Remont mostu ruszy na początku wakacji

Obiekt, który zagraża bezpieczeństwu użytkowników, zostanie gruntownie wyremontowany. Fot. Wioletta Zuzak

GŁOWIENKA, KROSNO. Zostanie zwiększona nośność mostu.

Jak poinformował nas Jan Pelczar, etatowy członek zarządu Powiatu Krośnieńskiego, kapitalny remont drewnianego mostu na rzece Lubatówka w Głowience, w ciągu drogi powiatowej Krosno – Rogi – Iwonicz, rozpocznie się tuż po zakończeniu roku szkolnego. – Prace potrwają około dwóch miesięcy – wyjaśnia. – Na czas prowadzonych robót most będzie zamknięty dla ruchu, zostaną wprowadzone objazdy – dodaje.

Jak już informowaliśmy, aktualnie zarówno konstrukcja mostu, jak i drewniany pomost są w stanie niezadowalającym. Liczne ubytki powierzchniowe, postępująca korozja elementów stalowych oraz proces gnilny części drewnianych powodują, że obiekt zagraża bezpieczeństwu zmotoryzowanych, jak i pieszych. Ponadto most nie spełnia także wymogów odnośnie do nośności, która wynosi 15 ton.

Mieszkańcy od dawna domagają się remontu zniszczonego mostu. Sołtys wsi Głowienka Teresa Sirko (jednocześnie radna powiatu) wielokrotnie interweniowała w tej sprawie w imieniu mieszkańców, jak i zarządu powiatu, który czynił starania w celu zdobycia pieniędzy na jego przebudowę.

Dzięki dofinansowaniu z rezerwy Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej długo oczekiwana inwestycja zostanie zrealizowana. Koszt zadania to 882 190 zł. Wykonawcą wyłonionym w drodze przetargu jest Rejon Budowy Dróg i Mostów w Krośnie. – Decydując się na tę inwestycję kierowaliśmy się głównie troską o bezpieczeństwo użytkowników, w tym przede wszystkim dzieci z Głowienki, które codziennie korzystają z mostu w drodze do szkoły – zaznacza wicestarosta krośnieński Andrzej Guzik

Co zostanie zrobione
– Po przebudowie ulegną poprawie parametry techniczne. Nośność zostanie zwiększona do 40 ton – mówi wicestarosta Andrzej Guzik. – Ponadto przewidziane jest wykonanie dojazdów do mostu wraz z budową odcinka chodnika, przejścia dla pieszych oraz barier energochłonnych. Dodatkowo, uwzględniając warunki właściciela cieku wodnego, Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, zostaną wykonane umocnienia obustronne koryta rzeki na odcinku ok. 100 m – informuje.

Wioletta Zuzak

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments