

Zwykły pacjent
Zwykły pacjent
5 lat temu
Reply to  wolwgan

ch..,u.,j z ciebie i tyle, zmień myślenie szmato obyś kiedyś trafił na Ich łaskę i zastanawiał się w konwulsjach czy opłaca im się ratować twoje parszywe życie czy też dać sobie z twoim ścierwem spokój by mogli własnie w tej chwili spokojnie pomyśleć o innych perspektywach pracy

Romek-
Romek-
5 lat temu

To wy macie parszywe zycie jak narzekacie po co wam podwyszki jak i tak umieracie

Romek-
Romek-
5 lat temu
Reply to  wolwgan

Zapomniałeś dodać ze pielegniarki sobie dorabiają w prosty sposób jedna idzie na chorobowe druga bierze za nią dyzury i nadgodziny, potem zmiana i tak to się kręci lody

Seba
Seba
5 lat temu

Jesteśmy z Wami! Brawo Ratownicy!

wyborca
wyborca
5 lat temu

Co za brednie