Rzeszowianie oddali głosy. Chcą, aby pomnik został

Przez cały tydzień trwania akcji, otrzymaliśmy blisko 1400 ankiet. Fot. Grzegorz Król

1397 głosów zostało oddanych w naszej akcji, w której pytaliśmy się rzeszowianek i rzeszowian o to, czy pomnik Czynu Rewolucyjnego, według nich, powinien pozostać w krajobrazie Rzeszowa. Dziękujemy za każdy głos i każdą opinię na ten temat.

W niedzielę, komisja złożona z kolegium redakcyjnego „Super Nowości” podliczyła kilkakrotnie kupony, które nasi Czytelnicy dostarczyli do naszej siedziby. Pytaliśmy, czy „Pani/Pan jest za pozostawieniem pomnika, czy za wyburzeniem”. Wyniki były miażdżące 1352 głosy za zostawieniem, 45 głosów za zburzeniem.
Niektórzy postanowili do ankiety dołączyć kilka słów. Drukujemy treść ostatnich już opinii: „Protestuję przeciwko zburzeniu Pomnika Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie. Pomnik ten jest najbardziej kojarzony z moim miastem. Mimo że powstał w czasach słusznie minionych” – napisała Justyna, rzeszowianka od trzech pokoleń.
„Dzięki za inicjatywę. Pomnik jest już częścią panoramy miasta, jego wizytówką. Trzeba tylko go odnowić. PiS – precz od Pomnika Walk Rewolucyjnych (…). Pomnik jest oryginalny i arcysympatyczny” – to słowa od rzeszowianina I pokolenia.
„Pisowskie burzymurki (…) ręce precz od pomnika. Byłem codziennym świadkiem jego budowy. Jest oryginalny i po prostu ładny. Znany jest w całej Europie, jeśli nie dalej” – pisze dziarski osiemdziesięciolatek, mieszkaniec os. Zawisze.
Przypomnijmy, że temat wyburzenia powrócił w związku z nakazem Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Monument został ogrodzony wysokim płotem, ponieważ zagraża on życiu i zdrowiu mieszkańców. O pomniku debatowano na sesji sejmiku woj. podkarpackiego. Potem swoje oświadczenia w debacie publicznej wydali: Władysław Ortyl, marszałek woj. podkarpackiego, przewodniczący rzeszowskich struktur PO, Marcin Deręgowski oraz inne stowarzyszenia narodowościowe. W sieci pojawiła się też oddolna akcja internautów, prowadzona przez użytkowników „Nowy Wspaniały Rzeszów”, aby oddać głos rzeszowianom. Inicjatywę postanowiła podjąć także redakcja „Super Nowości”, a odzew bardzo pozytywnie nas zaskoczył.
Za wszystkie głosy bardzo dziękujemy i zachęcamy do wysyłania do nas listów z opiniami, na inne ważne dla Czytelników tematy.