S19 na Podkarpaciu rośnie w oczach

Obecnie w przygotowaniu jest ponad 85-kilometrowy odcinek przyszłej S-19 od węzła Rzeszów Południe do granicy państwa w Barwinku. Fot. GDDKiA Rzeszów

Jak informuje GDDKiA, na Podkarpaciu aktualnie przygotowywane są kolejne odcinki drogi S19 oraz nowe obwodnice miast. Obecnie powstaje prawie 140 km trasy od Lublina do Sokołowa Małopolskiego. Ten fragment ekspresówki pozwoli kierowcom pokonać około 300-kilometrową trasę Rzeszów – Warszawa w zaledwie trzy godziny.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o postępie prac przy budowie drogi S19. Na etapie Rzeszów – Barwinek  w przygotowaniu jest ponad 85-kilometrów trasy. W lipcu podpisana została umowa na realizację fragmentu drogi od węzła Rzeszów Południe do węzła Babica (umowa na kwotę ok. 2,2 mld zł). Obecnie przygotowywana jest dokumentacja tego zadania, które obejmuje odcinek o długości ok. 10,3 km. Dla odcinków Iskrzynia – Miejsce Piastowe (10,3 km długości) i Miejsce Piastowe – Dukla (10,1 km długości) prace przygotowawcze znajdują się na końcowym etapie odbioru koncepcji programowej z pełnym rozpoznaniem geologicznym. Przetarg na inwestycje zostanie ogłoszony w grudniu. Na pozostałych odcinkach wykonawcy pracują nad rozwiązaniami projektowymi, przygotowując koncepcje programowe. Mowa o odcinku Babica – Jawornik (11,6 km długości), Jawornik – Domaradz (12 km długości), Domaradz – Iskrzynia (12,5 km długości) oraz Dukla – Barwinek (18 km długości).

Szybciej do Warszawy

Coraz bliższy zakończenia budowy jest także odcinek S-19 od Rzeszowa do Lublina. Inwestycja zakończy się w 2022 r., dzięki czemu ok. 300-kilometrową trasę z Rzeszowa do Warszawy będziemy mogli pokonać w trzy godziny. W ramach tego zadania realizowanych jest sześć odcinków: Lasy Janowskie – Zdziary (9,5 km długości, zaawansowanie prac 64 proc.), Zdziary – Rudnik nad Sanem (9 km długości, zaawansowanie 47 proc.), Rudnik nad Sanem – Nisko Południe (6 km długości, zaawansowanie prac 71 proc.), Nisko – Podgórze (11,5 km długości, zaawansowanie prac 35 proc.), Podgórze – Kamień (10,5 km długości, zaawansowanie prac 60 proc.) oraz Kamień – Sokołów Małopolski (8 km długości, zaawansowanie prac 35 proc.).

Wg GDDKiA, w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic na Podkarpaciu powstaje 8 nowych inwestycji drogowych. Pięć zadań jest na etapie przetargu, a kolejne w trakcie prac przygotowawczych. Mowa o obwodnicy: Kolbuszowej w ciągu DK9, Miejsca Piastowego w ciągu DK28, Nowej Dęby w ciągu DK9, Przemyśla w ciągu DK28/77, Sanoka w ciągu DK84 (II etap), Brzostka i Kołaczyc w ciągu DK73, Jasła w ciągu DK73 i Pilzna w ciągu DK73.

Kamil Lech

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
maria
maria
7 miesięcy temu

Na zacofanym POdkarpaciu budują więcej i szybciej,niż na lewackim Mazowszu.

hijena
hijena
7 miesięcy temu

tempo budowy niczym w czasie pierwszej pięciolatki.Tylko żeby po oddaniu drogi do użytku ,nie trzeba było robić remontu kapitalnego

Jan
Jan
7 miesięcy temu
Reply to  hijena

Abo żeby nie otwierać po to by poświęcić, a potem zamknąć by dokończyć budowę.