Sezon ruszy 18 października

Władze NBA ostatecznie zatwierdziły system awansów do play-off, co pozwala większej liczbie klubów rywalizować o miejsce na koniec sezonu zasadniczego z szansą na końcowy sukces. Rozgrywki ruszą 18 października.

Ten format, znany jako „play in”, zainaugurowany w play-off 2021, był testowany przez dwa sezony, dzięki czemu kluby klasyfikowane na pozycjach 7-10 w Konferencji Wschodniej i Zachodniej mogły rywalizować o dwa miejsca w play-off. Wcześniej osiem najlepszych drużyn z każdej konferencji po rundzie zasadniczej kwalifikowało się bezpośrednio do play-offów. Nowy format pozwala utrzymać w grze do końca sezonu zasadniczego większą liczbę drużyn, po cztery na konferencję, zainteresowanych dalszą rywalizacją. Zgodnie z tą formułą, na koniec sezonu zasadniczego drużyny, które zajęły 7 i 8 miejsce, wyłaniają zwycięzcę. Nagrodą jest awans do play-offów. Przegrany spotyka się z triumfatorem meczu pomiędzy drużynami z 9 i 10 miejsca, a ostatni bilet do play-offów trafia do zwycięzcy tej rywalizacji.
W sezonie 2022 – 2023 turniej „play in” odbędzie się od 11 do 14 kwietnia, między końcem sezonu zasadniczego, wyznaczonego na 9 kwietnia, a rozpoczęciem play-offów, które rozpoczną się 15 kwietnia. 19 lutego 2023 roku zaplanowany jest NBA All-Star Game (Vivint Arena, Salt Lake City).

rm