Res-Drob przestanie produkować?

Mieszkańcy oczekują eliminacji smrodu i hałasu wydobywającego się z Res-Drobu. Jeśli firma nie ograniczy tych nieprawidłowości, to miasto może jej zakazać produkcji. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Do końca stycznia władze miasta podejmą decyzję, czy zakład będzie mógł nadal funkcjonować w centrum miasta.

Mieszkańcy rzeszowskiego osiedla 1000-lecia od kilku lat czekają na eliminację nadmiernego hałasu i smrodu wydobywającego się z firmy Res-Drob. Władze miasta nakazały zakładowi usunąć te uchybienia. Jeśli nie wykona tego zalecenia, to ratusz może cofnąć pozwolenie na prowadzenie produkcji. Urzędnicy mają sprawdzić, czy Res-Drob naprawił nieprawidłowości.

Mieszkańcy sąsiadujący z Res-Drobem mają dość nieznośnego smrodu i uciążliwego hałasu pochodzącego z tego drobiarskiego zakładu. O wszczęcie postępowania w sprawie cofnięcia pozwolenia zintegrowanego dla Res-Drobu wystąpiło stowarzyszenie „Nasz Czysty i Zdrowy Rzeszów”. Nieprawidłowości dotyczą m.in. zakładowej podczyszczalni ścieków. Okazało się, że nie miała ona pozwolenia na budowę i nie określono szczelności zainstalowanych w niej rurociągów. Oprócz tego wykazano inne nieprawidłowości. Jedno z zastrzeżeń dotyczy prowadzenia uboju w godzinach nocnych i przekroczenia norm hałasu. Dodatkowo wskazano na nieznośny smród wydobywający się z zakładów.

– Do Urzędu Miasta zgodnie w związku z wykazanymi nieprawidłowościami przesłaliśmy opis działań, jakie chcemy podjąć, żeby ograniczyć smród i hałas – mówi Damian Pawłowski, rzecznik prasowy Rzeszowskich Zakładów Drobiarskich Res-Drob. – Władze miasta wyznaczyły nam termin na 20 grudnia i do tego dnia przekazaliśmy m.in. wyniki pomiarów hałasu.

Rzecznika zapytaliśmy, czy Res-Drob planuje, tak jak tego domagają się mieszkańcy osiedla 1000-lecia,  przenieść zakład poza Rzeszów. Pawłowski stwierdził, że nie ma informacji na ten temat i może jedynie  poinformować, że nad nową lokalizacją zastanowią się zarząd firmy. Rozpatrywanych jest kilka miejsc, gdzie mógłby funkcjonować Res-Drob.  Z tego zakładu nieoficjalnie docierają informacje, że produkcja mogłaby być uruchomiona  w nowym miejscu w 2020 r.  

Urząd Miasta dysponuje materiałami przekazanymi przez Res-Drob.  – Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa sprawdza dokumentację przesłaną przez Res-Drob – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa. – Do końca stycznia zostanie podjęta decyzja, czy zakład nadal będzie mógł prowadzić produkcję.

Jeśli okaże się, że po zbadaniu dokumentacji firma Res-Drob nie wyeliminowała nieprawidłowości, to władze miasta mogą  cofnąć pozwolenie zintegrowane. Będzie to równoznaczne z zakazem prowadzenia produkcji w tym zakładzie.

Mariusz Andres

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pniok Rzeszowski
pniok Rzeszowski
3 lat temu

Co bylo najpierw, ubojnia kur czy bloki wybudowane po drugiej stronie ulicy Marszalkowskiej ?
Teraz trzeba ponosic konsekwencje podjecia blednej decyzji budowy osiedla obok zakladu.
Mieszkam na osiedlu 1000-lecia ale nie zgadzam sie na zamkniecie zakladu drobiarskiego.

janek
janek
3 lat temu

Wyrzucić wreszcie smrodziarzy !

kurczak
kurczak
3 lat temu
Reply to  janek

chyba ciebie z osiedla

CZIKENOWY
CZIKENOWY
3 lat temu

TYLKO CZIKENY!!!!!Mieszkańcy 1000 Lecia to głównie starsze osoby które lubią zajadać się CZIKENAMI!!!!!

ZA KARĘ NIE DOSTANIECIE W ŻADNYM SKLEPIE NA OSIEDLU CZIKENA!!!!!!

Doris
Doris
3 lat temu
Reply to  CZIKENOWY

Panu z ubojni mózg się skasował przy napisaniu tego komentarza.