Rusza kolejka gondolowa w Solinie

Fot. Archiwum

W najbliższy piątek nastąpi oficjalne otwarcie nowego ośrodka turystycznego w Solinie. Do dyspozycji turystów będzie kolejka gondolowa, wieża widokowa oraz park tematyczny „Tajemnicza Solina” i restauracja, w której będzie można spróbować lokalnej kuchni.

Na ten moment czekało wielu turystów oraz miłośników bieszczadzkiej przyrody. Piękne krajobrazy okalające Jezioro Solińskie już od 1 lipca będzie można podziwiać z perspektywy wagonika kolejki gondolowej i wieży widokowej, które powstały przy zaporze w Solinie.
Prace nad budową nowego ośrodka turystycznego w Solinie trwały ponad rok. Inwestorem są Polskie Koleje Linowe oraz Polski Fundusz Rozwoju. – Podróż kolejką widokową będzie wyjątkowym sposobem na podziwianie panoramy Bieszczadów. Widoki na krajobrazy i przyrodę – zarówno z wagonika, jak i z wieży na szczycie Góry Jawor, są wręcz niezwykłe – mówi Daniel Pitrus, prezes zarządu Polskich Kolei Linowych.
Podróż 8-osobowym wagonikiem kolei linowej rozpocznie się od stacji Plasza, zlokalizowanej przy solińskim deptaku. Stąd turyści wyruszą w podróż do stacji zlokalizowanej na górze Jawor, gdzie znajduje się wieża widokowa o wysokości 50 metrów, przeszklony taras zewnętrzny o wysokości 42 metrów oraz restauracja z lokalnym jedzeniem. Dodatkową atrakcją jest park tematyczny „Tajemnicza Solina”, w którym turyści będą mogli poznać historię i legendy związane z Bieszczadami.

Kolejka gondolowa jedyna taka w Polsce

Na trasie kolei znajduje się pięć podpór o różnych wysokościach, dlatego pasażerowie wagonika będą mogli podziwiać widoki z różnych poziomów. Najniższa podpora sięga 17 metrów, a najwyższa 75 metrów i jest to najwyższa w Polsce i jedna z najwyższych w Europie podpora kolei linowej.
Trasa, którą pokonuje kolejka ma ponad półtora kilometra długości. Odległość między drugą, a trzecią podporą, wynosi aż 682 metry, co także jest rekordową odległością w naszym kraju.
W ciągu godziny kolejka będzie mogła przewieźć około
1 200 pasażerów. Przepustowość będzie na bieżąco monitorowana, a liczba kursów dostosowywania do ruchu turystycznego.
Kolejka ma działać przez
10-11 miesięcy, pozostały czas będzie wykorzystany na konserwację i serwis techniczny. Zostanie wyposażona w najnowsze technologie, które – jak zapewnia inwestor – zapewnią najwyższy standard bezpieczeństwa, a systemy napędu awaryjnego oraz newralgiczne elementy kolei zostaną zdublowane, dzięki czemu w razie awarii umożliwią bezpieczne sprowadzenie wagonów do stacji.

Włodarze liczą na napływ turystów

Solinę i Bieszczady każdego roku odwiedza około dwa miliony turystów. Lokalni włodarze liczą na to, że po otwarciu nowego ośrodka turystycznego frekwencja wzrośnie. Adam Piątkowski, wójt gminy Solina w rozmowie z Super Nowościami wielokrotnie podkreślał, że na budowie nowego ośrodka turystycznego zyska nie tylko gmina, ale i całe Bieszczady.
Dzięki nowej atrakcji zarobią też lokalni hotelarze i restauratorzy, a także mieszkańcy, bo pracę w nowym ośrodku turystycznym znajdzie około sto osób.

Znamy ceny biletów

Za bilet ze stacji Plasza do stacji na Górze Jawor kupiony w sklepie internetowym zapłacimy 32 zł (bilet ulgowy) oraz 39 zł (bilet normalny). Za bilet rodzinny tzw. 2+1 na przejazd kolejką (góra/dół)zapłacimy 99 zł, a za bilet 2+2 – 119 zł.
Za wstęp na wieżę widokową trzeba zapłacić 10 zł (bilet ulgowy) i 15 zł (bilet normalny). Bilety dostępne będą w sprzedaży w sklepie internetowym PKL.
Dzieci do czwartego roku życia korzystają z wszystkich usług bezpłatnie. Bilety ulgowe przysługują: dzieciom do 16 roku życia, seniorom po 65 roku życia, studentom do 26 roku życia, osobom niepełnosprawnym oraz opiekunom grup. W ośrodku honorowana jest Karta Dużej Rodziny.

Martyna Sokołowska