Śląsk na czele, Podkarpacie na szarym końcu

Najmniejsze zaangażowanie w „Czyste Powietrze” widać wśród gmin z Podkarpacia, woj. opolskiego, łódzkiego i lubuskiego. Dane te obejmują III kwartał br. Fot. PAS

Już za nieco ponad miesiąc na terenie województwa śląskiego i podkarpackiego wejdzie w życie zakaz użytkowania kopciuchów. Jak idzie ich wymiana? W najnowszym rankingu programu „Czyste Powietrze” gminy województwa śląskiego zajmują ponad połowę miejsc
w pierwszej 100 zestawienia. Z naszego regionu nie ma ani jednej.

Polski Alarm Smogowy (PAS) wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zaprezentował nowe informacje dotyczące liczby składanych wniosków na wymianę źródła ciepła i termomodernizację w programie „Czyste Powietrze” w 2477 gminach w Polsce. Najnowsze dane obejmują III kwartał 2021 roku.
Aż 17 pierwszych miejsc zestawienia zajmują gminy z woj. śląskiego. Zwycięzcą trzeciej edycji rankingu została śląska gmina Godów, której mieszkańcy złożyli 262 wnioski do programu na łączną liczbę budynków jednorodzinnych wynoszącą 3721. Po raz kolejny największą liczbę wniosków złożono w Rybniku: aż 726. Najmniejsze zaangażowanie widać wśród gmin z Podkarpacia, woj. opolskiego, łódzkiego i lubuskiego. – Tylko wspólne działania administracji rządowej i samorządowej na rzecz poprawy jakości powietrza przyniosą oczekiwane rezultaty. Tym bardziej cieszy nas duża aktywność gmin w ramach programu „Czyste Powietrze” – szczególnie w regionach, gdzie problem smogu jest największy. Dzięki takim działaniom zwiększymy komfort życia mieszkańców Polski – podkreśla minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. – Tak jak w poprzednim kwartale i tym razem liderem jest województwo śląskie. W pierwszej setce rankingu znalazły się aż 52 gminy z tego województwa. Widać wyraźnie, że tam gdzie samorząd lokalny aktywnie zachęca do wymiany starych urządzeń grzewczych i informuje o uchwale antysmogowej, tam zainteresowanie mieszkańców „Czystym Powietrzem” jest wyraźnie większe – komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.
Na terenie województwa śląskiego już za 6 tygodni wejdzie w życie zakaz użytkowania kotłów na paliwa stałe starszych niż 10 lat. Podobne przepisy wejdą w życie również w woj. podkarpackim, ale tam tempo wymiany starych urządzeń grzewczych w ramach programu „Czyste Powietrze” jest znacznie wolniejsze. W pierwszej setce rankingu nie ma ani jednej gminy z tego województwa.
Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przypomina, że na gminy z najlepszymi wynikami pod względem liczby składanych wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze” czekają dodatkowe, finansowe bonusy. Aktywność poszczególnych gmin będziemy rozpatrywali w ujęciu rocznym (ranking obejmie okres od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r.). Pula środków na ten cel sięgnie 16 mln zł.
Opr. wk

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
janek
janek
8 miesięcy temu

Jak ja wam piec wymienię to co będę z oponami z wyglem robił drzewo i różne tego typu opał,pocaujta wujta w d-pe

Panna Marianna
Panna Marianna
8 miesięcy temu
Reply to  janek

oj cwaniaczku ,jak ci uwalą 500zl mandatu ,to na forum będziesz cienko pierdział