Rekordowy budżet i to bez sięgania do kieszeni mieszkańców!

W 2023 roku miasto Stalowa Wola planuje zrealizować 150 zadań inwestycyjnych. Fot. Bogdan Myśliwiec

STALOWA WOLA. Plan finansowy na 2023 rok zakłada 622,8 mln zł dochodów, 600,1 mln zł wydatków i 22,7 mln zł nadwyżki operacyjnej. Budżet konstruowano także tak, aby jak najbardziej chronić mieszkańców Stalowej Woli. Jak powiedział prezydent miasta, jest to budżet, który „nie zagląda” nikomu do portfela. Mieszkańcy wielu innych ośrodków mogą tylko pozazdrościć.

Zatem: nie będą podnoszone opłaty za śmieci, ani od budynków zamieszkałych, ani przedsiębiorców – jest to gest solidarności i odpowiedzialności za mieszkańców w tych trudnych czasach. Nie będzie także podniesiony podatek dla mieszkańców, którego stawka pozostaje na poziomie z 2008 roku. Nie będzie żadnych stref płatnego parkowania w przestrzeni publicznej miasta Stalowej Woli, ani podniesienia cen komunikacji publicznej.

Trzy razy r

– Zakładany budżet miasta na rok 2023 będzie rekordowy, racjonalny i rozwojowy – poinformował prezydent Stalowej Woli, Lucjusz Nadbereżny. – Pomimo napiętej sytuacji międzynarodowej i widma recesji wybieramy odważną perspektywę inwestowania, rozwoju i kreowania nowych szans dla Stalowej Woli zamiast strategii jedynie zachowawczej, która wyhamowałaby inwestycje miasta.
W 2023 roku nastąpi również znacząca spłata zadłużenia miasta w wysokości 37 304 000 zł, tym samym dług spadnie do bezpiecznego poziomu 23 proc. Wyemitowane w poprzednich latach obligacje na cele inwestycyjne zostaną całkowicie spłacone.
– Przyjęte założenia miasta na rok 2023 pozwalają mi przedstawić mieszkańcom Stalowej Woli rekordowy w historii budżet. Budżet bardzo racjonalny, który jest zbudowany na twardych podstawach ekonomicznych, również zakładający oszczędności. W poprzednim roku, przedstawiając budżet wielkości pół miliarda złotych byłem przekonany, że kwota ta stanowi, pewien „szklany sufit” dla miasta Stalowej Woli, nigdy wcześniej niespotykany. Budżet na rok 2023 okazuje się jeszcze większy. To budżet racjonalny, przygotowany na trudne czasy, które wymagają oszczędności. Został zaprojektowany bez żadnego kredytu. W roku 2023 miasto Stalowa Wola nie będzie zaciągało nowego kredytu, nie będzie również emitować nowych obligacji – referował plany miasta prezydent Lucjusz Nadbereżny.
W roku 2023 wydatki inwestycyjne miasta wyniosą 277 822 271 zł, co stanowi 46,30 pro. budżetu miasta i pokazuje znamiona budżetu „zdrowego” oraz przyszłościowego, bo tak jest nazywany taki z poziomem przynajmniej 25 proc. inwestycji. Środki zewnętrzne pozyskane od polskiego rządu, z Unii Europejskiej oraz funduszy norweskich na wydatki majątkowe wynoszą 70 proc. tej kwoty.

mrok