Rokowania czyli nowy przetarg

Determinacja ratowników jarosławskiego Centrum Opieki Medycznej przyniosła skutek, ale ich radość może okazać się przedwczesna, jeśli ich pracodawca przegra nowy przetarg.

JAROSŁAW, RZESZÓW. Rozstrzygnięcie w.s. jarosławskiego pogotowia poznamy za miesiąc.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Podkarpacki oddział NFZ-u wybrał już sposób rozwiązania dla sprawy ratownictwa medycznego w Jarosławiu i powiecie. Właśnie zaprosił do rokowań jarosławskie Centrum Opieki Medycznej, które złożyło skargę na jego poprzednią decyzję i Centrum Ratownictwa Medycznego z Jarosławia, które wybrano wcześniej w przetargu.

Burza wokół jarosławskiego pogotowia rozpętała się, gdy NFZ w Rzeszowie odrzucił w przetargu ofertę COM-u i wybrał do świadczenia usług ratownictwa medycznego prywatną firmę – CRM. Ratownicy z COM zaczęli protestować. Ich zdaniem NFZ bezprawnie wyłączył ich szpital z przetargu.

A wyłączył, bo w momencie sprawdzania ofert radiostacje ze szpitalnych karetek były w konserwacji i pracownicy porozumiewali się z dyspozytornią przez telefony komórkowe. Podkarpacki NFZ uznał, że taka sytuacja jest niedopuszczalna i odrzucił ofertę COM. Powinien jednak jeszcze raz wezwać szpital do przedstawienia warunków sprzętowych, a nie zrobił tego. Ratownicy z COM zwrócili się ze skargą do prezesa NFZ w Warszawie, a on ich skargę uwzględnił. Sprawa wróciła więc do rzeszowskiego oddziału funduszu. Ten miał do wyboru: albo rozpisać nowy, otwarty przetarg, albo ograniczyć rozeznanie w ofertach tylko do dwóch podmiotów: COM-u i CRM-u. Wybrał to drugie.

Decyzja do 27 października

Taka procedura nosi nazwę rokowań, ale tak naprawdę nie rożni się niczym od zwyczajnego przetargu, tyle, że oferentami są tylko dwie biorące w nich udział podmioty. Decyzję podejmować będzie inna komisja, niż ta, którą wcześniej odrzuciła ofertę COM z powodu radiotelefonów. Centrum Ratownictwa Medycznego, które podpisało 4,5 -letni kontrakt na „pogotowie” w Jarosławiu i powiecie już wypowiedziano umowę, zaś termin wypowiedzenia upływa 22 grudnia tego roku. Zgodnie z przepisami wyniki rokowań NFZ musi ogłosić do 27 października.

Co na to CRM?

– Póki co kontrakt nadal mamy, zainwestowaliśmy w organizację tej działalności grube pieniądze. Zakupiliśmy karetki, wyposażyliśmy je w super nowoczesny sprzęt umożliwiający ratowanie chorych, dysponujemy najnowocześniejszą dyspozytornią na Podkarpaciu – mówi Jerzy Tarkowski, prezes CRM w Przemyślu. – Moi pracownicy, to fachowa, wyszkolona kadra. NFZ nic nam nie może zarzucić. Jeżeli ma wygrać lepszy to nie musimy się obawiać przegrania konkursu.

Monika Kamińska

Anna Moraniec

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
radek ratownik
radek ratownik
9 lat temu

Adamie i koniku ja tylko pytam. Znajomy dojezdza z krosna do falka i twierdzi że warunki finansowe są niezłe. A może Wy pracujecie w falku i wiecie więcej. dajcie jakis namiar na siebie – musze miec pewną wiedzę. powaznie mysle o pracy w falku w jednej ze stacji na terenie zach Polski. Na etacie proponują mi niezłą kasę. I pracę na minimum 5 lat z mozliwoscią awansu. Odezwijcie się.

konik
konik
9 lat temu

Falck to porażka i żenada!!!!!!!!!!!! W całym kraju ludzie odchodzą od nich z pracy, tylko jak zwykle na Podkarpaciu żałosna podnieta!!!!

adam
adam
9 lat temu

Radku ratowniku -weź łyk zimnej wody. Falck i dobre zarobki…..i super dyspozytornia?…….pomyłka!!!

Rudy
Rudy
9 lat temu

Czy aż taka wypasiona ta dyspozytornia? w Falcu? no nie wiem.

radek ratownik
radek ratownik
9 lat temu

Co do dyspozytorni to na Podkarpaciu tylko dunska firma ratownicza FALCK ma najnowoczesniejszą dyspozytornię i najbardziej wypasione karetki. I podobno dobre zarobki. Prawda to?

Gość
Gość
9 lat temu

Jak widać w tle zdjęcia, same stare trepy, które co najwyżej będąc kierowcami doszkolili się na ratowników medycznych po 2 letniej szkole. Przemawia za nimi fakt znajomości terenu i nic poza tym, bo sam widziałem jak przez palce patrzono się na takich w szkole. Mieli duże ulgi, każdy nauczyciel ich puszczał bo wiedział, że jak nie skończą szkoły to stracą pracę. Ot, cała prawda o wiedzy medycznej starych wyjadaczy z pogotowia…