Śmiertelny wirus w powiecie mieleckim

Powiat mielecki skupia aż 75 proc. produkcji trzody chlewnej całego województwa. A śmiertelność w przypadku ASF prawie zawsze wynosi 100 proc. Fot. Paweł Galek

Afrykański pomór świń (ASF) dotarł do powiatu mieleckiego. Chodzi o obszar, który skupia aż 75 proc. produkcji trzody chlewnej całego województwa. Jeśli wirus rozprzestrzeni się w tym obszarze, ucierpią nie tylko rolnicy, ale też producenci pasz i zakłady przetwórcze. Szacuje się, że dotknąć to może nawet 20 tys. osób, tym bardziej że śmiertelność w przypadku ASF prawie zawsze wynosi sto procent.

Afrykański pomór świń wykryto u padłych dzików, które znaleziono na terenie gminy Przecław. Potwierdził to Piotr Chrabąszcz, powiatowy lekarz weterynarii w Mielcu.
– Otrzymaliśmy zgłoszenie dotyczące dwóch sztuk padłych dzików na terenie gminy Przecław – oświadczył. – Konkretnie było to w kompleksie leśnym na granicy miejscowości Przecław i Wylów. Były to locha i warchlak. Sztuki te były już w znacznym stopniu rozkładu. Wstępne wyniki próbek, które pobrano, pokazały, że mamy tu do czynienia z afrykańskim pomorem świń. Potwierdziło to laboratorium referencyjne w Puławach – zaznaczył.
Obecnie trwają działania w celu wykluczenia rozprzestrzeniania się choroby ASF. – Mają one na celu ustalenie, czy są jeszcze jakieś padłe sztuki na tym obszarze, a w przypadku namierzenia dzików – dokonania ich odstrzału. Wiemy, że znaleziono jedną sztukę padłego dzika o wadze ponad 130 kg. Podejrzewamy, że może mieć ASF – zdradził Piotr Chrabąszcz.
Jeśli wirus rozprzestrzeni się regionie, to ucierpią nie tylko rolnicy, ale też producenci pasz i zakłady przetwórcze. Szacuje się, że dotknąć to może nawet 20 tys. osób. Bowiem powiat mielecki skupia aż 75 proc. produkcji trzody chlewnej całego województwa.

Paweł Galek

5 12 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wanimet
2 dni temu

Sure money doing trading? Do search for „Emini S&P Trading secret”.

rechotnik
rechotnik
2 dni temu

Jak wszystkie świnie wybiją na podkarpaciu to aby kogo spotkać to trzeba będzie jechać aż za garnicę albo do centralnej Polski a może i dalej !

McFly
McFly
3 dni temu

Żeby do pamiątkowego zdjęcia redakcja się nie ogolił?

LBO TEAM
LBO TEAM
3 dni temu

Rasizm?
Ale Ci ten Makumba doj.bał! 
Szkoda tylko, że to nie ja!
Tylko widły w ręce nieuku i wyrzucać gnój z chlewu!!! Ty jesteś prostak, cham bez honoru i zero absolutne (0K=-273,15°C) jakich tu wielu na tym forum!
https://supernowosci24.pl/przemysl-mogl-stracic-10-mln-euro/#comment-169011

Last edited 3 dni temu by LBO TEAM
LBO TEAM
LBO TEAM
3 dni temu

Zbieramy datki na głodnych murzynów w Afryce,jak się murzyn się naje to idzie robić następnych głodnych murzynów.

ROMAN
ROMAN
3 dni temu

Czyli co?
Nie ma się co martwić nie?
Wybiją te nasze z podkarpacia te zarażone a przyjadą te knury, maciory i warchlaki z Łuni no z
: Dani, Belgii, Holandii czy z niewiadomo z kąd one będą bez tej zarazy zdrowe dobre na schabowego czy tak?

rocky
rocky
3 dni temu

Afrykański pomór świń? To jest strasznie rasistowskie. Dlaczego tuba propagandowa KOD nie pisze jak reszta lewackiego świata? –
Afroamerykański pomór świń.