Sejm przyjął ustawę o tańszych przedszkolach

Rodzice od września zapłacą średnio o połowę mniej za przedszkola. Fot. Wit Hadło
Rodzice od września zapłacą średnio o połowę mniej za przedszkola. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. W tym tygodniu ustawą zajmie się Senat.

Na ostatnim posiedzeniu (13 czerwca) Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, zawierającą nowelizację dotyczącą tzw. ustawy przedszkolnej. Ma ona zwiększyć dostęp do przedszkoli i obniżyć opłaty, które ponoszą rodzice.

– Celem zmian jest systematyczne zwiększanie dostępności wychowania przedszkolnego oraz zapewnienie wszystkim dzieciom w wieku od 3 do 5 lat miejsca w przedszkolach i innych formach wychowania przedszkolnego – informuje nas Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jaki dokładnie jest plan? Rząd przekaże gminom dotacje. Jedna część ma pokryć ubytki spowodowane niższymi opłatami wpływającymi od rodziców, druga ma sfinansować dodatkowe etaty dla pedagogów, a trzecia pójdzie na zwiększenie miejsc w przedszkolach.

09.qxd

W Rzeszowie jest sześć godzin bezpłatnych
Obecnie bezpłatne jest przebywanie dziecka w placówce od godz. 8 do 14. Za siódmą godzinę płaci się 2,63 zł, ósmą – 2,36 zł, dziewiątą – 2,08 i dziesiątą – 1,80 zł. Po wejściu w życie ustawy, każda godzina ma być płatna nie więcej niż złotówkę. Czy mieszkańcy Rzeszowa nadal będą mogli skorzystać z sześciu bezpłatnych godzin.?

– Jeśli chodzę o nasz samorząd, to nie sądzę, żebyśmy z tego zrezygnowali – mówi Grzegorz Budzik, przewodniczący Komisji Edukacji w Radzie Miasta. – To zbyt dobre rozwiązanie, by wracać do pięciu darmowych godzin. Jednak nowelizacja ustawy jest jeszcze zbyt świeżą sprawą i nie podejmowaliśmy w tej kwestii żadnych konkretnych decyzji.

Blanka Szlachcińska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments