Sejf w domu. Dlaczego warto go mieć i jaki wybrać?

Już od wieków sejfy to jeden ze sprawdzonych sposobów przechowywania cennych rzeczy: biżuterii, dokumentów czy gotówki. Chcesz zabezpieczyć swoje kosztowności przed kradzieżą? Sprawdź, dlaczego sejf to dobre rozwiązania. Dowiesz się również, czym się kierować przy jego wyborze.

Jakie są zalety sejfów?

Na rynku istnieje kilka rodzajów tego popularnego zabezpieczenia: sejfy ścienne, meblowe, ognioodporne czy podłogowe. Wszystkie świetnie sprawdzają się w domach prywatnych. Choć różnią się wielkością, parametrami i klasami bezpieczeństwa, wszystkie dostępne modele mają kilka podstawowych zalet. Dlaczego warto mieć w domu sejf? Odpowiadamy.

Po pierwsze to skuteczne zabezpieczenie dla wszystkich naszych kosztowności i ważnych dokumentów jak paszporty czy akty notarialne. Sejf nie tylko chroni je przed niepożądanymi osobami, ale także pozwala je zebrać w jednym miejscu i zorganizować według naszych potrzeb. Przechowując np. paszporty w sejfie, już na zawsze unikniemy chaotycznych poszukiwań tuż przed wyruszeniem w podróż.

Dobre sejfy chronią jednak również nasze wartościowe przedmioty przed wilgocią czy pożarem (tę funkcję pełnią sejfy ognioodporne). Dla wielu osób są także dobrym sposobem zabezpieczenia oszczędności – zamiast abstrakcyjnych kwot na koncie mają realną gotówkę trzymaną bezpiecznie we własnym domu.

Jak wybrać sejf domowy?

Na początek warto zadać sobie kilka pytań. Ponieważ oferta producentów jest zróżnicowana, a na rynku dostępnych jest wiele modeli z różnorodnymi funkcjami, pomogą nam one określić, czego dokładnie potrzebujemy. Zastanów się więc, co zamierzasz przechowywać w sejfie? Gdzie w domu chcesz umieścić sejf? Jak duży powinien być? Czy zależy Ci na dodatkowych funkcjach (np. ognioodporności)? Odpowiedzi wskażą Ci kierunek poszukiwań, a my pokrótce omówimy kilka parametrów.

Zacznijmy od wielkości sejfu. Ogólna zasada jest taka, że im większy, tym cięższy. Dlatego też wybierając duże modele, warto zwrócić uwagę na wytrzymałość ścian, do których mają być zamontowane, lub też stropów. Dobrze jest też świadomie wybrać poziom ochrony przed włamaniem. Im wyższy, tym sejf będzie droższy, ale też jego otwarcie zajmie włamywaczowi znacznie więcej czasu niż w przypadku standardowej ochrony.

Kolejnym parametrem, który warto rozważyć, jest rodzaj zamka – czy ma to być to zamek na klucz (prosty, ale najmniej bezpieczny), szyfrowy (analogowy lub elektroniczny, oba rodzaje wymagają zapamiętania kodu) czy też najbardziej zaawansowany technologicznie zamek biometryczny, który otwiera się po odczytaniu odcisku palca uprawionych osób.

Dlaczego sejfy domowe ścienne to dobry wybór?

Sejfy ścienne od https://www.hartmann-tresore.pl/produkty/sejfy-domowe/sejf-scienny-1/lista to jedne z najchętniej wybieranych przez konsumentów rozwiązań. Ich przewagą jest łatwość ich ukrycia (np. za obrazem, panelem ściennym czy za meblami) i sposób montażu uniemożliwiający włamywaczom zabranie sejfu z domu, co niestety może się zdarzyć w przypadku sejfów wolnostojących, trzymanych w meblach.

Sejfy domowe ścienne montowane są do specjalnie poszerzonej ściany. Dlatego dużym ułatwieniem jest zaplanowanie miejsca dla sejfu już na etapie budowy domu.

Artykuł partnera