Rehabilitacja biało-czerwonych

A.J. Slaughter w meczu z Izraelem trafił sześć razy za trzy. Fot. Fiba

Po blamażu z Finlandią, reprezentacja Polski pokonała wczoraj w Pradze Izrael 85:76 i już tylko krok dzieli ją od awansu do drugiej fazy rozgrywek. Dziś (godz. 14) w O2 Arenie kolejny mecz z Holandią, wygrana da biało-czerwonym awans.

Polski zespół już od początku nie pozwalał rywalom rozwinąć skrzydeł. Biało-czerwoni grali lepiej w obronie, a dodatkowo Izraelczycy mieli problem ze skutecznością. W drugiej kwarcie zaczęły im wpadać trójki i szybko wrócili do meczu. Podopiecznym trenera Igora Milicica udało się jednak utrzymać przewagę sześciu oczek (39:33). Po przerwie w polskiej ekipie jak natchniony zaczął trafiać za trzy AJ Slaughter, którego wspierał w rzutach z dystansu Aaron Cel. Po 30 minutach gry nasz zespół miał 12 „oczek” przewagi (68:56). Rywale nie dawali za wygraną i dzięki rzutom dystansowym zniwelowali straty do pięciu punktów. Na więcej już jednak nasz zespół nie pozwolił, a po „trójce” Ponitki powiększył przewagę do 15 pkt i było już praktycznie po meczu, który w praskiej O2 arenie obejrzało zaledwie 2159 widzów.
Dziś, godz. 14 biało-czerwoni zagrają z Holandią (47. miejsce w rankingu FIBA), a wygrana z „Pomarańczowymi” da Polakom awans do drugiej rundy. W finałach mistrzostw Europy rywale wy stąpili 15 razy (ostatnio w 2015 r.). Bilans meczów jest korzystny dla Polaków: siedem zwycięstw i trzy porażki. Do ostatniej konfrontacji doszło w kwalifikacjach do mistrzostw świata 2019 – biało-czerwoni zwyciężyli dwukrotnie: na wyjeździe 105:78 i w Ergo Arenie 85:76.

Polska – Izrael 85:76 (23:16, 16:17, 29:23, 17:20).
Polska: Slaughter 24 (6×3, 5 a.), Ponitka 11 (1×3, 9 zb., 7 a.), Cel 13 (2×3), Sokołowski 8 (2×3, 6 zb), Balcerowski 17 (1×3, 5 s.) oraz Michalak 6 (1×3), Dziewa 2, Garbacz 2, Zyskowski 2, Kolenda 0, Schenk 0.
Izrael: Blatt 10 (3×3, 5 zb., 5 a), Mekel 3 (1×3), Levi 8 (2×3, 8 zb.), Avdija 3 (1×3), Sorkin 6 oraz Zoosman 18 (4×3), Madar 17 (2×3), Ginat 8 (6 a), Cohen 3 (1×3), Menco 0, Pnini 0
Inne wczorajsze mecze grupy D (Praga): Czechy – Holandia i Serbia – Finlandia zakończyły się po zamknięciu gazety.

1. Polska 3 5 243:249
2. Izrael 3 5 239:239
3. Serbia 2 4 181:144
4. Finlandia 2 3 176:148
5. Czechy 2 2 152:180
6. Holandia 2 2 143:174

Dziś grają: Polska – Holandia (14), Finlandia – Czechy (17.30), Izrael – Serbia (21).
Do drugiej fazy – play-off, rozpoczynającej się od 1/8 finału, która rozgrywana będzie w Berlinie, awansują po cztery najlepsze ekipy z każdej z grup. Zespoły z „polskiej” walczyć będą z drużynami z gr. C, grającej wcześniej w Mediolanie, to. m.in. Grecja, Włochy i Chorwacja. Rywalizacja toczyć się będzie według klucza A1-B4, A2-B3, itd.
Transmisja z meczu polskiej reprezentacji w TVP Sport, z pozostałych meczów w TVPSport.pl.