Robactwo zagraża ich życiu!

Pani Sylwia Kruczek boi się o zdrowie swoich pociech, a do niepewnej decyzji BGM-u o mieszkaniu zastępczym musi czekać do września. Fot. Autor

RZESZÓW. – Jak obrzeżek ugryzie dziecko, to pójdę do BGM-u i ich tam spiorę – mówi zdesperowany ojciec trójki dzieci.

– Człowiek jest bezradny, nie wie co zrobić – mówi Sylwia Kruczek, lokatorka  kamienicy przy ul. Wierzynka. Zarówno ona, jak i ojciec jej dzieci, zostali pogryzieni przez grasujące w jej mieszkaniu obrzeżki gołębie. Napisali już wniosek o zamianę mieszkania do Biura Gospodarki Mieniem, ale okazuje się, że wcześniej sami muszą przedstawić urzędnikom zaświadczenie, że… obrzeżki zagrażają ich życiu!

– Ja nie wiem skąd mam to wziąć, od lekarza, z sanepidu? – pyta matka trojga małych dzieci. Cały czas drży o ich zdrowie, bo dla dziecka takie ugryzienie może zakończyć się tragicznie.

Informacji na ten temat nie brakuje. W internecie czytamy, że “obrzeżek gołębi jest najgroźniejszym dla człowieka roztoczem synantropijnym”, a “jego ugryzienie w skrajnych przypadkach może spowodować wstrząs anafilaktyczny, a w konsekwencji nawet śmierć”. W mieszkaniu Sylwii Kruczek obrzeżki czają się niemal w każdej szczelinie!

Co na to urzędnicy ratusza? Kilka tygodni temu mieszkanie było spryskane przez wynajętą przez zarządcę budynku MZBM firmę, ale podobnie jak wcześniej nie przyniosło żadnych efektów. – Ci co pryskali mówili wprost, że to doraźne. Przez 4-5 dni ich nie było, a później znowu wylazły – mówi p. Bartoszewski. – Pani Janicka z BGM-u zasugerowała nam nawet by wyrzucić meble. Jak to łatwo powiedzieć! – mówi p. Kruczek.

Przez kilka dni dzwoniliśmy do BGM-u w tej sprawie, ale nikt nie chciał z nami na ten temat rozmawiać. Podobne problemy mają już nawet sami lokatorzy. – W administracji się zezłościli i nie mówią mi już nawet dzień dobry – śmieje się Sylwia Kruczek. Chodzę i proszę kulturalnie, grzecznie, a oni traktują mnie jak… no, powiedzmy, konieczne zło – mówi oburzony Janusz Bartoszewski, ojciec dzieci. Zapowiada, że jak robak ugryzie któreś dziecko, to nie będzie się bał tylko pójdzie do BGM-u i “ich spierze”.

***
Dla urzędników BGM-u lepiej jest nie wiedzieć o zagrożeniu jakie niesie dla człowieka ugryzienie obrzeżka. To, przynajmniej w ich mniemaniu, tłumaczy opieszałość udzielenia prawdziwej pomocy rodzinie mieszkającej z małymi dziećmi w zarobaczonym mieszkaniu. A wszystko to w niemal centrum Stolicy Innowacji!

Arkadiusz Rogowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kasprzak
Kasprzak
8 lat temu

Jak ktoś ma karaluchy w bloku to tez może się starać o zamianę mieszkania? Jest udowodnione, że karaluchy przenoszą śmiertelne choroby.

mieszkaniec z Kmity
mieszkaniec z Kmity
8 lat temu

A kto im kaze tam mieszkac ? Czy oni zostali tam zeslani za kare i musza tam mieszkac ? Przeciez moga sobie wynajac inne mieszkanie. Nikt im nie broni zmienic sobie mieszkanie. Lokator ma obowiazek sprzatania lokalu ktory wynajmuje i utrzymywania czystosci. Co to oni mysla ze to gospodarz domu albo wlasciciel domu bedzie u nich w mieszkaniu sprzatal ? Co to jest HOTEL gdzie oni mieszkaja gdzie placi sie za to zeby bylo codziennie posprzatane, posciel zmieniana wedlug regulaminu, buty czyszczone jak wystawia na korytarz itd itd. Co to jest gdzie oni mieszkaja bo jak wyczytalem wystapili o zmiane… Czytaj więcej »

Kamil
Kamil
8 lat temu

koszty powinien ponieść właściciel gołębi, jesli nie ma prywatnego właściciela to gołębiami i ich pasożytami powinno się zając miasto. czas by wysłali kogoś z pestycydami kilkaset złotych to nic w porównaniu z 12,5 mil za kładkę. poza tym kleszcz może ugryźć każdego z nas , poza tym urząd miasta powinien dbać o sprawy sanitarne , a to nie tylko kanalizacja czy ścieki ale i uciążliwe pasożyty lub gryzonie.

ewentualnie wydać zezwolenia na koreańskie budki :) problem robactwa zniknie wraz z pałętającymi się zwierzętami

eko ludek
eko ludek
8 lat temu

Do „mieszkaniec”, poczytaj sobie u wujka GOOGLE jak niszczy się obrzeżki. Cała kamienica do wysiedlenia na dłuższy czas- chciałbyś tego? Pewnie TAK! bo i Ty pozbyłbyś się kłopotu z tym ustrojstwem a nie musiałbyś walczyć :P

mieszkaniec
mieszkaniec
8 lat temu

niech sobei kupia preparat i sami cos z tym zrobia.. co za ludzie wogole.. wszystko na tacy podać bo dwie lewe ręce mają