Rzeszowski pilot poleci dookoła świata „Antkiem”

Pilot pokazuje w swojej pracowni trasy lotów, jakich dokonał na świecie podczas kariery pilota. Fot. Autor

RZESZÓW. Wyprawa dookoła świata powinna zająć pilotowi około 3 miesięcy.

Znany rzeszowski pilot Waldemar Miszkurka przygotowuje się do lotu dookoła świata. Chce uczcić pamięć znakomitej amerykańskiej pilotki Amelii Earhart i przypadającej w 2012 roku 75-tej rocznicy jej lotu samolotem dookoła świata. Co ważne pilot przeleci 55,5 tys. km samolotem „Antkiem”. – To jak całowanie się z tygrysem. Nie wiele przyjemności, a strachu co nie miara – mówi Waldemar Miszkurka.

W 1997 roku Waldemar Miszkurka jako pierwszy pilot na świecie przeleciał dookoła świata samolotem An-2. Tym razem ten sam samolot udostępni mu Wiesław Bąk, który swego czasu odkupił go od zakładów w Mielcu. Pilot obecnie szuka firm i osób, które chciałyby wesprzeć jego wyprawę, którą planuje na koniec sierpnia 2012 roku.

Trasa, którą chce pokonać rzeszowianin obejmuje 37 odcinków i liczy łącznie 55,5 tys. km co daje szacunkowo około 350 godzin lotu. – Wszystko zależy od pogody, ale średnio cała wyprawa powinna zająć około 3 miesięcy – mówi Miszkurka. Będzie to wyprawa międzynarodowa, a dokładnie polsko-amerykańska, dlatego też naszemu pilotowi będzie towarzyszyć znakomity amerykański lotnik  Ron Sheardown.

Dotrze do wioski Poland

Pilot wystartuje z lotniska w Jasionce, następnie poleci m.in. do Grecji, Egiptu, Emiratów Arabskich, Indii, Tajlandii, Malezji, USA, Brazylii, Maroka i Senegalu. Mniej więcej w połowie podróży dotrze także do Kiribati, państwa znajdującego się w centrum Oceanu Spokojnego. O tyle to ważne, że w tym kraju znajduje się wioska o nazwie Poland, nazwana na cześć przybysza z naszego kraju. Wioska jednak może zniknąć z mapy, bo za kilka lat całkowicie zaleje ją ocean. Dlatego też rzeszowski pilot razem z Towarzystwem Naukowym Austarlii, Nowej Zelandii i Oceanii  weźmie udział w projekcie humanitarno – naukowym pod tytułem  “Poland helps Poland“.

Najdłuższy odcinek podczas całej trasy to ten z Hawajów do Kalifornii, kiedy pilot będzie musiał lecieć aż 17 godzin. To właściwie odcinek podczas którego ostatni faza lotu będzie odbywać się już na resztkach paliwa. Ile będzie kosztować cała wyprawa? Pilot nie chce zdradzać kwoty. – Mogę powiedzieć, że koszty będą bardzo duże – mówi.

Więcej o całej wyprawie można dowiedzieć się na stronie www.fatw.pl.

Grzegorz Anton

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] […]

bob
bob
10 lat temu

Jaki sens – juz raz oblecial w 1997 roku , czyzby zapomnial ?
Emanuje parcie na afisz , szklo …