Róbmy gest Kozakiewicza!

Profesor Leszek Balcerowicz w rozmowie z Jakubem Karysiem: – Nie ma dobrej gospodarki przy złych rządach.

JK: Panie Profesorze, czy może Pan powiedzieć, że będzie dobrze?
LB: To, czy w danym kraju jest dobrze czy źle zależy od tego, czy ten kraj ma zły rząd, czy dobry rząd. Do 1989 roku mieliśmy narzucone złe rządy, które opierały się na zastraszaniu, kłamliwej propagandzie i na totalnie upaństwowionej gospodarce – w rezultacie straciliśmy mnóstwo dystansu do Zachodu. Po 1989 roku wiele nadrobiliśmy – najwięcej z wszystkich krajów dawnego bloku wschodniego, ale od 5 lat mamy rządy, które nas cofają pod wszelkimi względami i to, jaka będzie przyszłość zależy od tego, ile ludzi w sposób zorganizowany powie „nie” i ja uważam, że jest wielka szansa, iż tak się stanie.

JK: Ja pytam przede wszystkim – patrząc na ulice, patrząc na ludzi, patrząc na to co się dzieje – o to, czy będzie dobrze gospodarczo, czy jest jakaś nadzieja na to, że my się z tego wygrzebiemy?
LB
: Proszę Pana nie ma dobrej gospodarki przy złych rządach. Socjalizm chyba powinien nas tego nauczyć. Zdarzył nam się historyczny wypadek, że do władzy doszli narodowi szkodnicy, którzy próbują opanować państwo. Mieli dużo szczęścia, bo po tym, jak doszli do władzy nastąpiło przyspieszenie w Europie i to napędziło naszą gospodarkę, a oni zamiast wykorzystywać to do gromadzenia rezerw, wykorzystali prawie wszystko i dlatego Polska jest w tej chwili w gorszej sytuacji, niż np. Niemcy, Holandia i kraje nadbałtyckie. Ale przyszłość zależy od nas, od obywateli wolnej Polski, czy odsuniemy demokratycznie od władzy złe rządy i zaczniemy naprawiać sytuację. A wtedy i gospodarka przy lepszym systemie i lepszej polityce gospodarczej ruszy po pewnym czasie. Po jakim czasie, to zależy od tego, jak długo będzie trwała epidemia i związane z nią ograniczenia.

JK: Gdyby miał Pan w ręku wszystkie możliwe demokratyczne instrumenty, jakby Pan zareagował? Teraz w tej chwili.
LB
: Przede wszystkim pokazałbym całe zło rządów PiS-u. Ludzie muszą się dowiedzieć. Duża część polskiego społeczeństwa nie ma dostępu do rzetelnej informacji, albo jest wręcz oszukiwana – w związku z tym może mieć wrażenie, że na przykład tzw. reforma oświaty służyła naprawieniu sytuacji, a nie destrukcji. Wiele osób może też przypuszczać, że jeżeli pod hasłami narodowymi politycy położą łapę na bankach, czy na innych firmach – to znaczy je znacjonalizują – wtedy będzie lepiej, a będzie przecież gorzej. Tego nauczył nas socjalizm, gdzie wszystko było państwowe, a więc wszystko było polityczne. Bardzo szybkie pokazanie tego zła, a po drugie oparcie się na wielu już istniejących analizach, żeby politykę pozbawić wpływu na gospodarkę, żeby to przedsiębiorcy i konsumenci decydowali, co ma w gospodarce być kupowane i wytwarzane.

Trzeba też zdecydowanie i szybko naprawić wszystko, co zostało wprowadzone przez PiS z naruszeniem konstytucji. Chodzi na przykład o Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, której działalność zresztą została właśnie zamrożona przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Konieczna jest zasadnicza zmiana w prokuraturze, łącznie z rozliczeniem prokuratorów, którzy oskarżali ludzi niewinnych albo bez należytych dowodów. Następnie sanacja finansów publicznych – trzeba zweryfikować, które wydatki są niepotrzebne, które służą złej władzy czy generalnie władzy. Trzeba ustalić, na co nas stać, po to, żeby Polska nie wyszła z dramatu koronawirusa nadmiernie zadłużona. Oczywiście, trzeba przygotować program naprawy, ale to nie jest takie trudne, bo wiele już opracowano. Najważniejszym zadaniem jest, by ten program mógł być wcielony w życie. To jest zadanie społeczeństwa obywatelskiego, w tym demokratycznej opozycji.

JK: Ludzie teraz tracą pracę, bankrutują kolejne firmy, ten program naprawczy wprowadzony przez PIS wydaje się być nieskuteczny. To nie działa.
LB: Program powinien być znacznie szybciej opracowany. Ale czym oni wcześniej się zajmowali? Najpierw, żeby były 2 miliardy na ich propagandę, czyli dla telewizji rządowej, a potem nie rozpatrywali wcześniejszego projektu ustawy złożonego już do parlamentu. Chcę dodać, że w krajach, które mają lepsze rządy, – jak np. Niemcy – sytuacja wielu firm też się pogarsza, tak jest jeżeli konsumenci nie kupują, bo np. nie chodzą do restauracji. Ale tam rządy (np. w Niemczech) mają więcej rezerw. Wszędzie chodzi o to, żeby zachować zdrowe firmy, tak aby pracownicy zachowali pracę, ale to wymaga na pewien czas ograniczenia płac. Zresztą pracownicy to rozumieją w wielu firmach. Potem jak gospodarka odbije, to będziemy nadrabiać.

JK: Jak pan szacuje, to jest oczywiście wróżenie z fusów, czy gospodarka, odbije jak sprężyna w związku z tym, że teraz jest zapaść, i kiedy epidemia się skończy, będzie taki oddech i duże przyspieszenie, przy oczywiście w sprzyjających warunkach mądrej władzy?
LB: Tak, gdy odpadną hamulce związane z koronawirusem, a jeszcze bardziej z reakcją na epidemię. Teraz konsumenci przestają kupować, ludzie są izolowani i w części dotyczy to pracowników. A gdy te bariery opadną, a jednocześnie gospodarka nie zostanie obarczona nadmiernym balastem długów albo jakimiś politycznymi restrykcjami, to sądzę, że będzie silne odbicie. Zresztą mamy takie przykłady: 10 lat temu w krajach nadbałtyckich była zapaść, były one dotknięte ogromnym kryzysem finansowym, dochód spadł o kilkanaście procent, ale one zachowały się bardzo mężnie, nie zadłużały się. Firmy racjonalizowały swoją działalność i bardzo szybko te kraje się podnosiły i prześcignęły Grecję, jeżeli chodzi o tempo wzrostu.

JK: Jak Pan szacuje, czy skutki gospodarcze tego co się dzieje możemy odczuwać latami? Czy możemy wlać trochę wiary i nadziei, że to wróci do normy w miarę szybko?
LB: Gdy epidemia wygaśnie, szczególnie jeśli to się stanie dzięki szczepionkom i lekarstwom, to gospodarka odbije, chyba że kolejne złe rządy ją zniszczą albo bardzo ją osłabią dodatkowym balastem długu lub ograniczeniem wolności.

JK: Weźmie Pan udział w wyborach?
LB: To nie są wybory, to jest kpina z wyborów. W żadnym demokratycznym kraju na skalę ogólnokrajową nie przeprowadzono takiej groteski, jaką chce narzucić Polsce Kaczyński ze swoją sektą, więc nie mówmy „wybory”, mówmy „pseudowybory” albo nieuczciwe wybory, które kpią z ludzi…

JK: …oraz są wielkim zagrożeniem…
LB: Tak, ale oprócz tego to pogwałcenie reguł gry. Przecież każdy, kto zna się na sporcie – na piłce nożnej – wie, ze nie zmienia się reguł w trakcie gry. To zasadnicza nieuczciwość, a do tego dochodzi również tryb podejmowania tych decyzji oraz to, że nie można zagwarantować bezpieczeństwa ludziom. Nie po to wychodziliśmy z PRL-u, żeby uczestniczyć w nieuczciwych wyborach.

JK: Jakieś szczególne życzenia dla Czytelników w tym czasie?
LB: Proszę Państwa, róbmy gest Kozakiewicza!

JK: Bardzo dziękuję. Życzę spokojnych, zdrowych Świąt
LB: Dziękuję bardzo. Zdrowych Świąt.

***
prof. Leszek Balcerowicz – polityk i ekonomista, autor reform ekonomicznych w Polsce po upadku komunizmu, wicepremier i minister finansów w latach 1989 -1991 oraz 1997-2000, prezes Narodowego Banku Polskiego (2001–2007), założyciel i przewodniczący rady Forum Obywatelskiego Rozwoju. Kawaler Orderu Orła Białego – najwyższego odznaczenia państwowego, które otrzymał w 2005 r. za wkład w transformację ustrojową naszego kraju.

Subscribe
Powiadom o
guest
48 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
2 lat temu

PANIE KARYŚ WSTYDU NIE MASZ. ZUPEŁNIE NIE MASZ
MEDIALNA KAMPANIE NIENAWIŚCI W PANA WYKONANIU TRWA W NAJLEPSZE. I TO MA BYĆ RZETELNOŚĆ DZIENNIKARSKA? CHYBA NIE Z TEGO PANA RUCHÓW WIDAĆ ŻE NIE ORIENTUJE SIĘ PAN O PRACY DZIENNIKARSKIEJ GDZIE NAWET NAJWIĘKSZYCH WROGÓW PRZEDSTAWIA SIĘ OPINIE. TO CO PAN PREZENTUJE TO JAKA OBSESJA
SZKODA NAPRAWDĘ SZKODA BO LUBIŁEM SUPERNOWOŚCI ALE TERAZ POZA SPORTEM NIE MA TAM JUŻ NIC DO PRZECZYTANIA BEZ JADU NIENAWIŚCI
SZKODA PANIE KARYŚ
PANIE KARYŚ SKOŃCZ PAN JUŻ SIĘ WYGŁUPIAĆ WSTYDU OSZCZĘDŹ

warszawiak
warszawiak
2 lat temu

Ale jaja te wszystkie plusy nabite na teksty pro kodziarzowe to facet stojący za konsolą!!!!!!!!!!!!!!!

wieprz
wieprz
2 lat temu
Reply to  warszawiak

Biedactwa! Każdy rozumny człowiek nie będzie dyskutował z troglodytami i umysłowymi prostakami, którzy wolność osobistą są w stanie sprzedać za 500+ itp.rzeczy wychodząc z założenia, że wolnością nażreć się nie da! Te „plusy” jak to plusy, ale te minusy !!!

warszawiak
warszawiak
2 lat temu

Jak dobrze że w tak trudnym czasie mamy taki rząd!!!
„Supernowości ” to dziecko TVNu i im podobnych.

radović
radović
2 lat temu
Reply to  warszawiak

Dziecko?
Raczej chory bękart z kazirodczego związku po alkoholu.

TVN ale nie PiS - owski
TVN ale nie PiS - owski
2 lat temu
Reply to  warszawiak

A kto ci o tym opowiedział pewno TV za te 2 miliardy na propagandę PiS owską widać jaki jesteś malutki a twój rozum tylko rozpoznaje 500+ ale już nie długo. Bo po prostu PiS WSZYSTKO JUŻ ROZDAŁ i niewiele zostało.

kkarol
kkarol
2 lat temu

Największy szkodnik będzie mówił o geście.

ola
ola
2 lat temu

Kto w obecnych czasach sobie radzi lepiej w gospodarce Europejskiej gdzie w którym kraju jest największy wzrost PKB.Gdyby nie działania reformatorskie Balcerowicza który doprowadził do zapaści i wysprzedano za bezcen przedsiębiorstwa tylko po to że były w centrum miast.Przejmowali firmy państwowe wycenione księgowo po starych cenach albo ci notowani w IPN agencji SB,TW albo oszuści i złodzieje albo kapitał zachodni czasem za jednoroczny dochód firmy a czasem za symbolicznego 1 $.Do dziś mało kto odpowiedział karnie za swoje działanie bo mamy taki a nie inny wymiar ale czy on jest wymiarem sprawiedliwości społecznej.Już dawno Balcerowicz,Lewandowski,Kaczmarek,Wąsacz powinni stanąć za wysprzwdaż majątku… Czytaj więcej »

warszawiak
warszawiak
2 lat temu
Reply to  ola

Masz rację ale powiedz mi ,- jakim cudem „gazeta” Supernowości mogła się tak zmienić?

taka prawda
taka prawda
2 lat temu
Reply to  ola

Odpowiedz sobie sam jakie było zadłużenie za Balcerowicza a jakie jest obecnie.
To wszystko powinno Ci wyjaśnić. Przecież żyjemy na kredyt.
A tak na marginesie gdyby nie pieniądze z UNII to bylibyśmy w tej chwili daleko za BIAŁORUSIĄ. Tylko jakoś ciężko to niektórym wypowiedzieć.

radek
radek
2 lat temu

Szczęście wielkie dla Polski,że przeprowadzaniem gospodarki posocjalistycznej do rynkowej zajmowali się ludzie pokroju prof.Balcerowicza. Gdyby to czynili dzisiejsi władcy,bylibyśmy nawet nie Białorusią ale jakimś,nieznanym dotychczas ludzkości,bantustanem. Zamiast profesora krytykować i wyzywać,należy mu mówić,dziękujemy.

won
won
2 lat temu

Balcerowicz szmaciarz,a gazeta szmatławiec.

won bo smierdzi
won bo smierdzi
2 lat temu
Reply to  won

Co Ciele wiedziało to powiedziało nic dodać nic ująć.

Tadeusz
Tadeusz
2 lat temu

Redakcja gazety to widzę taki „podnóżek” Gazety Wyborczej. Nie ma znaczenia, że ludziom może być lżej, lepiej od kilku lat. Rodziny z dziećmi mogą sobie na nieco więcej pozwolić z racji chociażby 500+, a to strasznie boli i Balcerowicza i dziennikarzy tej gazety. Najgorsze, że nie rządzą Nasi – to motto przewodnie. Szkoda. Wiele razy kupowałem tą gazetę, ale od dawna zauważyłem, że zamiast obiektywizmu radykalny skręt w lewo.

takie coś tak się wlaśnie kończy
takie coś tak się wlaśnie kończy
2 lat temu
Reply to  Tadeusz

Ale te 500+ żebyś dostał to trzeba było zabrać od tych co ciężko pracują, a dostają w większości Ci co nie pracują i ci co się z tego tytułu pozwalniali, dzieci akurat w tych rodzinach tego specjalnie nie odczuły. Najgorsze jest to że w tym kryzysie ten dodatek zniknie bo rząd niema oszczędności i musi ograniczyć wydatki dlatego zacznie od tych co rozdawał. Kupowanie głosów po wyborach już nie będzie potrzebne a co będzie za cztery lata to nikt nie wie i czym się będą przejmować na ta chwilę maja inne zmartwienia czy za nie długo ludzie nie będą ich… Czytaj więcej »

Sydney
Sydney
2 lat temu

Teraz redaktorem jest kodziaż ,artykuły typowo do podtarcia sobie du.y

tomi
tomi
2 lat temu
Reply to  Sydney

Moi rodzice już przestali kupować szmatławiec. Pokazali gest Kozakiewicza KODowi.
Ta gazeta nie dotrwa do końca roku.

superkomuna24.pl
superkomuna24.pl
2 lat temu
Reply to  tomi

100/100

omg
omg
2 lat temu

Nie dość że wirus że pandemia to jeszcze żeście ludziom Święta popsuli balcerowiczem. Może niech się u Was Szczhur z Jandą o rocznicy 10 kwietnia wypowiedzą?

leon
leon
2 lat temu

Napieszę króto sp… dziadu,który sprzedałeś tyle majątku,stworzyłeś bezrobocie.twoje miejsce jest w celi.

Bałwan
Bałwan
2 lat temu
Reply to  leon

Haniebne słowa brata tow. Jarosława do bezdomnego ? Umysłowa aberracja !
Kiedy Ty ostatnio z własnym rozumem się widziałeś (zakładając, że w ogóle go masz) ?

kazdy ma swoja prawdę
kazdy ma swoja prawdę
2 lat temu
Reply to  leon

W takim razie powiedz mi skąd taki majątek mają dzisiejsi rządzący? porównujesz tylko jednych a gdzie drudzy. Wiem tylko tyle co mówią że tamci kradli to nam się też należy? , a apanaże tym bardziej że to powiedziała przecież Pani Szydło z trybuny sejmowej, bądź sprawiedliwy w ocenach.

Jan Pakosławic Rzeszowski

Ileż lat można się tak tanio lansować Panie Balcerowicz. Polacy dobrze pamiętają co zrobił Pan i Panu podobni Polsce i jej społeczeństwu, więc to panu należy się „gest Kozakiewicza” a może i stworzenie możliwości opowiedzenia sędziom Tybunału stanu na czyje zlecenia z zewnątrz pan działał.

janek
janek
2 lat temu

Jeden z naszych największych szkodników

prawda sama się obroni
prawda sama się obroni
2 lat temu
Reply to  janek

Gdyby nie BALCEROWICZ to nie dostalibyśmy z zachodu ani grosz i nie bylibyśmy w UNII a dzięki temu jesteśmy krajem rozwijającym się i mającym szansę na doścignięcie zachodu nie ma nic za darmo. Ty pewno byłeś wtedy malutki i nie wiele z tego pamiętasz a nasłuchałeś się za dużo propagandy ona zawsze była i będzie a punkt widzenia ponoć zależy od punktu siedzenia. Ostatnie przytoczone słowa z 2015 roku z trybuny sejmowej niejakiej Pani która teraz zasiadła w nagrodę w trybunale {PAWŁOWICZ}. Chyba że to nie były jej słowa tylko sobowtóra, śmiech na sali puste krzesła.

vigry
vigry
2 lat temu

Ja bym mu się bał powierzyć do pilnowania nawet rowera przed sklepem. Żeby przypadkiem nie sprzedał Niemcom za bezcen.

ola
ola
2 lat temu

Balcerowicz musi odejść i zabrać ze sobą Lewandowskiego,Kaczmarka i Tuska który chciał zadołować i sprzedać również PLL LOT co potwierdził w niejawnej rozmowie były marszałek z Pysznicy,który potwierdził że ,,rudy jest mściwy,,

superkomuna24.pl
superkomuna24.pl
2 lat temu

Ten gostek, który musiał odejść, co on bierze? Bo już w pierwszym zdaniu wylewa bełkot i wiadro POmyji na nasz ukochany rząd, który wykopał pieniądze, których miało nie być.

zal mi takich pisaków co ich nie dotyczy
zal mi takich pisaków co ich nie dotyczy
2 lat temu

Powiedz mi a gdzie są teraz te pieniądze, chyba tylko na papierze.
Na razie ta pomoc idzie jak krew z nosa taka jest prawda. Na zachodzie podjęli uchwałę w piątek a we wtorek były pieniądze na kantach u potrzebujących a u nas na razie to w większości sterta dokumentów taka jest prawda. Bo kto nie jest biegły to nie da sobie rady z tą biurokracją.

Nielot
Nielot
2 lat temu

Ale się tu pisowskiego bydła i antysemitów zleciało. Przypominam wam, że dzisiaj jest 10 rocznica tego jak kupa bałwanów polskich w randze prezydentów, generałów, ministrów, posłów, załadowała się do ruskiego gruchota i przekonana o tym, że prawa fizyki ich nie dotyczą (sir I. Newton) zapłaciła cenę najwyższą z możliwych tj. życiem ! Do guseł, czarów, „msy” i modłów ! Te swoje brednie i wypociny piszcie antysemici (et consortes) do : „Niedzieli”, „Gościa Niedzielnego”, „Gazety Warszawskiej” itp. prawicowych szmatławców ! Do budy i wstydu nie przynosicie !

leon
leon
2 lat temu
Reply to  Nielot

WEZ TRUMANIE DECHE I PORZĄDNIE WALNIJ SIĘ W ŁEB. Ty nawet do bydła się nie zaliczasz.

miernota
miernota
2 lat temu
Reply to  leon

Każdy sadzi według siebie i to nikogo nie obraża.

Jan
Jan
2 lat temu
Reply to  Nielot

Idz się lecz

WqRWIONY
WqRWIONY
2 lat temu

cóż to za mędrzec przeprowadzili z tym komunistycznym kołkiem wywiad

Wojtek
Wojtek
2 lat temu

„Profesor Leszek Balcerowicz w rozmowie z Jakubem Karysiem: – Nie ma dobrej gospodarki przy złych rządach.”
Krótko mówiąc sam przyznaje, że za PO nie może być dobrej gospodarki.

Janecki
Janecki
2 lat temu

Ja rozumiem że z różnych powodów można nie lubić pisu, ale aby promować tą personę to świadczy to o tym że ta gazetka to od taki śmieszny rzeszowski brukowiec który zapewne za niedługo splajtuje bo ludzie najzwyczajniej nie będą kupować bredni jakie ta gazetka produkuje.

Jest taki blog o nazwie niewygodne.info polecam zatem również czy przede wszystkim pismakom tej gazetki wygoglować w szukajce frazę: NIEWYGODNE INFO WYPRZEDAŻ

Polak
Polak
2 lat temu

Temu panu już dziękujemy. Miał już swoje 5 minut. Nie liczył się z ludźmi. I to jest najgorsze.

Głogowianin
Głogowianin
2 lat temu

POKAŻMY GEST „KOZAKIEWICZA” SUPER NOWOŚCIOM!!!

nadzieja
nadzieja
2 lat temu
Reply to  Głogowianin

Skoro to piszesz to śmiem twierdzić że czytasz od deski do deski i to już jest dobry sygnał oby tak dalej, co innego piszesz a co innego robisz.
Ale nie martw się takich jak Ty jest więcej, jeszcze z Ciebie będą ludzie.

Real
2 lat temu

Zrujnował Polaków, gospodarkę Polski i dalej łże .

jan
jan
2 lat temu

Mędrzec co za grosze zlikwidował polski przemysł, banki i handel ma czelność dalej bredzić, dzięki PIS udało się co nieco uratować jak LOT, KGHM, Sanok, Orlen itd, teraz te firmy ratują nam gospodarkę.

Mirek Bratny
Mirek Bratny
2 lat temu

Super Nowości miały być obiektywne, ale skala subiektywności przerosła moje przypuszczenia. Nie dziwię się i nie mam nic przeciwko. Na szczęście jest pluralizm i są media, które są subiektywne w drugą stronę. Wygra prawda!

mądroś niektórych, tylko prawda jest inna
mądroś niektórych, tylko prawda jest inna
2 lat temu
Reply to  Mirek Bratny

Z prawda jest tak,zależy kto jak na nią patrzy. Podam przykład jak PiS – wcy z trybuny sejmowej mówili wcześniej z Panią Pawłowicz na czele że głosowanie korespondencyjne nie może być tak zorganizowane bo jest niezgodne z konstytucją i jest do sfałszowania a dzisiaj jak żądzą to mówią co innego.
Tak jest z tą prawdą jest tka że zależy gdzie siedzisz w danej chwili i po której stronie. W dzisjajszych czasach nie ma problemu z wcześniejszymi nagraniami bo zawsze można ich odtworzyć.

zenon
zenon
2 lat temu

Leszek Balcerowicz, czyli Aaron Bucholtz, członek PZPR, wykładowca w Instytucie Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu przy KC PZPR. Takich to mamy obecnie liderów sceny politycznej.

Gość
Gość
2 lat temu
Reply to  zenon

A który to żyd dobrze życzył Polsce?

Polak
Polak
2 lat temu

„Kapitał nie ma narodowości” – Zelmer sprzedany, Alima Gerber sprzedana, WSK sprzedane… jeszcze Polskie Lasy mu zostały

edmund
edmund
2 lat temu

Gość wysprzedawał majątek Polski za bezcen . Od cukrowni po fabryki. Taki to profesor ekonomii jak z koziej dupy trąbka.

ola
ola
2 lat temu

Lepper zapewne by powiedz że ,,Balcerowicz musi odejść,, ale na koniec zapewne pokazał by mu ,,gest Kozakiewicza,,Co ten reformator który doprowadził do zapaści gospodarczej chce mieszkańcom powiedzieć,chyba Przepraszam.