Regulacja polskich ETF-ów

ETF na polskim rynku mają ostro pod górkę. Od dawna jest zapowiadana interwencja ze strony Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, jednak jest to wciąż na etapie wyłącznie zapowiedzi. Aktualnie na rynku polskim chociaż ETF-y są dostępne, ich regulacje są mało sprzyjające przez co utrudnione jest ich oferowanie inwestorom.

 

Co to jest ETF?

Fundusz ETF (ang. Exchange Traded Fund) to niejako połączenie akcji oraz jednostki otwartego funduszu inwestycyjnego. Pozostają one w ciągłym obrocie na giełdzie podobnie jak akcje, dzięki czemu możliwa jest ich natychmiastowa wycena i kupno lub sprzedaż. Poprzez udział jednostek ETF, można swobodnie inwestować w różnego rodzaju aktywa jak na przykład: akcje, obligacje, waluty i surowce.

Jak wygląda sprawa ETF w Polsce – sprawdź już dziś i zacznij inwestować.

Na polskim rynku susza ETF trwała nieprzerwanie aż do roku 2019, gdy uruchomiono pierwszy polski ETF. Był on odzwierciedleniem WIG20TR. Jednocześnie coraz bardziej rozwijały się inwestycje zagraniczne, gdzie ETF-y są powszechnością.

ETF na GPW  to proces czasochłonny i kosztowny

To czego oczekuje rynek jest w założeniu dość proste. Zrównania polskich ETF-ów z tymi zagranicznymi. W rzeczywistości sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Aktualnie tworzenie tego rodzaju funduszy w Polsce jest niezwykle kosztowne, skomplikowane i czasochłonne. Finalnie końcowy produkt jest znacznie gorzej postrzegany przez pewną grupę inwestorów.

Obecnie sprawa wygląda tak, że wymagany jest coroczny proces zatwierdzania wszelkich konspektów inwestycyjnych,. Dla porównania fundusze zagraniczne nie mają takiego wymogu.

Inwestorzy jednak się nie poddają i wciąż mają nadzieję, że w niedalekiej przyszłości polskie ETF-y staną się normą. Z założenie ETF-y mają być proste, tanie, przejrzyste. Nowe regulacje, nad którymi trwają pracę maja pozwolić na znaczny rozwój polskich ETF-ów i zachęcić inwestorów do transakcji.

Warto jednak pamiętać, że ETF to fundusz, zatem należy ponieść jakieś koszty. Obecnie największe koszty związane są właśnie z odnawianiem prospektu emisyjnego. Pozostałe opłaty związane są z dopuszczeniem i wprowadzeniem ETF-ów na GPW, rejestracją ich  w KDPW oraz podpisaniem umowy z animatorem funduszu.

ETF to rodzaj funduszu, który stale zyskuje na popularności, mimo przeciwności jakie stawiają aktualne regulacje. Wszyscy mają cichą nadzieję, że już wkrótce, inwestowanie w polskie ETF będzie znacznie prostsze i łatwiejsze, co jeszcze bardziej przyczyni się do ich rozpowszechnienia.

Artykuł partnera