Solaria są przyczyną czerniaka!

W solarium jest miło i przyjemnie. Niestety przede wszystkim jest niebezpiecznie. Fot. Archiwum

PODKARPACIE, KRAJ. Opalenizna nie powinna być w modzie.

Korzystanie z solarium jest w Europie przyczyną śmierci ok. 800 osób rocznie, a ryzyko zapadnięcia na czerniaka złośliwego jest, w przypadku osób, które korzystają z solariów o 20 proc. większe. Ryzyko wzrasta gdy korzysta się z niego przed 35. rokiem życia. Naukowcy apelują, by z solariów w ogóle nie korzystały dzieci i młodzież do 18 roku życia.

Z badań Europejskiego Instytutu Onkologii w Mediolanie (IEO) i Międzynarodowego Instytutu Badań w zakresie Prewencji Chorób (IPRI) w Lyonie wynika, że co roku w 18 krajach europejskich odnotowuje się blisko 64 tys. przypadków czerniaka złośliwego (najbardziej niebezpieczna odmiana raka skóry), w Polsce ok. 1100 mężczyzn i 1 300 kobiet; spośród nich ok. 3,5 tys. jest wynikiem korzystania z solariów.

Rak wywołany promieniowaniem
Czerniak najczęściej atakuje osoby o bladej cerze, blond lub rudych włosach, niebieskich tęczówkach, łatwo ulegające oparzeniom słonecznym. Chcąc chronić się przed zachorowaniem należy unikać narażenia na promieniowanie słoneczne, zwłaszcza między godziną 10 a 15 kiedy jest największa ekspozycja na promienie UV. Osłaniać skórę (noszenie kapelusza, bluzek i koszulek z długimi rękawami), używać okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, oraz kremów do opalania z wysokim filtrem, bezwzględnie unikać solarium, zwłaszcza przez osoby z czynnikami ryzyka. Jeżeli już korzystamy z solarium należy ograniczyć ilość seansów (do kilku w roku!) oraz używać kremów ochronnych z filtrem UV – mówi dr n. med. Janusz Rolski, specjalista onkologii klinicznej z Podkarpackiego Centrum Onkologii w Rzeszowie.

Anna Moraniec

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments