Są zatrzymania w sprawie polsko-romskich rozruchów

Konflikt polsko-romski w Mielcu narastał od kilku tygodni. Do rękoczynów jednak nie doszło dzięki szybkiej i sprawnej interwencji policji. Fot. Paweł Galek

Policja zatrzymała 35-letnią mieszkankę Mielca, która miała podżegać tłum do agresji wobec Romów. Kobieta usłyszała prokuratorskie zarzuty udziału w nielegalnym zbiegowisku, kierowanie gróźb karalnych oraz nawoływanie do przestępstwa. Wszczęto również postępowanie wobec
37-letniego mielczanina, który z impetem wjechał swoim samochodem w grupę ludzi stojących na terenie Miasteczka Młodego Robotnika.

Genezę, przebieg i kulisy rozruchów polsko-romskich w Mielcu szczegółowo opisaliśmy w ostatnich wydaniach Super Nowości. Przypomnijmy, że doszło do nich w niedzielę (27 ub.m.) wieczorem w Miasteczku Młodego Robotnika, gdzie jest największe skupisko Romów. To właśnie tam naprzeciw siebie stanęły dwie grupy mężczyzn, dążąc do konfrontacji. Niektórzy z nich mieli w rękach maczugi, pałki, kije i inną „broń”.

Bójka nastolatków

Do akcji przystąpili policjanci. Byli oni wyposażeni w gaz i broń gładkolufową. – Dzięki szybkiej i skutecznej interwencji sytuację udało się opanować. W zdarzeniu nikt nie odniósł obrażeń – mówiła Urszula Chmura, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Mielcu. – Wylegitymowano osoby, które mogły uczestniczyć w tym zajściu – dodała.
Policja informuje, że genezą zamieszek było zdarzenie sprzed ponad trzech tygodni. Dokładnie 3 czerwca. w Parku Leśnym na Górce Cyranowskiej do 16-letniego chłopaka podszedł nastolatek narodowości romskiej i uderzył go w twarz, łamiąc mu dwa zęby. Nagrał to monitoring, dzięki czemu napastnik został ustalony, a sprawa trafiła do Sądu Rodzinnego. Wkrótce potem na terenie miasta pojawiły się antyromskie napisy. Niektóre z nich są do dziś.

Podżegała do zemsty

To wszystko podgrzewało negatywne emocje, czego efektem były niedzielne burdy w Mielcu. Jak udało nam się ustalić, stała za nimi kobieta – osoba z najbliższej rodziny 16-latka, który trzy tygodnie temu został uderzony przez romskiego rówieśnika. To ona miała przyprowadzić grupę uzbrojonych w kije osób, by „zemścić się” na Romach. Wcześniej w ich stronę miała kierować groźby karalne. Jak się okazało, była to 35-letnia mieszkanka miasta.
– Kobieta została zatrzymana w poniedziałek. Na chwilę obecną przedstawiono jej zarzuty: udziału w nielegalnym zbiegowisku, kierowania gróźb karalnych oraz nawoływania do przestępstwa. 35-latka złożyła wyjaśnienia. Prokurator zastosował wobec niej środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego oraz zakaz zbliżania się do 64-letniego pokrzywdzonego, wobec którego kobieta kierowała groźby – wylicza Urszula Chmura.

To on wjechał w tłum

Zebrany materiał dowodowy pozwolił również wszcząć postępowanie wobec 37-letniego mężczyzny, który celowo wjechał swoim bmw w tłum osób, które stały na parkingu wzdłuż zaparkowanych samochodów na terenie Miasteczka Młodego Robotnika.
Zarzuca się mu narażenie ludzi na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. W związku z tym mieleccy policjanci proszą o zgłaszanie się do komendy pokrzywdzonych lub świadków, którzy widzieli to zdarzenie.
Temat polsko-romskich zamieszek w Mielcu ma charakter rozwojowy. – W dalszym ciągu trwają czynności w tej sprawie. Policjanci zbierają materiał dowodowy, ustalają i przesłuchują świadków, i analizują zabezpieczony materiał wideo – zaznacza Urszula Chmura.

Paweł Galek

5 50 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
rzeszowiak
rzeszowiak
29 dni temu

Policja zatrzymała 35-letnią mieszkankę Mielca, która miała podżegać tłum do agresji wobec Romów.
To znaczy ze nawolywanie obywateli do SAMOOBRONY jest karalne w Polsce ?

elo
elo
29 dni temu
Reply to  rzeszowiak

Idziesz się napierd.alać i nawołujesz do samoobrony? :D :D :D

rzeszowiak
rzeszowiak
28 dni temu
Reply to  elo

Tak idę się BRONIĆ przed AGRESORAMI !

elo
elo
25 dni temu
Reply to  rzeszowiak

Kretynie :) Skoro droga prawna została uruchomiona praktycznie natychmiast po zderzeniu to o jakiej obronie przez agresorami mówisz? :) Prawo obowiązuje wszystkich, kretynkę która namówiła bandę idiotów na bójkę również :)

rzeszowiak
rzeszowiak
25 dni temu
Reply to  elo

Takie prawo jakie jest teraz w Polsce to tyle warta co nic. Popatrz jak rządzi się teraz w Polsce gdzie złodziej na złodzieju i złodziejem pogania i nic nikomu nie zrobisz. Ludzie powinni przejąć sprawy w swoje ręce bo to co się dzieje to jest BEZPRAWIE a nie prawo.

ROMAN
ROMAN
29 dni temu

Przypominam sobie jak pod koniec lat 5o- tych jechały te wozy konne przez plac wolności z zachodu na wschód
Kolorowe z kopami siana za drabiną z tyłu wozu i zapasowymi końmi na postronkach.
A potem cyganki szły w miasto i wróżyły czyszcząc portfele naiwnym , a i w okolicy grandzili tu podprowadzili z pola konia, tam krowę tu kurę na wóz schowały – to były czasy; O!

LBO TEAM
LBO TEAM
29 dni temu

Rasizm, homofobia i podszywanie się pod innych?
„Pompo je idiota”! UMYSŁOWA MIERNOTA!!!
Ale Ci ten Makumba doj.bał! Szkoda tylko, że to nie ja!
Tylko widły w ręce nieuku i wyrzucać gnój z chlewu!!! Ty jesteś prostak, cham bez honoru i zero absolutne (0K=-273,15°C) jakich tu wielu na tym forum!
https://supernowosci24.pl/przemysl-mogl-stracic-10-mln-euro/#comment-169011

https://supernowosci24.pl/film-o-prezesie-pis-nie-powstanie-bo-ten-naprawde-sie-zbuntowal/#comment-169620
Ale cię je..e jak pies sukę pod płotem późną zimą, a wczesną wiosną!

Last edited 29 dni temu by LBO TEAM
Polak z dziada pradziada
Polak z dziada pradziada
29 dni temu

Bo ludzi szlag trafia jak te cygańskie pasożyty i nieroby doją Polskę w zamian robią grandy.Pozbyć się tego towarzystwa z kraju.Karyś będzie za.

bloger
bloger
28 dni temu

Czesi to mądry naród.Mając wiele problemów z cyganami(jedyne poprawne okreslenie w j.polskim) stworzyli w miastach enklawy w ktorych mogą pomieszkiwać włóczący się po kraju cyganie.

bloger
bloger
29 dni temu

Można sobie wyobrazić medialną nagonkę ,gdyby to Polak uderzył cygana.

LBO TEAM
LBO TEAM
29 dni temu

Karyś wypad do karysiowa

LBO TEAM
LBO TEAM
29 dni temu

Zbieramy datki na głodnych murzynów w Afryce,jak się murzyn się naje to idzie robić następnych głodnych murzynów.Nr konta na stronie murzynypedaliuchy.eu.LBO TEAM kocha czarne pały.

Lolek
Lolek
29 dni temu

Banderys wypad do banderysowa

Lolek
Lolek
29 dni temu

Cyganu wypad do cyganowa