Słuch absolutny

Rzecz to niebywała, ale jestem prawie wdzięczny tzw. publicznej telewizji, gdyż dała mi za darmo temat do felietonu, który składa się głównie z cytatów. I to takich, że nic śmieszniejszego w życiu bym nie wymyślił.
Już sam główny wątek jest uroczy, bo muzyczny, dotyczący 58. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Z tej okazji prezes TVP Jacek Kurski gościł w głównym wydaniu Wiadomości, co oznacza, że jako gospodarz tej firmy sam zaprosił siebie do siebie i u siebie chwalił TVP, czyli siebie. Ale tym razem w roli gościa, świetnie bawiącego się w Opolu wraz z rodziną oraz politykami PiS. Był tam na okrągło wyławiany przez rzetelnego realizatora transmisji, który ochoczo kierował kamerę nawet częściej na niego, niż na uczestników tej imprezy.
I słusznie, bowiem Kurski przynajmniej nie śpiewał, a zatem nikt nie mógł mu zarzucić, że fałszuje. Zresztą sam gra na gitarze i słuch ma absolutny, bo słyszy absolutnie wszystko, nawet myśli prezesa PiS, który też pięknie śpiewa, jak twierdzi wybitny polityk Kukiz.
Będąc gościem Wiadomości Kurski wprost zachwycał się TVP, której szefuje, i mówił tak ładnie, że mogę go tylko cytować, aby nie spalić jakiegoś kawału.
„Zauważyliśmy, że niektórzy próbują nas naśladować. Widziałem w jednej z telewizji komercyjnych(…), że zerżnęli niemal jeden do jednego oprawę TVP Info. Widać, że się bardzo spodobała. Nie wystarczy zgapić grafiki, trzeba jeszcze mieć tę prawdę i pasję, którą mają tylko dziennikarze, redaktorzy, wydawcy TVP. To jest nie do podrobienia” – żartował Kurski.
Tu od razu przytomnie zareagowała pani prowadząca program: „W imieniu dziennikarzy bardzo panu dziękuję. To się rzadko zdarza, że prezes tak chwali swoich pracowników. Dziękuję serdecznie, to bardzo miłe słowa”. A prezes górnolotnie zapewnił: „To jest warunek demokracji, żeby Polska była Polską, Polacy muszą mieć wybór. I Telewizja Polska właśnie daje im ten wybór”.
Już myślałem, że zza kulis wyłoni się Jan Pietrzak i zaśpiewa „Żeby Polska była Polską”, ale show kontynuowała prowadząca Wiadomości, która zapewniła Kurskiego: „Mogę pana zapewnić, że pracujemy rzetelnie i robimy to, w co wierzymy. Mamy nadzieję, że nasi widzowie to doceniają”.
No pewnie, że doceniają! Sam mało nie spadłem z fotela, ale chwyciłem się Słownika języka polskiego, który otworzył się akurat przy wyrazie „chwalipięta”. Może po to, by mi przypomnieć, co oznacza taka pogardliwo-żartobliwa nazwa. I oto dowiedziałem się, że wyraz ten po raz pierwszy użyto w 1951 r. w… „Świerszczyku”, piśmie dla dzieci, by zastąpić nim słowo „chwalidupa”.
W piśmie dla dorosłych mógłbym użyć krótszego wyrazu, ale taktownie go pominę.

Jan Miszczak

2.3 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
brzeszczotuńcio
brzeszczotuńcio
7 dni temu

Towarzyszu redaktorze, te złośliwości to może sobie towarzysz wsadzić do… kieszeni. Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać. Dzięki Panu Jackowi K. telewizja publiczna wróciła do Narodu i Jemu służy poprzez rzetelny przekaz informacyjny. Niestety tak ciepło już nie można się wyrazić o polskojęzycznych propagandowych gadzinowych mediach o esbeckiej genezie i eurobolszewickiej proweniencji szerzących przez całą dobę jad nienawiści do wszystkiego co polskie i katolickie. Być może jedno takie „medium” już niedługo uda się Panu Jarosławowi wywalić z polskiego narodowego eteru.

bloger
bloger
7 dni temu

KAŻDY PRAWDZIWY POLAK I KATOLIK SŁUCHA TYLKO RADIA MARYJA I OGLĄDA TELEWIZJE TRWAM

sasiad
sasiad
7 dni temu
Reply to  bloger

Nawet znam takiego jednego u nas w miescie. Co prawda musi okresowo co kilka miesiecy jezdzic do szpitala psychatrycznego w Jaroslawiu na sesje lecznicze, ale tak poza tym to wszyscy w domu. Nie mozna mu nic zarzucic. Radia Maryja slucha, bo radio innej stacji radiowej u nich nie odbiera i TYLKO TV Trwam oglada wytrwale. Do kosciola chodzi co niedziela na 3 msze swiete, a do komuni jak jest na mszy zawsze przystepuje, na tace daje na kazdej mszy sw, dla Radia Maryja wysyla regularnie pieniadze jak sam nam swoim sasiadom to mowi. Podczas mszy zbiera ofiary, u ksiedza w… Czytaj więcej »

ekolożka weganka
ekolożka weganka
6 dni temu
Reply to  sasiad

Widzę, że u ciebie nie ma wszystkich w domu.

bloger
bloger
5 dni temu

skąd u ciebie takie podejrzenia?

hijena
hijena
5 dni temu
Reply to  sasiad

znam go ,to stary oszust wyłudzający nałogowo kasę z MOPS

dr Ojboli
dr Ojboli
5 dni temu
Reply to  sasiad

mimo tylu wyrzeczeń po śmierci z jego truchła pozostanie smrod i kalosze

bloger
bloger
5 dni temu

nie wierzę, miałoby to być Radio Maryja i TV Trwam?