Res-Drob może zostać zamknięty

Mieszkańcy mają dość smrodu i hałasu z Res-Drobu i domagają się wstrzymania produkcji w tym zakładzie. Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW. Mieszkańcy mają dość smrodu i hałasu z zakładu drobiarskiego i domagają się cofnięcia pozwolenia na jego działalność.

Władze miasta rozpoczęły procedurę cofnięcia firmie Res-Drob pozwolenia na prowadzenie działalności. Z wnioskiem do ratusza o podjęcie takiej decyzji wystąpiło stowarzyszenie „Nasz Czysty i Zdrowy Rzeszów” w imieniu mieszkańców osiedla 1000-lecia. Walczą oni ze smrodem i hałasem wydobywającym się z tego drobiarskiego zakładu.

Wniosek stowarzyszenia wpłynął do ratusza 14 września, a cztery dni później Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa otrzymał wyniki kontroli, którą w Res-Drobie przeprowadził Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Z pomiarów, które przeprowadzili inspektorzy wynika, że poziom hałasu przekraczał dopuszczalne normy. Dodatkowo jeszcze okazało się, że samochody dostawcze z drobiem na ubój przyjeżdżały do tej firmy w nocy, nawet o godz. 4, imo że ubój można wykonywać tylko w godz. od 6 do 22. Dodatkowo jeszcze z Res-Drobu wydobywa się zapach padliny, tak, że mieszkańcy nie mogą nawet otworzyć okien w mieszkaniach.

Te uchybienia wykryte przez WIOŚ były podstawą do wszczęcia procedury, która może doprowadzić do wycofania pozwolenia zintegrowanego, które to władze miasta wydały osiem lat temu. Na razie trudno potwierdzić, ile potrwa procedura cofnięcia pozwolenia zintegrowanego dla Res-Drobu. W Urzędzie Miasta zgromadzono już dokumenty, które są konieczne do przeprowadzenia postępowania. – Z przepisów wynika, że w trakcie postępowania można wezwać Res-Drob do wyeliminowania nieprawidłowości – informuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa. – Poprosiliśmy WIOŚ o ponowną kontrolę zakładu pod względem naruszeń. Jeśli zostaną wykazane nieprawidłowości, to podejmiemy decyzję o cofnięciu pozwolenia.

Gdyby zapadła decyzja o zakazie prowadzenia działalności, to firma Res-Drob musiałaby być zamknięta. Bez pozwolenia zintegrowanego nie powinna działać. Władze miasta muszą wziąć pod uwagę protest mieszkańców osiedli: 1000-lecia i Króla Augusta, którzy za pośrednictwem stowarzyszenia „Nasz Czysty i Zdrowy Rzeszów” złożyli pozew do Sadu Rejonowego przeciwko firmie drobiarskiej. Pod nim podpisało się ponad 1000 osób.  

Mariusz Andres

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
piotr
piotr
3 lat temu

MIASTO INOWACJI

Obrzut z 1000 lecia ZOMO
Obrzut z 1000 lecia ZOMO
3 lat temu

Będzie,będzie osiedle,będą nowe bloki i słoiki nowe….

fetor
fetor
3 lat temu

Czas ku temu najwyższy ! Wstyd dla miasta wojewódzkiego aby taki smród roznosił się w okolicach zakładu i był roznoszony po mieście przez samochody dostarczające żywy surowiec . Wstyd i hańba !

hijena
hijena
3 lat temu

MNIe sie widzi,że komuś spodobała sie ta atrakcyjna działka .Stąd cala ta rozpierducha po ponad pięcdziesięciu latach działania firmy.Czy ci ratuszowi geniusze przewidują zatrudnienie pracowników po rozpieprzeniu tego zakładu pracy?